Vietos po saule mažėja ne tik gyviesiems

Li­nos RUI­BIENĖS nuo­trau­ka
Jo­vai­šiškės ka­pinės spar­čiai už­si­pil­do, neuž­lai­do­to plo­to li­ko 1,5 hek­ta­ro. Dar liūd­nesnė si­tua­ci­ja – Ku­lių ir Kan­tau­čių ka­pinė­se
Kas­dien au­gant žmo­nių po­pu­lia­ci­jai il­gai­niui ima mažė­ti ne tik že­miškųjų iš­tek­lių, bet ir vie­tos po sau­le. Ir ne tik gy­vie­siems, de­ja – mi­ru­sie­siems taip pat. Prieš ke­le­rius me­tus Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės po­sėdžiuo­se ne­ma­žai kalbė­ta apie tai, kad būti­na dai­ry­tis sklypų nau­joms Plungės ka­pinėms įreng­ti, kad tuoj už­si­pil­dys likę tuš­ti plo­tai Ku­lių ir Kan­tau­čių ka­pinė­se, ta­čiau da­bar to­kių kalbų ne­be­girdė­ti. „Že­mai­tis“ domė­jo­si, kodėl.

Iš trijų vei­kian­čios – tik vie­nos

Plungės mies­tui pri­klau­so tre­jos ka­pinės, ta­čiau vie­tos nau­joms kap­vietėms tebė­ra tik vie­no­se – Jo­vai­šiškės kai­me esan­čio­se ka­pinė­se. O Plungės mies­te, Tel­šių ir Bi­rutės gatvė­se, esan­čio­se ka­pinė­se leid­žia­ma lai­do­ti tik jau su­for­muotų šei­mos kap­vie­čių tuš­čio­se vie­to­se ar­ba šei­mos kap­vietė­se, ku­rio­se pa­si­baigęs ka­po ra­mybės lai­ko­tar­pis – pa­lai­kai pa­lai­do­ti prie­š dau­giau nei 25-erius me­tus. Anks­čiau to­kio­se kap­vietė­se ga­li­ma lai­do­ti tik pa­lai­kus ur­no­se.

„Že­mai­tis“ domė­jo­si, kiek dar li­ko lais­vos vie­tos Jo­vai­šiškės ka­pinė­se nau­joms kap­vietėms ir apy­tiks­liai ku­riam lai­ko­tar­piui to lais­vo plo­to dar už­teks.

Ši­to pa­klaus­ta minė­tas ka­pi­nes pri­žiū­rin­čios Plungės mies­to se­niū­ni­jos se­niūnė Dan­gi­rutė Jur­ku­vienė sakė, kad tiks­liai suskai­čiuo­ti lais­vas vie­tas – su­dėtin­ga.

„Ka­dan­gi pa­gal ap­lin­ky­bes ir esa­mas ga­li­my­bes žmonės lai­do­ja­si jau tu­ri­mo­se šei­my­ninė­se kap­vietė­se, be to, ne­ma­žai mi­ru­siųjų pa­laikų da­bar yra kre­muo­ja­mi ir lai­do­ja­mi jau tu­ri­mo­se kap­vietė­se, todėl tiks­lius skai­čius įvar­din­ti sun­ku“, – kalbė­jo se­niūnė.

Jo­vai­šiškės ka­pinės uži­ma apie 4,2 hek­ta­ro plotą, neuž­lai­do­ta maž­daug 1,5 hek­ta­ro. Skai­čiuo­ja­ma, kad čia tilptų apie du tūkstančiai naujų ka­p­vie­čių. Pre­li­mi­na­riais skai­čia­vi­mais, įver­ti­nus tai, kad vi­du­ti­niš­kai per me­tus šio­se ka­pinė­se pa­lai­do­ja­ma apie 150 mi­ru­siųjų, li­ku­sios neuž­lai­do­tos ka­pi­nių te­ri­to­ri­jos turėtų už­tek­ti dar 15–20-iai metų.
 

Ne­to­li­mo­je atei­ty­je – ko­lum­ba­riu­mas

Ne sykį jau kalbė­ta ir apie ko­lum­ba­riu­mo ša­lia Plungės at­si­ra­dimą, bet kol kas ir apie tai nie­ko ne­be­girdė­ti. Gy­ven­to­jai ne­ži­no­, nei ka­da jo tikė­tis ir lauk­ti, nei ku­rio­je vie­to­je pla­nuo­ja­ma įreng­ti ir ap­skri­tai ar šis pro­jek­tas ka­da iš­vys die­nos šviesą.

