Iš siūlų suraizgė gyvenimo būdą ir verslą

Linos RUIBIENĖS nuotraukos/Vaidos ŠAKINIENĖS asmeninio albumo nuotraukos
V. Šakinienės įkurtas verslas gyvuoja kone tris dešimtmečius
Vaida Šakinienė – versli ir labai aktyvi moteris, tikra mezgimo bei nėrimo virtuozė. Prieš 27-erius metus Plungėje atidariusi specializuotą pėdkelnių, siūlų ir rankdarbiams skirtų reikmenų parduotuvę „Ilgė“, moteris konsultuoja savo ilgametes klientes, organizuoja renginius ir vykdo edukacinius užsiėmimus.

Verslumas iš pašaukimo

V. Šakinienė – plungiškė, čia pabaigė vidurinę, po to ir Plungės prekybos mokyklą. Norėdama pagilinti savo žinias, nutarė tęsti studijas Rietavo kolegijoje, kur gilinosi į buhalterinę apskaitą. Po studijų ėmė svarstyti, kuo užsiimti.
„Nuo pat jaunystės turėjau pašaukimą prekybai, buvau imli ir daug domėjausi, o kokį verslą sukurti Plungėje, padiktavo pats gyvenimas ir laikmetis. Mano žvitrios akys iškart pastebėjo, kad Plungės mieste moterims labai trūksta pėdkelnių ir kad ši verslo niša – neužimta, tad nesnaudžiau, nutariau įkurti nedidelę pėdkelnių parduotuvę. Vėliau ją papildžiau siūlais bei kitomis priemonėmis, skirtomis rankdarbiams. Nuo pat jaunų dienų domėjausi siuvimu, mokykloje gavau ir mezgimo pradmenis. Turėjau nusimezgusi tokį gražų žakardinį šalikėlį, tik dabar gailiuosi, kad jį išmečiau – būtų buvusi puiki relikvija iš praeities“, – pasakojo moteris.

Ilgainiui gyvendama ir dirbdama gimtojoje Plungėje V. Šakinienė sakė pasijutusi lyg užspeista į kampą, trūko saviraiškos, jautė galinti nuveikti kur kas daugiau. Todėl susirado papildomą darbą prekybos centre ir nuo pačios žemiausios grandies per kelis mėnesius pakilo iki vadovės pareigų. Po kurio laiko, tik kitoje įmonėje buvo pasodinta ir į regiono vadovės kėdę. Taip prabėgo net 15 metų važinėjant tarp skirtingų miestų ir visas jėgas bei laiką atiduodant intensyviam darbui prekybos srityje.

Pirma siūlus išbando pati

Po ilgai trukusių darbų skirtinguose miestuose, šeimynės aplinkybės V. Šakinienę privertė sugrįžti atgal į gimtinę. Vyrui Artūrui, dukrai Monikai ir sūnui Mangirdui labai trūko mamos ir jos kasdienio buvimo su šeima. Atsisakiusi kitų darbų moteris pakeitė samdomą darbuotoją savo parduotuvėje ir toliau sėkmingai vystė verslą.

„Dabar galiu sakyti, kad mes atsidūrėme tinkamu metu ir tinkamoje vietoje. Verslas pamažu įsivažiavo, labai daug įdėjau pastangų, pritaikiau savo sukauptas žinias ir ilgametę patirtį. Taip pat pradėjau dar labiau gilintis į mezgimą, skyriau tam visą laisvą laiką. Todėl jau netrukus susitikimai su draugėmis išgerti kavos ar arbatos virto į susitikimus drauge pamegzti.“

Savo klientėms V. Šakinienė šiandien gali pasiūlyti pačių įvairiausių siūlų, kuriuos atsiveža iš skirtingų užsienio šalių, net iš tolimosios Japonijos, tiesiai iš gamintojų rankų. Prieš gaudama naują prekę, visada išbando pati, padaro keletą pavyzdžių su skirtingais raštais. Jeigu siūlai atitinka verslininkės standartus – tada pasiūlo ir savo klientėms. Beje, užsukus į „Ilgės“ parduotuvę Plungėje, J. Tumo-Vaižganto g. 6, arba internete www.ilge.lt galima įsigyti ir pačios pašnekovės rankomis dažytų siūlų, taip pat įvairių mezginių.

Nori dalintis sukauptomis žiniomis

Sulaukusi sūnaus padrąsinimo ir paraginimo, V. Šakinienė pamažu pradėjo kurti tiesiogines transliacijas internete. Jų metu verslininkė pasakoja ne tik apie siūlus, įvairias naujienas, mados tendencijas, bet ir rodo naujus mezginių raštus, dalina patarimus ir atsakinėja į klienčių klausimus.

„Prisimenu, kokia emociškai sudėtinga buvo pradžia, labai bijojau viešai kalbėti į kamerą, sulaukti piktų ar neigiamų atsiliepimų, nes miestas mažas, visi vienas kitą pažįstame. Bet pamažu pralaužiau ledus ir slėgusi įtampa atslūgo. Kadangi tiesiogiai dirbame su siūlų fabrikais, teiraujamės jų įvairios informacijos, galime ja pasidalinti ir su klientėmis. Per laiką susidraugavome ir dabar bendraujame kaip draugės.“

Moters pasakojimu, „Ilgė“ didelį dėmesį kreipia į ekologiją ir tvarumą, todėl ir siūlus renkasi natūralaus pluošto, su šeima aptaria, kokie turėtų būti prekių įpakavimai, nuolat ieško tokių, kurie kuo mažiau kenktų aplinkai.

V. Šakinienė sakė pastaruoju metu jaučianti ir aplinkinių didesnį susidomėjimą rankų darbo gaminiais. Gal močiučių, o gal pedagogų paskatintos jaunos mergaitės dažniau užsuka į parduotuvę įsigyti įvairių prekių.

Pašnekovės dukrai Monikai virbalai nėra itin mėgiami, bet štai anūkė, kuriai 11 metų, rodo didžiulį susidomėjimą ir džiaugiasi močiutės puoselėjama veikla.

Smalsu buvo sužinoti, kaip moteris pailsi nuo galybės darbų ir ką veikia laisvu laiku, kurio, prasitarė, turinti labai mažai.

„Paroje tikrai galėtų būti daugiau valandų, kad užtektų laiko ir verslo reikalams, ir naujiems mezginiams kurti, siūlams testuoti, o kur dar namų ruoša ir laikas šeimai, tad sukuosi it vijurkas. O kai yra galimybių, labai mėgstu keliauti su šeima, patirti nuotykių, praplėsti akiratį ir tiesiog džiaugtis gyvenimu“, – kalbėjo verslininkė.