
Naujausios
Gilių tradicijų puoselėjimas
Tie, kas šeimose išsaugojo gilias religines tradicijas, niekada nepraleidžia kasmet liepos pradžioje Žemaičių Kalvarijoje vykstančių atlaidų – jie sutraukia nemažai tikinčiųjų ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių.
Atlaidai čia trunka kone dvi savaites. Jų metu po šv. Mišių yra nešamas vienas brangiausių ir meniškiausių katalikų liturginių reikmenų – monstrancija su Šv. Kryžiaus relikvija. Tikima, kad per šią relikviją, kurią Lietuvoje turi tik Žemaičių Kalvarijos bazilika, gaunamas palaiminimas.
Žemaičių Kalvarija unikali ir tuo, kad iki mūsų dienų joje yra išlikęs architektūros požiūriu autentiškas Kančios kelio ansamblis, o Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos pagrindiniame altoriuje esantis Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslas nuo seno garsėja savo stebuklingomis malonėmis.
Atlaidų tradicijos čia gyvos nuo 1637–1639 metų, kada žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius Garduose, kurie vėliau buvo pavadinti Žemaičių Kalvarija, įsteigė 19 stotelių ir joms apvaikščioti užsakė sukurti maldas ir giesmes.
Žemaičių Kalvarijos Kančios kelią, kuris driekiasi kone 4,5 kilometro, sudaro 19 koplyčių, jose yra įrengta 20 stotelių (septintoji koplyčia turi dvi stotis). Atlaidų metu jis einamas pasibaigus šv. Mišioms ir giedant vadinamuosius kalnus.
Žemaičių Kalvarijos kalnų giesmės ir maldos yra Žemaitijos regionuose itin paplitusi katalikiška pamaldumo praktika. Jos pradininkė ir buvo Žemaičių Kalvarija, vėliau šios giesmės paplito Telšių vyskupijos parapijose.
Dekanatų dienos
Visos dvylika atlaidų dienų tradiciškai dedikuojamos vis kitam dekanatui ar pasirinktai tikinčiųjų grupei. Tad ir šiemet atlaidų dalyviai kviečiami melstis už katalikiškas organizacijas, socialinius darbuotojus, Raudonojo kryžiaus, Carito, Maltos ordino, senelių namų darbuotojus bei savanorius. Taip pat yra meldžiamasi už besiruošiančius santuokos sakramentui, už visus mokslo ir tikėjimo šviesa besidalinančius žmones, valstybės gynyboje bei bažnyčioje tarnaujančius žmones, už naujus dvasinius pašaukimus.
Šiais metais šv. Mišias aukojo Žemaičių Kalvarijoje viešėję arkivyskupai Kęstutis Kėvalas ir Gintaras Grušas, vyskupai Darius Trijonis, Linas Vodopjanovas, Gintaras Grušas, Arūnas Poniškaitis ir Eugenijus Bartulis, Rimantas Norvila, Jonas Ivanauskas.
Liepos 8-ąją maldai visus suvienys arkivyskupas Lionginas Virbalas, liepos 10-ąją – apaštalinis nuncijus Petar Antun Rajič. Na, o paskutiniąją atlaidų dieną – liepos 12-ąją – šv. Mišioms vadovaus kardinolas Sigitas Tamkevičius.
Kantrybės ir jėgų išbandymas
Kiekvieną atlaidų dieną nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro bazilikoje bei toli už jos pro garsiakalbius sklindančios šv. Mišių maldos, kasdien po kelis kartus į Kryžiaus kelio kalnus traukiančios procesijos visiems susirinkusiesiems – tikras jėgų išbandymas.
Žemaičių Kalvarijoje sutiktos iš Palangos atvykusios Aušra su dukra Sandra pasakojo, kad kalvotoji Žemaitija pareikalavo išties daug jėgų ir kantrybės.
