
Naujausios
Raudonasis velnias (9)
Pradžia – Atlaidai kagebistu galvos skausmas
Ir šiandien, kur tik išgirsta šiuos lietuvių liaudies dainos žodžius, plungiškio Kazio Urniežos akys sudrėksta – iš vaikystės vis ataidi mamos niūniuotos dainos melodija. „Visur ji mane lydi, – sako Kazys. – Net ir kalėjime ją dažnai prisimindavau...“
Taip, Kaziui Urniežai sovietmečiu teko kalėti Kapsuko (dabar Marijampolės) griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje. Penkerius metus už grotų praleido. Ten jį patupdė sovietų saugumas.
Vartydamas Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimo centro paskelbtus KGB dokumentus, aptikau 1980 metų KGB Plungės rajono skyriaus ataskaitą, kurioje sudomino įrašas apie plungiškį K. Urniežą. Štai ką tuomet Vilniui raportavo minėto KGB skyriaus viršininkas papulkininkis Stasys Saveikis: „1980 m. vasario 16-ąją agentas telefonu pranešė, kad Plungės „Gandingos“ kavinėje jaunuolių grupė švenčia vasario 16-ąją, vadinamąją buvusios buržuazinės Lietuvos „nepriklausomybės dieną“. Po to vienas iš jų (Urnieža) sukėlė muštynes.
Atvažiavę milicijos darbuotojai mėgino Urniežą sulaikyti, tačiau pastarasis pasipriešino ir sulaikytas nebuvo.
Tikrinant šį signalą buvo nustatyta, kad dukart už chuliganizmą teistas Kazys Urnieža, Kazio sūnus, gimęs 1952 m., su savo draugu Gintautu Vaišvila, Jono sūnum, gimusiu 1956 m., „Gandingos“ kavinėje nutarė atšvęsti vadinamąją Lietuvos nepriklausomybės dieną. Pasikvietė ir pažįstamųjų: Vaclovą Petrauską, Stepono sūnų, gimusį 1957 m., Albiną Šiaulį, Alberto sūnų, gimusį 1956 m., Vytautą Borutą, Vytauto sūnų, gimusį 1958 m., ir Klaipėdos profesinės technikos mokyklos moksleivį Severį, kurio pavardės atseit nežinojo.
Tam tikslui Urnieža įsigijo trispalvį (geltoną, žalią, raudoną) šaliką, kurį (išgėrę) kartu su Vaišvila kavinėje ištempė po staliuku, o po to visi dalyviai paskelbė tostą: „Už Lietuvos nepriklausomybę“.
Mūsų iniciatyva Urnieža buvo areštuotas ir 1980 m. gegužės 13-ąją pagal LTSR baudžiamojo kodekso 225 ir 201 straipsnius nuteistas penkeriems metams laisvės atėmimo. Kiti asmenys, išskyrus Severį, buvo „profilaktuoti“.
Buvo imtasi priemonių, ir nustatyta, kad Severis yra Ksaveras Martinkus, Alberto sūnus, gimęs 1962 metais. Jis 1980 m. lapkričio pradžioje buvo pašauktas tarnauti sovietų armijoje.“
Šiandien K. Urnieža sako, jog panašiai ir buvę, tik ne viskas teisingai surašyta, arba saugumas ne viską sužinojo, o kai ką, matyt, sąmoningai nuslėpė.
Pasirodo, K. Urnieža 1980-ųjų Vasario 16-ajai ruošėsi iš anksto. Likus porai mėnesių iki šventės, jis kaimynės Nastutės paprašė numegzti trispalvį šalį, po to susirinkusi draugų grupė nusprendė kavinėje iš anksto užsisakyti staliukų. Vasario 16-oji išpuolė savaitgalį. Kai visi čia KGB išvardytieji ir dar du plungiškiai jaunuoliai susirinko, kavinė buvo pilnutėlė. „Gandinga“ tais laikais buvo ypač populiari. Štai ką pasakoja pats Kazys Urnieža: „Grojo muzika, mes išlenkėm po taurelę ir, nuėję prie muzikantų, paprašėm, kad šie sugrotų Lietuvos himną. Tie ne juokais sukluso, o po to sako: „Nenorim nemalonumų, mes gal geriau padainuosim dainą „Trakų pilis“. Sutarėm. Grįžom prie savo staliukų, o kai suskambo muzika ir pradėjo lietis dainos žodžiai: „Pelėsiais ir kerpe apaugus aukštai Trakų štai garbinga pilis!..“ mudu su Gintautu Vaišvila iškėlėm virš galvų trispalvį šaliką. Visa kavinėje buvusi publika ėmė šaukti „Tegyvuoja laisva Lietuva!“ Išprotėt galėjai – tokia buvo euforija.
Kol mes šūkaliojom, nė patys nepastebėjom, kaip prie mūsų išdygo padavėjos. Jos bandė paimti tą šaliką. Po kiek laiko pamatėm pareigūnus, matyt, ten, kavinėje, buvo KGB agentas ar agentė. Jie ir paskambino saugumiečiams.
