Auksinis aklųjų ir silpnaregių organizacijos jubiliejus

Auksinis aklųjų ir silpnaregių organizacijos jubiliejus

Auksinis aklųjų ir silpnaregių organizacijos jubiliejus

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių organizacijos Joniškio skyrius minėjo auksinę 50-ies metų įkūrimo sukaktį. Renginyje, prisimenant istoriją, pažymėta, kad prieš kelias dešimtis metų ši organizacija buvo labai stipri, turėjo savo kombinatus, įdarbindavo neįgaliuosius. Šiais laikais to nėra.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Pradžioje buvo devyni žmonės

Joniškio rajone Aklųjų ir silpnaregių draugijos skyrių 1964-ųjų gruodžio 17 dieną įkūrė devyni žmonės, o po metų narių jau buvo 65. Tais metais organizacija sparčiai augo ir skyriai steigėsi visuose šalies rajonuose.

Pirmąja organizacijos vadove Joniškyje buvo išrinkta Baltokienė (archyvuose vardo neišliko – aut. past.). Vėliau vadovavo Albina Mačiulytė, Salomėja Figorienė, Poškienė (taip pat neužfiksuotas vardas – aut past.), Benedikta Skablauskaitė.

Su pastarąja kartu teko dirbti, sulaukti patyrusios kolegės patarimų ir dabartinei vadovei Inai Sakalauskienei.

Praeitis ir dabartis

Joniškio aklųjų ir silpnaregių skyriaus pirmininkė pasakoja, kad sovietiniais laikais Aklųjų draugija gyveno tikrai gerai, veikė aklųjų kombinatai, rajone dirbo 10–12 namudininkų.

Dabar finansavimas vyksta per projektus. Nėra lengva, nes žmonėms, turintiems negalią, reiktų daugiau pagalbos, ypač asistentų, kurie dirba kaip skaitovai, palydovai, tarpininkai, mokantys savarankiško gyvenimo įgūdžių, gebėjimo orientuotis aplinkoje, išeiti į parduotuvę apsipirkti.

Norėdami akivaizdžiai parodyti, kaip jaučiasi aklasis, draugijos nariai šiemet Baltosios lazdelės dieną surengė išbandymą rajono Savivaldybės vadovams ir Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus atstovams, įteikdami lazdeles ir paprašydami susirasti savo kabinetus, paruošti arbatos, supjaustyti pyragą.

Tačiau naujų technologijų laikai suteikia ir didesnių galimybių palengvinti nereginčiojo buitį. Jie jau nebeįsivaizduoja, kaip reiktų gyventi be garsinio laikrodžio, termometro, skaičiuotuvo bei kitų daiktų.

Organizacijos nariai vieni kitiems padeda, vyksta į ekskursijas, bendrauja, taip pat tie, kurie sugeba, užsiima rankdarbiais. Apie tai liudijo šventei parengta rankdarbių paroda.

Sveikinimai ir apdovanojimai

Į šventę atvykęs Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas, taip pat neregys, Edvardas Žakaris Aklųjų ir silpnaregių draugijos Joniškio skyriaus vadovei Inai Sakalauskienei už puikų darbą įteikė padėkos raštą.

Ją sveikino ir rajono meras Gediminas Čepulis. Jis padėkos raštu taip pat apdovanojo Šiaulių ir Tauragės aklųjų centro vadovą Alfonsą Navickį.

Svečias savo ruožtu dėkojo Inai Sakalauskienei bei padėkos raštus įteikė Mindaugui Levickui, Laimai Uscilienei, Zofijai Byčiūtei, Domicelei Kailovičienei, Vytautui Gabrielaičiui, Bronei Gakienei, Genovaitei Jankevičienei, Birutei Šimaitienei, Valerijui Jarmaliuk.

Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorės Rasos Januševičienės padėkos raštai atiteko aktyviems skaitytojams Mindaugui Levickui, Algirdui Kropiui, Egidijui Mitkevičiui, Augustui Leškauskui ir literatei, kuriančiai eiles, Almai Striogaitei.

Organizacijos jubiliejaus proga specialiais medaliais apdovanotos darbščiausios rankdarbių kūrėjos Janina Kriščiūnienė, Angelė Lukošienė, Dalė Žvirgždienė, taip pat renginio ir organizacijos rėmėjai. Skambėjo sveikinimai ir Vitalijos Katunskytės koncertas.

Autorės nuotr.

PADĖJĖJAS: Aktyviai Aklųjų ir silpnaregių draugijos Joniškio skyriaus pirmininkei Inai Sakalauskienei padeda vyras Vidas.