Ši­to tei­ra­vomės Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos Ar­chi­tektū­ros ir te­ri­to­rijų pla­na­vi­mo sky­riaus vedė­jo To­mo Jo­cio. Ir iš­gir­do­me, kad kal­bos apie ko­lum­ba­riumą – ne iš pirš­to lauž­tos. Jį nu­ma­ty­ta įreng­ti Jo­vai­šiškės kai­mo ka­pinė­se, ka­dan­gi jos yra ge­ro­kai di­desnės ne­gu Tel­šių gatvė­je esan­čios, va­di­na­mos vi­du­ri­nio­sios ka­pinės. Skai­čiuo­ja­ma, kad nau­ja­ja­me ko­lum­ba­riu­me būtų ga­li­ma su­tal­pin­ti apie 300 urnų.

T. Jo­cys minė­jo, jog ko­lum­ba­riu­mo pro­jek­tui jau yra nu­ma­ty­tos lėšos, tik štai ka­da tiks­liai bus pra­dėti dar­bai kol kas dar anks­ti pa­sa­ky­ti.

„Ko­lum­ba­riu­mo pro­jek­ta­vi­mui nu­ma­ty­tos lėšos jau yra nu­ma­ty­tos Sa­vi­val­dybės biud­že­te, todėl ti­kimės, kad pro­jek­tas bus pa­reng­tas dar šiais me­tais“, – kalbė­jo vedėjas.


Kan­tau­čių ka­pi­nių lau­kia sunkūs lai­kai

Kol kas neaiš­ki si­tua­ci­ja ir dėl Žli­binų se­niū­ni­jos Kan­tau­čių ka­pi­nių. Čia li­ku­sios lais­vos vie­tos, pre­li­mi­na­riais skai­čia­vi­mais, už­teks ga­li­mai 5–6 me­tams. Be to, dar yra gal 15 senų ne­pri­žiū­rimų kap­vie­čių – iš bėdos būtų ga­li­ma lai­do­ti į jas, tik nie­kas ne­si­ver­žia to da­ry­ti, kol dar yra lais­vos vie­tos.

Naujų ka­pi­nių at­si­ra­di­mas Žli­binų se­niū­ni­jo­je kol kas yra įstrigęs, nors prie­š ke­le­rius me­tus bu­vo pa­reng­tas pro­jek­tas, su­skai­čiuo­ta sąma­ta. Ta­čiau išau­gus med­žiagų ir darbų kai­noms šian­dien reikėtų ge­ro­kai di­desnės su­mos su­ma­ny­mams įgy­ven­din­ti, o ir kalbų apie ga­li­mybę skir­ti bent dalį lėšų pa­ren­gia­mie­siems dar­bams kol kas ne­girdė­ti.


Ku­liuo­se – di­de­li už­mo­jai ir op­ti­miz­mas

Pa­si­domė­jus, ko­kia si­tua­ci­ja ša­lia Ku­lių esan­čio­se ka­pinė­se, iš­gir­do­me kiek džiu­ges­nes pro­gno­zes. Iš Sa­vi­val­dybės biud­že­to šie­met bu­vo gau­ta 50 tūkst. eurų naujų ka­pi­nių įren­gi­mui.

Tuo klau­si­mu kal­bin­ta Ku­lių se­niūnė Dai­vutė Pet­raus­kienė iš­sa­miai pa­pa­sa­ko­jo apie jau nu­veik­tus dar­bus ir atei­ties pla­nus.

„Po naujųjų ka­pi­nių te­ri­to­riją iš gautų lėšų yra iš­ved­žio­ta lie­taus nuo­tekų su­rin­ki­mo sis­te­ma, taip pat jau įreng­ti šu­li­nu­kai ir ki­tos sis­te­mos. Po mažą žings­nelį tik­rai ju­da­me į prie­kį. Tik štai bėda ta, kad jau vi­sas gau­tas lėšas iš­nau­do­jo­me“, – kalbė­jo D. Pet­raus­kienė.