Iš pradžių pareigūnai tik stebėjo, o po to vienas milicininkas ir saugumietis A. Lisovskis sugriebė mane už rankų ir bandė išsivesti, bet aš iš jų nagų kažkaip išsisukau ir palikau kavinę. Man iš paskos patraukė ir kiti draugai. Milicija, matyt, pabūgo mūsų gausos, todėl tą vakarą nieko ir nebedarė. O mes patraukėm gatve ir uždainavo „Ant kalno mūrai...“
K. Urnieža dirbo „Linų audinių“ fabrike šaltkalviu. Pirmadienio rytą Kazys pamatė, kad prie jo ateina tas pats saugumietis Lisovskis ir milicininkas. Jie ir suėmė K. Urniežą. Tardė Plungėje, po to išvežė į Šiaulių izoliatorių. Ar tik ne tris mėnesius laikė iki teismo. Per tą laiką įvyko lyg ir derybos. Saugumiečiai, matyt, nenorėjo, kad visa tai nuskambėtų kaip koks politinis ekscesas, todėl šie K. Urniežai pasiūlė tą įvykį fiksuoti kaip chuliganizmą. Kazys sutiko su sąlyga, kad visą „ugnį“ prisiims jis, užtat KGB netampys jo draugų. Regis, sandoris įvyko.
Kai Plungėje prasidėjo teismas, jo posėdyje nė žodžiu nebuvo užsiminta apie kokius nors politinius ekscesus – buvo nagrinėjama paprasčiausia chuliganizmo byla.
Teismas vyko tik vieną dieną. Kai K. Urniežai teisėjas suteikė baigiamąjį žodį, šis, tarsi norėdamas specialiai iškrėsti pokštą ir tuo pačiu parodyti į teismo salę susirinkusiai publikai, kas čia iš tikrųjų vyksta, paklausė teismo: „Prieš mane liudijo padavėjos, viena pareiškė, kad jai stipriai sumušiau veidą, bėgo kraujas. Jei aš taip smurtavau, gal gerbiamas teisėjas pažiūrės, ar byloje yra kokios nors teismo medicinos išvados, kaip liudytoja nukentėjo, kas jai buvo padaryta, ar ji buvo sumušta?“
Teisėjas sklaidė bylą, vertė lapą po lapo, bet jokio obdukcijos dokumento nebuvo. Vis dėlto teismo nuosprendis buvo paskelbtas – penkeri laisvės atėmimo metai griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje. Tik spėjo teisėjas perskaityti nuosprendį, K. Urnieža atsikrenkštęs ėmė giedoti: „Lietuva, Tėvyne mūsų, tu didvyrių žeme...“
Kazys šiandien nebeatsimena, kiek spėjo sugiedoti Tautiškos giesmės, nes pripuolę milicininkai jį tempte ištempė iš salės ir įgrūdo, kaip pats K. Urnieža sako, į „sklepą“.
Didžiąją dalį laiko nuteistasis kalėjo Marijampolės (tada Kapsuko) griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje, o likus kalėti metams ir keliems mėnesiams, K. Urnieža buvo perkeltas į koloniją Archangelsko srityje.
K. Urniežos biografijoje yra ir kitas įdomus faktas, ko gero, ne juokais išgąsdinęs kagėbistus. Kazys, atsidūręs kalėjime, sumanė parašyti laišką savo draugui Ksaverui Martinkui, kuris 1980-ųjų rudenį buvo išgrūstas į sovietinę armiją. Suprantama, tą laišką perskaitė saugumas, todėl KGB papulkininkis S. Saveikis tuoj pat informavo savo viršininkus: „Urnieža, būdamas įkalintas, Martinkui parašė laišką, kuriame prašo paruošti jaunuolius, apsiginkluoti ir laukti jo sugrįžtant.“
Regis, tie K. Urniežos žodžiai privertė suklusti bent jau Plungės saugumiečius. Toje pačioje KGB ataskaitoje pažymima, kad pirmąjį 1980-ųjų pusmetį milicija konfiskavo du šautuvus ir pistoletą. Sudomino ir toks pranešimas: „Stanislovas Ukrinas, gimęs 1959 metais Purvaičių kaime, Tauragėje atlikdamas karinę tarnybą, pavogė Kalašnikovo automatą, du pistoletus TT ir šešis tūkst. šovinių. Visa tai paslėpė pas Plungėje gyvenantį Justiną Gaučį.“ KGB tuoj pat ėmėsi savo veiklos planų. Kartu su ypatinguoju KGB skyriumi ir kariniu daliniu 28734 buvo susekta vagystė. Ginklai ir šaudmenys buvo surasti.
Šiandien Kazys šypsosi: „Taip, buvo toks reikalas, kviečiau jaunuolius ginkluotis. Maniau, tegu visą laiką baiminasi sovietai ir jų saugumas...“
Į Plungę K. Urnieža grįžo po penkerių metų. Bet ir po to, kai Kazys atliko bausmę, KGB nenustojo juo domėtis. Sakytum, jo net šiek tiek bijojo – nežinosi, ką tas vėl iškrės. 1985 m. sausio mėnesį parengtame KGB Plungės rajono skyriaus veiklos plane, kurį to paties mėnesio 28 d. patvirtino LTSR saugumo komiteto pirmininkas generolas leitenantas Juozas Petkevičius, pabrėžiama: „1985 m. vasario mėnesį, atlikęs bausmę iš įkalinimo vietos grįžta Urnieža. Jis teismo pripažintas recidyvistu. Grįžus Urniežai į Plungę, kur gyveno, jį turi stebėti patikimas asmuo B. A. A. (milicijos darbuotojas)...“
1987 m. rugpjūtį Plungės saugumiečiai aplankė K. Urniežą ir „paprašė“ nevažiuoti į mitingą, kuris turėjo vykti Vilniuje, prie A. Mickevičiaus paminklo. O 1988-aisiais, prieš pat Vasario 16-ąją, saugumiečių patarta, Plungės milicija sulaikė K. Urniežą ir uždarė „į sklepą“ penkiolikai parų. Suprantama, – vėl už „chuliganizmą“.
(Bus daugiau)