Gurmaniškos šalies prezidentas

Nuotraukos iš asmeninio Luko GAUDUČIO albumo
Su širdies drauge Daniele ir jųdviejų numylėtiniu Leniu
Dažniausia valgau namuose su šeima. Gal todėl, kad žmona skaniai gamina, o ir šiaip nesu labai išrankus. Visgi kai šeimoje ypatingos progos arba kai mus aplanko svečiai, iškilmingiems pietums ar vakarienei einame į kavinę ar restoraną. Džiugu, kad Plungėje tikrai yra kur svečius nusivesti. Ir ne tik nusivesti, bet ir nustebinti.

Kiekvieną kartą apsilankiusius tokiose įstaigose mus džiugina supanti aplinka, personalo aptarnavimas, savininkų rodomas dėmesys bei dar keletas smulkmenėlių... Nieko nenustebinsiu pasakęs, kad labiausia visados nustebina puikus virtuvės kolektyvo darbas. Kartais restoranų virtuvės man primena slaptas respublikas su savo konstitucija ir retai matomu prezidentu.

Šiandien papasakosiu apie restorano „Flow“ virtuvės prezidentą – šefą Luką Gaudutį. Šis jaunas, trisdešimt vienerių metų vyras nėra plungiškis. Gimė, augo ir mokėsi Kaune, nors abu tėveliai – žemaičiai nuo Telšių, bet gyvenimas juos nubloškė į Kauną. Čia jiedu susipažino bei atšoko vestuves, sukūrė šeimą ir susilaukė trijų atžalų. Mama dirbo juvelyrikos dėstytoja, o tėtis buvo inžinierius. Gal todėl ir Lukas – labai preciziškai užsispyręs, atkakliai siekiantis laimėjimų įvairiose gyvenimo srityse.

nuotrauka
Meilė maistui Luką Gaudutį atvedė į Plungę
 

Mokykloje jam sekėsi gerai. Pagrindinė aistra mokslo metais ir jau baigus vidurinę mokyklą buvo sportas – lengvoji atletika. Geriausi rezultatai pasiekti sprinto rungtyse, bėgant trumpus nuotolius. Net keturiose rungtyse pavyko pasiekti sporto meistro atskyrį. Regis, iki šiandien tam tikrose amžiaus grupėse niekam nepavyko pagerinti Luko pasiektų rekordų. Vaikinui teko ginti Lietuvos garbę Pasaulio studentų olimpiadoje, Europos U23 čempionate, Europos klubų čempionatuose. Natūralu, kad pabaigęs vidurinę mokyklą pasirinko studijas Lietuvos sporto universitete.

Profesionaliame sporte traumos – neišvengiamos. Kartą distancijoje įtrūko keturgalvis raumuo, vėliau sekė dar kelios raumenų traumos ir profesionaliam sportui teko tarti sudie. Kadangi teorinėmis disciplinomis universitete nesižavėjo, nutarė jį pabaigęs sukti savo gyvenimą visiškai kita kryptimi.

nuotrauka
Atsisakęs profesionalaus sporto, Lukas dabar mėgaujasi aktyviu poilsiu gamtoje su draugais ir šeima
 

Po studijų Lukas pasirinko gyvenimą užsienyje – Airijoje, kur jau buvo įsikūrę vyresnieji šeimos nariai brolis Audrius ir sesuo Goda. Pirmieji Luko darbai buvo paprasti. Įsidarbinęs restorane pradėjo plauti indus. Kadangi pasižymėjo kruopštumu, greitai buvo pastebėtas ir sulaukė siūlymo dirbti šaltų patiekalų zonoje. Vėliau buvo pakviestas dirbti lietuvių restorane tame pačiame miestelyje.

Pastebėjęs, kad jam darbas virtuvėje patinka, ėmė daug skaityti literatūros šia tema, klausinėti labiau patyrusių šefų. Vis didėjantis žingeidumas nugalėjo ir L. Gaudutis nusprendė mokytis šio amato: įstojo į Šiaurės Airijos Belfasto „Ulster“ universitetą mokytis kulinarijos.

