Kelmė išbrido iš atsilikusių rajonų balos

Kelmė išbrido iš atsilikusių rajonų balos

Kelmė išbrido iš atsilikusių rajonų balos

Lietuvos laisvosios rinkos institutas skelbia, jog Kelmės rajonui savivaldybių indekse atiteko 34 vieta iš 53 šalies savivaldybių. Tai yra geriausias Kelmės rajono savivaldybės įvertinimas per visą laiką, kai skelbiamas savivaldybių indeksas.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Mažos šilumos ir vandens kainos, bet daug pašalpininkų

Iš šimto galimų balų, vertinant rajoną įvairiais aspektais, Kelmės savivaldybė surinko 48,4 balo ir, išsiveržusi iš paskutiniųjų vietų, įsitaisė maždaug per vidurį.

Šiomis dienomis paskelbtas savivaldybių indeksas, sudarytas remiantis 2013 metų duomenimis. Pagrindinis vertinimo kriterijus – kiek savivaldybėse yra užtikrinama žmonių ekonominė laisvė ir kaip efektyviai savivaldybės yra valdomos.

 Laisvosios rinkos instituto ekspertas praneša, kad Lietuvos savivaldybių indekso vadovas Laurynas Rekašius, daug geresnę poziciją negu ankstesniais metais savivaldybių indekse Kelmės rajono savivaldybė pelnė todėl, kad efektyviau panaudojamas nekilnojamasis turtas, mažėja nenaudojamų pastatų. Jie privatizuojami.

Šilumos ir vandens kainos – mažesnės nei rajonų savivaldybių vidurkis. Todėl Kelmės rajonui skirtas aukštesnis balas komunalinio ūkio srityje.

Didesnę gyventojų ekonominę laisvę rodo ir tai, kad daugiau rajono gyventojų rinkosi privačius gydytojus. Tai pagerino sveikatos srities rodiklį.

Prastesni vertinimai Kelmei skirti dėl švietimo, investicijų ir socialinės rūpybos sričių. Dėl prastėjančios demografinės situacijos mokyklose mažėja mokinių. Mokyklų plotas panaudojamas neefektyviai. Daugiau lėšų tenka skirti infrastruktūrai išlaikyti, o ne mokymosi procesui.

Sumažėjo materialinių investicijų, tenkančių vienam gyventojui. Mažiau išduodama leidimų statyboms.

Padaugėjo pašalpų gavėjų. O kompensacijų už būsto šildymą gavėjų 2013 metais padaugėjo 30 procentų. Augo nedarbo lygis.

Susumavus visus balus, Kelmės rajono savivaldybei atiteko 34-oji vieta iš 53 rajonų savivaldybių.

Tarp miestų savivaldybių pirmauja Klaipėda, tarp rajonų savivaldybių – Kauno rajonas.

Išaugo savivaldybių skolos

Per 2013 metus Lietuvos savivaldybių skolos išaugo 118 milijonų litų. 42 savivaldybės padidino savo skolas. Tik 18 pavyko jas sumažinti.

Labiau prasiskolinusios miestų savivaldybės. Jų skolos siekia 55 procentus gaunamų pajamų. Rajonų savivaldybių skolos sudaro 46 procentus gaunamų pajamų.

„Skolindamiesi galime sulaukti ir tokios dienos, kai savivaldybėms teks galvoti vien apie skolos grąžinimą, laiko ir pinigų pasirūpinti moksleivių vežimu į mokyklą ar gatvių apšvietimu tiesiog nebebus, – teigia L. Rekašius. – Juk augančios skolos reiškia ir augančias palūkanas. Už jas mokesčių pavidalu susimoka ne kas kitas – o gyventojai.“ Laisvosios rinkos instituto ekspertai teigiamai vertina tokius savivaldybių žingsnius, kai jos atsisako knygynų, laidojimo namų ir kitų nuostolingų įmonių.

Džiaugiamasi, kad per 2013 metus savivaldybėms priklausančių laidojimo namų sumažėjo nuo 8 iki 4, knygynų – nuo 16 iki 13.