Pla­nuo­se bu­vo įreng­ti ir elekt­ros tink­lus bei van­den­tiekį, bet su­trukdė pa­kelė­se au­gan­tys se­ni med­žiai – juos reikėtų vers­ti ša­lin, bet tam pir­ma rei­kia gau­ti spe­cia­lios ko­mi­si­jos pri­ta­rimą. Nespė­ta iš­si­tek­ti į tam tik­rus ter­mi­nus, tad ža­da­ma lauk­ti kitų metų ir to­liau tęsti pra­dėtus dar­bus.

D. Pet­raus­kienė sakė pa­stebė­ju­si, kad pa­sku­ti­niu me­tu smar­kiai išau­go kre­muo­jamų ir ur­no­se lai­do­jamų pa­laikų skai­čius, dėl to likęs lais­vas senųjų ka­pi­nių plo­tas už­si­pil­do kiek lėčiau. Vis tik, se­niūnės skai­čia­vi­mu, lais­vo tu­ri­mo plo­to se­no­sio­se ka­pinė­se už­teks tik 2–3 me­tus.

„Ka­dan­gi ur­nas ga­li­ma lai­do­ti į tą pa­čią vietą, po ke­letą, taip yra su­tau­po­ma vie­tos. Jei­gu ne­būtų to­kių išim­čių, iš­kart ne­be­liktų ir to lais­vo plo­to“, – teigė D. Pet­raus­kienė.


Daugė­ja ne­pri­žiū­rimų kap­vie­čių

Prieš ke­le­rius me­tus įsi­ga­lio­jo nau­ja tvar­ka, pa­gal ku­rią re­gist­ruo­ja­mi ap­leis­ti, ne­pri­žiū­ri­mi ka­pai. Jei­gu per tre­jus me­tus neat­si­ran­da ten pa­lai­dotųjų gi­mi­nai­čių, ar­timųjų, ruo­šia­mi do­ku­men­tai to­kiai kap­vie­tei nu­sa­vin­ti ir leis­ti lai­do­ti ki­tiems.

„Mes bu­vo­me su­si­žymėję apie 60 to­kių kap­vie­čių. Tie tre­ji me­tai jau ei­na į pa­baigą. Neat­si­ra­dus ar­ti­mie­siems, tos kap­vietės bus pri­pa­žin­tos be­šei­mi­ninkė­mis, skelb­si­me auk­cioną ir no­rin­tie­ji turės ga­li­mybę gau­ti nors to­kią kap­vietę“, – pa­sa­ko­jo se­niūnė.

Toks yra Ku­lių se­niū­ni­jos at­sar­gi­nis pla­nas, kaip iš­loš­ti dau­giau lais­vos vie­tos se­no­sio­se ka­pinė­se. Se­niū­ni­ja jau da­bar su­lau­kia be­si­do­min­čių gy­ven­tojų klau­simų, ar būtų ga­li­ma pra­plėsti pri­žiū­ri­mas kap­vie­tes, pri­jun­giant ša­lia esan­čias ap­leis­tas.

„Yra tik vie­nas ma­žas mi­nu­sas, kad kai ku­rios ka­p­vietės yra tik­rai la­bai ne­di­delės, ki­tos tin­ka­mos vien tik ur­nai lai­do­ti, be jo­kių pa­minklų“, – pa­sa­ko­jo D. Pet­raus­kienė.


Ža­da ir dau­giau po­ky­čių

Nau­jo­se Ku­lių ka­pinė­se yra nu­ma­ty­tas ir ko­lum­ba­riu­mas. Pro­jek­tas pa­ruoš­tas, sąma­ta pa­da­ry­ta, nu­ma­ty­ta ir vie­ta ko­lum­ba­riu­mui, tik dar nėra ži­no­ma, ka­da pa­judės le­dai.

„Grei­čiau­siai ko­lum­ba­riu­mo su­lauk­si­me tik ta­da, kai bus baig­tos įreng­ti nau­jo­sios ka­pinės. Pla­nuo­se yra nu­ma­ty­ta ir au­to­mo­bi­lių stovė­ji­mo aikš­telė bei nau­jas sar­go na­me­lis. Tu­rim did­žiulį op­ti­mizmą, tik kur jis mus nu­ves – dar ne­ži­no­me“, – kalbė­jo Ku­lių se­niūnė.