
Naujausios
Paslaugų neužsisakė
Bendrojo pagalbos centro numeriu telšiškis paskambino spalio 12 dieną. Tuomet, kai atvykę į atokiame kaime esančią žmonos brolio sodybą, rado jį jau sustingusį. Netrukus atvažiavo greitoji, policijos pareigūnai. Pastarieji, pasak Vytauto, ir paskambinę laidojimo paslaugas teikiančiam „Žemaitijos graliui“. Šios įmonės darbuotojai atvažiavę ir palaikus išsivežę.
Greitosios medicinos pagalbos medikai iškart konstatavo mirtį. Pateikė tai įrodantį raštą, pagal kurį jau pirmadienį buvo išrašytas mirties liudijimas.
„Kai su tuo mirties liudijimu pirmadienį nuvažiavome į „Žemaitijos gralį“, mums iškart pateikė sąskaitą – už kūno išvežimą, už maišą, už laikymą šaldytuve dvi paras... Tada ir kilo klausimas: kodėl turėtume mokėti, jei patys paslaugų neužsisakėme? – klausė vyras. – Be to, Plungės savivaldybėje mums pasakė, kad minėtosios įmonės darbininkai kviečiami tik smurtinės mirties atveju. Už tai apmoka Savivaldybė... Bet čia juk buvo nesmurtinė.“
Būtų ieškoję pigiau
Žmogus jaučiasi buvęs kone apgautas. Ir dar tokią, mirties, akimirką, kai būni labiausiai pažeidžiamas. Todėl ir stengiasi sužinoti, ar tuo nebuvo bandyta pasinaudoti. Vyras kalbėjo daugiau priekaištų „Žemaitijos graliui“ neturi. Palaikams kremuoti abu su žmona irgi pasirinko būtent šią Plungės įmonę. Kodėl, atgavę kūną, nesikreipė į kitą? Kreipėsi. Anot Vytauto, skambino ir kitur. Tada paklausė plungiškių, ar už tokią pačią sumą, kurią pasiūlė kita įmonė, jie apsiimtų rūpintis palaikų kremavimu. „Žemaitijos gralis“ sutikęs, todėl jį ir pasirinko.
„Tačiau už palaikų išvežimą ir laikymą jie pasiėmė tiek, kiek norėjo“, – guodėsi telšiškis. Pasako jo, aplinkiniuose miestuose ši paslauga kainuoja pigiau. Vyras spėja, kad dabar jo piniginė būtų pilnesnė, jei tik būtų turėjęs galimybę kreiptis kitur.
Įtarimų sukėlė sumušimai
Kodėl į „Žemaitį“ kreipęsis Vytautas neturėjo galimybės rinktis ir kokią teisę policijos pareigūnai turėjo iškviesti „Žemaitijos gralį“, teiravomės Plungės policijos komisariato reagavimo skyriaus viršininkės Ingridos Juškaitės.
„Man čia viskas aišku. Rastas vyro kūnas buvo sumuštu veidu. Nors, kaip sakė mirusiojo sesuo, vyras sirgo epilepsija ir griuvo prieš savaitę, aklai viskuo tikėti negalime. Jis gyveno vienas, sesuo aplankydavo tik retkarčiais. Jei mums kyla abejonių dėl mirties priežasties, visada kviečiame „Žemaitijos gralį“, kuris yra laimėjęs Savivaldybės skelbtą konkursą dėl palaikų išvežimo ekspertizei. Būna, kad žmonės tokią akimirką patys nežino, kur kreiptis, ir paprašo mūsų pagalbos – tada taip pat skambiname šiai įmonei“, – situaciją aiškino I. Juškaitė.
Reagavimo skyriaus viršininkė stebėjosi, kad velionio artimieji dėl to turi priekaištų. Esą mirusiojo sodyboje jiems iškart viskas buvo išsamiai paaiškinta. Pasakyta ir tai, kad jei nebus pristatytas mirties liudijimas su nurodyta mirties priežastimi, policija pradės ikiteisminį tyrimą. Liudijimą tyrėjai gavo pirmadienį ir tyrimo nepradėjo.
Iš pradžių įvykis – ikiteisminis, vėliau – nebe
„Žemaitijos gralio“ direktorius Vidas Valauskas taip pat patvirtino, kad išvežti kūno jo darbininkai važiuoja tuo atveju, kai mirtis būna smurtinė arba neaiški, pavyzdžiui, palaikai rasti laukuose. Vyksta iškviesti policijos. Nei policija, nei greitoji, nei artimieji kūno išvežti patys negali. Tai privalo padaryti tik specializuota įmonė. Ir šiuo atveju Šateikių Rūdaičiuose jie atsidūrė sulaukę policijos skambučio.
„Kai paskambina mums, iškart klausiam, įvykis teisminis (ikiteisminis – aut.) ar ne. Šįsyk sakė, kad teisminis“, – pasakojo direktorius. – Galbūt suklaidino.“
Jei būtų paaiškėję, kad sumušimai ant kūno – smurtiniai, jį būtų tekę gabenti ekspertizei į Klaipėdą. „Žemaitijos gralis“, Savivaldybės užsakymu, visas šias paslaugas atlieka: ir paima kūną iš įvykio vietos, ir transportuoja, ir veža ekspertizei, o prireikus, laiko jį šaldytuve, kol atsiims artimieji.
Smurtinės mirties atveju šios paslaugos velionio artimiesiems nekainuoja. Esą ir šaldytuvo daugeliu atveju nereikia – ekspertams kūnas išgabenamas nedelsiant. Bet šis atvejis buvęs kitoks. Policija pranešusi, kad mirtis biologinė ir ekspertų nebereikės. Tad apmokėti už kūno transportavimą bei laikymą tekę patiems artimiesiems.
Nepaisant visko, V. Valauskas sakė gedinčiųjų nenuskriaudęs: ir nuolaidas pritaikė, ir kūno kremavimu pasirūpinęs bandydamas suderinti artimųjų turimą sumą su siūlomos paslaugos kainomis. O ir karstas kremavimui parduotas vos už eurą.
Greitosios išrašas – ne mirties liudijimas
Atrodytų, šitoje situacijoje kaltų nėra: „Žemaitijos gralis“, kaip įprastai, velionio paimti atvažiavo sulaukęs pareigūnų skambučio, pastarieji įmonę, sudariusią sutartį su Savivaldybe, iškvietė dėl kilusių įtarimų.
Tačiau akivaizdu, kad velionio artimiesiems situacija nebuvo aiški. Galbūt apimti sielvarto, o gal ir nesulaukę išsamesnių paaiškinimų, jie nesuprato, kodėl įvykio vietoje nustačius mirtį ir gavus greitosios medikų išrašą, dar reikėję papildomo įrodymo – mirties liudijimo. O jo teko laukti dvi dienas.
Paklausus to I. Juškaitės, „Žemaičiui“ buvo paaiškinta, kad atvažiavę greitosios medikai mirties priežasties nenustatinėja. Tik konstatuoja mirtį. Su tuo mirtį konstatuojančiu popierėliu mirusiojo artimieji keliauja pas šeimos gydytoją, kuris įvardija priežastį arba ne (jei velionis pas gydytoją nesilankė, šis mirties priežasties gali ir nerašyti). Kadangi šeimos gydytojai savaitgalį nedirba, rūdaitiškio artimiesiems teko palaukti pirmadienio. Tad tas laukimas ir kainavęs.