„Tai labai teigiama tendencija, kuri parodo, kad savivaldybės vis labiau supranta, kad ne jų darbas yra kirpti ar prausti gyventojus. Nusimetusi šalutinių funkcijų naštą, savivaldybė visą dėmesį ir jėgas gali skirti savo tiesioginiam darbui – efektyviam savivaldybės valdymui, investicijų pritraukimui“, – teigia L. Rekašius.

Dalios KARPAVIČIENĖS nuotr.

KORTELĖ: Žemdirbystė ir kaimiški vaizdai – Kelmės rajono vizitinė kortelė.

Autorės nuotr.

PRIVATIZAVIMAS: Kelmės rajono savivaldybė gerai įvertinta už nereikalingų pastatų privatizavimą.

ŠILUMA: Kelmės šilumos tinklų tiekiama šiluma – pigesnė negu šalies vidurkis.


REITINGAI:

MIESTAI

1. Klaipėda (81 balas)

2. Vilnius (75 balai)

3. Panevėžys (63,6 balo)

4. Kaunas (61,3 balo)

5. Alytus (56,9 balo)

6. Palanga (38,4 balo)

7. Šiauliai (34,1 balo)

RAJONAI

1. Kauno r. ( 70,2 balo)

2. Plungės r. (68 balai)

3. Klaipėdos r. (65,8 balo)

4. Druskininkų r. (63,9 balo)

5. Kėdainių r. (63,6 balo)


KOMENTARAI:

Irena SIRUSIENĖ,  Kelmės rajono savivaldybės Administracijos direktorė:

– Malonu, kad Kelmės rajonas pagaliau ištrūko iš autsaiderių gretų. Manau, jog už 2014 metus savivaldybė surinks dar daugiau balų ir turėtų pakilti į dar geresnę poziciją.

Šiais metais ženkliai sumažinome socialinių pašalpų gavėjų skaičių. Renovuojame daug daugiabučių. Taupoma šilumos energija padidins gyventojų ekonominę laisvę.

Be to, tikimės parduoti daug nereikalingų pastatų. Laukiame rajono Tarybos pritarimo ir galėsime skelbti aukcionus. Tiesa, čia negalime trykšti ypatingu optimizmu. Didelius nereikalingus pastatus – uždarytas mokyklas, medicinos punktus – sunkiai perka. Tenka organizuoti po keletą aukcionų. Tačiau tikimės, jog vis tiek reikalai po truputį judės į priekį.

Geresni nei įprasta 2013 metų savivaldybių indekso rezultatai yra visos rajono Tarybos nuopelnas. Ji priėmė protingus sprendimus.


Egidijus ŪKSAS, rajono Tarybos narys, opozicijos lyderis:

– Į Laisvosios rinkos instituto skelbiamus reitingus žiūriu rezervuotai. Savivaldybių indeksą būtų galima vertinti nebent kaip rekomendacijas. Bet jų skelbiama optimistinė žinia Kelmei, mano manymu, nėra labai didelis laimėjimas.

Instituto ekspertai situaciją vertina pagal liberalizmo kriterijus. Galbūt mes iškoptume ir į pirmąją vietą, jeigu uždarytume visas kaimo mokyklas, jei visos gydymo paslaugos būtų mokamos, jeigu išregistruotume kaimus, kuriuose jau nebeliko gyventojų. Viskas turėtų būti tik privatu. Kaip Amerikoje.

Suprantu, jog politikams geresnis įvertinimas turi momentinės svarbos. Tačiau ar tikrai žmogus turi daugiau ekonominės laisvės? Prisiminkime istoriją, kai buvo norima privatizuoti ligoninės laboratoriją. Jei Taryba būtų leidusi, savivaldybių indekso balas, ko gero, būtų dar labiau išaugęs. Bet ar privačioje laboratorijoje žmonės būtų gavę geresnes paslaugas?

Laisvosios rinkos institutas vertina tik nuogus faktus. Neatsižvelgia į kontekstą. Tuo tarpu Savivaldybės taryba ir Administracijos darbuotojai privalo atsižvelgti į rajono ekonominę ir demografinę situaciją. Kartais paaukoti pretenzijas į geresnius rodiklius dėl pačių gyventojų.