„Žemaičių Kalvarijos atlaiduose esame pirmą kartą. Buvo tekę ankščiau girdėti apie juos, tad šiais metais nutarėm ir pačios atvykti sudalyvauti. Tikrai labai pavargome, bet džiaugėmės, kad oras pasitaikė palankus, nebebuvo didelių kaitrų, o kitu atveju nežinom, kaip būtume ištvėrusios“, – apie savo patirtį kalbėjo moterys.
Kryžiaus kelias vingiuoja tarp aukštų kalvų, norint nueiti visą jį ir aplankyti 19 koplyčių, tenka gerokai pamiklinti kojas. Bet įveikusieji šį išbandymą vienbalsiai tikina, kad verta – nuo kalvų atsiveria nuostabūs vaizdai, įspūdį daro ir pati procesija, kurią lydi būgnų skambesys, trimitai, maldos ir giesmės.
Bet vyresnio amžiaus ar ligotiems žmonėms tai yra sunkiai įveikiama kelionė. Vietinė Žemaičių Kalvarijos gyventoja Irena „Žemaičiui“ pasakojo, kad jai jau nebe tas amžius kalnais klampoti. Metai nebeleidžia, o ir sveikata prasta.
„Buvo laikai, kada eidavau su didžiausiu malonumu – niekas neskaudėjo, jaunesnė ir žvalesnė buvau. O dabar beliko tik kitus stebėti, kaip išdidžiai keliauja. Pasenau, lazdą įsitaisiau, tai tik išeinu į kiemą ir stebiu. O kas belieka tokiuose metuose...“ – kalbėjo Irena.
Kasmet – vis retesnės gretos
Visi Žemaičių Kalvarijoje sutikti atlaidų dalyviai pasakojo, kad pažvelgus keletą metų atgal, vargiai pavykdavo prasibrauti pro minią žmonių. Bet šiandien gausių susibūrimų ir tokių minių Didžiuosiuose atlaiduose nebeliko. Vieni svarsto, kad tradicijos palaipsniui nublanksta, kiti tvirtina, kad senoji karta baigia išmirti, o jaunimą privilioti į tokius religinius susibūrimus – sudėtinga.
Miestelio centrinėje gatvėje įsikūrę prekybininkai, atlaidų dienomis prekiaujantys įvairiais religiniais suvenyrais, rožančiais, šventųjų statulėlėmis, knygomis, žvakėmis, pyragais ir kitais gardžiais kepiniais. Visi kaip vienas gūžčioja pečiais ir tvirtina – nebeliko žmonių kaip kadaise, nebesirenka maldininkai, nebesiburiuoja prie rožančių, maldaknygių ir kryželių.
Iš Mažeikių atvykusios papuošalų, kryželių ir kitų liturginių atributų prekeivės Dalia ir Jadvyga atviravo, kad dar nėra mačiusios tokių prekybai prastų metų.
„Atlaidai jau eina į pabaigą, o prekyba stovi vietoje. Nieko visai nesuprekiavom. Žmonių visai nebėra, tik vienas kitas. O prieš kelerius metus tai čia visa centrinė gatvė būdavo vos pereinama – pilna palapinių, pilna ir žmonių.“ Bet moterys ne vien tik rūpesčiais dalinosi. Sakė dėl suprastėjusios prekybos ašarų neliejančios: „Tiesiog džiaugiamės švente, bendraujame ir mėgaujamės akimirka“, – atviravo mažeikiškės.
Prie stalelio, nukloto įvairiais spalvingais ir akį traukiančiais saldainiais, buriavosi nedidelė eilutė vaikų ir vienas kitas pavienis pirkėjas.
Iš Plungės atvykusi saldumynų prekybininkė Danutė tvirtino, kad jeigu ne vaikai, tai šiais metais vargu ar išvis kas nors pirktų.
„Sėdžiu nuo pat ankstaus ryto ir tik dabar, truputis po vidurdienio, išsirikiavo nedidelė eilutė vaikų. Labai prasti metai. Visai žmonių nėra. Jaunimo čia sulaukti kasmet darosi vis sunkiau, o ir vyresnieji retas, kuris beužsuka. Nebe tie laikai jau, turbūt kitais metais nebevažiuosiu čia“, – savo apmaudu dalinosi plungiškė.