Tai buvo sunkus laikas, nes teko ir studijuoti, ir dirbti. Džiaugiasi turėjęs galimybę patirties semtis „Michelin Gourmand“ įvertinimą turinčiame restorane, kur dirbo chef de partie – virėju, atsakingu už tam tikrą gamybos sritį.

Visgi gyvendamas užsienyje pastebėjo, jog vietiniai dažnai nuvertina atvykėlius, todėl prasidėjus pandemijai nusprendė grįžti į Lietuvą. Sugrįžęs tėvynėn Lukas susirado darbą viename geriausių to meto Kauno restoranų „Dia“. Čia pradėjo nuo šaltų patiekalų ruošimo zonos, vėliau gavo poziciją karštų patiekalų zonoje.

Netrukus Luko karjera ėmė kilti dar sparčiau, vaikinas tapo pamainos vyriausiuoju šefu. Kaip tik tuo metu susipažino su Daniele Ivanauskaite – baigusi medicinos studijas ji gavo pasiūlymą dirbti Plungės ligoninėje vidaus ligų gydytoja. Teko apsispręsti, ar likti Kaune, ar keltis į pajūrį.

Iš pradžių pora apsigyveno Palangoje, Lukas įsidarbino viename geriausių pajūrio restoranų „Avenue Brasserie“ pagrindinio šefo pareigose. Ten sukūrė naują meniu, tačiau žiemos metu teko veiklą pristabdyti. Kaip tik tada, praėjusių metų gruodį, gavo pasiūlymą iš „Flow“ restorano savininko atvykti į Plungę. Taip prasidėjo Luko karjeros metai mūsų mieste.

Prisitaikyti nebuvo lengva, buvęs restorano virtuvės braižas Lukui nebuvo priimtinas. Visgi po ilgų derybų su savininkų šeima pavyko susitarti, atnaujinti virtuvę ir realizuoti savo viziją.

Pasak L. Gaudučio, įgyta patirtis padeda kurti naujus patiekalus ir įgyvendinti savo idėjas. Jo gaminamas maistas atitinka restorano koncepciją, kuri sako, jog lankytojo skonį reikia lavinti, o lankytojų kritika – kelias darbuotojams tobulėti. Kūrybiniame darbe padeda ir bičiulis konditeris Tomas Reinartas. Apie šio vyriškio kūrybą, anot Luko, reikėtų papasakoti plačiau. Tikriausiai taip reikės ir padaryti.

O apie patį restoraną „Flow“ ypatingai daug pasakoti nesinori, kad tai nebūtų palaikyta reklama. Bet Lukas įsitikinęs, jog šiuo metu viskas eina geryn: virtuvės kolektyvas naujas idėjas priima palankiai, savininkai patenkinti, o plungiškiai ir jų svečiai – tiesiog nuostabūs. Esą kartais net sunku patikėti, jog Plungėje tiek daug gurmanų.

Pačio virtuvės šefo namuose maisto gamyba rūpinasi... Danielė. Luko mėgstamiausi patiekalai yra iš bulvių, tad valgo tai, kas įprasta dažnoje lietuviškoje virtuvėje. Lankydamasis kituose restoranuose nieko nekritikuoja, nes mano, kad svarbiausia yra pastebėti tai, kas gera ir naudinga.

Laisvalaikis šeimoje dažniausiai yra aktyvus: išvykos su dviračiais, ilgi pasivaikščiojimai miško takais su augintiniu, veimaranerių veislės šunimi Leniu, kelionės ir sportas. Artimiausiu metu pora ruošiasi vykti į Italiją, kur kitais metais ketina atšokti savo vestuves. Po to, natūralu, norėtų sulaukti šeimos pagausėjimo – užauginti ąžuolą Plungės žemėje.

nuotrauka
L. Gaudučio kuriamas menas lėkštėje