Dan­tis skau­da kas ant­ram moks­lei­viui

Dan­tis skau­da kas ant­ram moks­lei­viui

Dantis skauda kas antram moksleiviui

Beveik 48 procentams Kelmės rajono Tytuvėnų ir Užvenčio gimnazijų moksleivių dažnokai skauda dantis. 34,7 procento savo dantų sveikatą vertina neigiamai. Tai parodė Lietuvoje atliekamas Sveikatos mokslų universiteto tyrimas, kurį pristatė docentė Eglė Slabšinskienė.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Burnos sveikata lemia gyvenimo kokybę

Lietuvos mokyklose atlikti burnos sveikatos tyrimą nuspręsta todėl, kad dantys ir kiti burnoje esantys organai lemia žmogaus gyvenimo kokybę.

Tyrimą vykdė Sveikatos mokslų universiteto Odontologijos fakulteto doktorantės Miglė Žemaitienė ir Aistė Kavaliauskienė. Kelmės rajone jos apklausė kelis šimtus Tytuvėnų ir Užvenčio gimnazijų mokinių.

Vykdyti tyrimą gautas Lietuvos bioetikos komiteto leidimas. Deja, apie 40 procentų tėvų nesutiko, kad jų vaikai būtų tiriami. Nors reikėjo atsakyti tik į anketos klausimus ir leisti nemokamai patikrinti respondentų burnos būklę. Apie tyrimo rezultatus vaikai ir jų tėvai informuoti raštu.

Kelmiškių dantys prastesni negu kitų Lietuvos moksleivių

Apklausus dalį Užvenčio ir Tytuvėnų gimnazijų moksleivių, paaiškėjo, jog 34,7 procento jų neigiamai vertina savo dantų sveikatą. Kitų Lietuvos rajonų moksleiviai savo dantis vertina 10 procentų geriau negu kelmiškiai.

Beveik pusė apklaustųjų skundėsi, jog vargina dantų skausmai. Trečdalis mokinių tvirtino, jog patiria ir dantenų kraujavimo bei kitų sutrikimų.

Itin didelė dalis moksleivių skundėsi blogu burnos kvapu, į tarpudančius lendančiu maistu. Tai rodo, jog daugiau dėmesio reikia skirti burnos higienai.

Tyrimai atskleidė, jog Lietuvos moksleiviai nėra linkę valytis dantų. Tik kas antras moksleivis reguliariai valosi dantis. Kelmės rajone šie rezultatai dar prastesni – dantis kasdien valosi tik 46,6 procento apklaustų moksleivių. Higieniniu siūlu niekada nesinaudoja 61,8 procento, burnos skalavimo skysčiais – 43,1 procento.

Ėduonis ir plombuoti dantys

Tarp ištirtų Kelmės rajono moksleivių labai paplitęs dantų ėduonis. Jis vargina 82,5 procento vaikų. Nors rezultatas labai prastas, tačiau jis šiuo atveju geresnis negu kitose Lietuvos vietovėse. Lietuvoje tarp 98 procentų paauglių paplitęs dantų ėduonis.

Kelmiškiai, palyginti su kitomis Lietuvos vietovėmis, turi mažiau plombuotų dantų – 70,8 procento apklaustų ir patikrintų moksleivių. Kitose Lietuvos vietovėse 78,9 procento moksleivių jau turi plombuotų dantų. Tačiau 37,5 procento Kelmės rajono moksleivių turi sugedusių dantų, kuriuos reikia gydyti ir taisyti.

Padaryta išvada, jog odontologinė pagalba Kelmės rajone vaikams nepakankamai prieinama.

Pas ortodontą – tik kas trečias

Tirtos ir moksleivių ortodontinės problemos. Šalyje apie pusė vaikų skundėsi netaisyklingai išdygusiais dantimis, blogu sąkandžiu, tačiau ortodontinius aparatus nešiojo tik 27 procentai moksleivių.

Atlikus objektyvų tyrimą, paaiškėjo, jog ortodontinių problemų turi 77 procentai vaikų ir paauglių. Tačiau į ortodontus daugelis nesikreipia dėl lėšų stygiaus.

Kelmės rajone ortodontinių problemų turėjo kas antras tyrime dalyvavęs moksleivis. Į gydytojus kreipėsi kas trečias. Kitose Lietuvos vietovėse šie rodikliai dar blogesni.

Autorės nuotr.

PROBLEMOS: Beveik pusė tyrime dalyvavusių Kelmės rajono moksleivių skundėsi skaudamais dantimis.

TYRIMAS: Lietuvos moksleivių burnos tyrimų rezultatus aptarė Lietuvos sveikatos universiteto docentė Eglė Slabšinskienė.