Ūkiškas požiūris apsaugo nuo problemų

Ūkiškas požiūris apsaugo nuo problemų

Ūkiškas požiūris apsaugo nuo problemų

Neseniai Kelmės profesinio rengimo centre lankęsis Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis nustebo, jog centras dar turi ir Tytuvėnų skyrių. Ar nevertėtų jų sujungti? Tokios abejonės sklandė jau ne kartą. Ir Kelmės, ir Tytuvėnų skyriams tai skaudi tema. Tačiau Tytuvėnų skyrius pastarąjį dešimtmetį niekuomet nepritrūko lėšų. Nes gauna naudos iš pagalbinio ūkio ir visais įmanomais būdais stengiasi taupyti.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Taupo energiją

Kelmės profesinio rengimo centrui lėšas skiria Švietimo ir mokslo ministerija. Mokslo metų pradžioje lėšos paskirstomos – dalis Kelmei, dalis Tytuvėnų skyriui.

„Pirmiausia atsidedame pinigų atlyginimams, stipendijoms, būtiniausioms ūkio išlaidoms, paskui žiūrime kas lieka,“ – pasakoja Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus vadovas S.Šlickus.

Per dešimtį metų, kai jis vadovauja skyriui, nei mokytojų atlyginimams, nei mokymo procesui niekuomet nepritrūko lėšų. Nuolat ieško ūkiškų sprendimų.

S. Šlickus rodo didžiules centro patalpas. Anksčiau čia buvo visiškai savarankiška mokykla – žemės ūkio technikumas, paskui žemės ūkio mokykla. Tik pradėjus sparčiai mažėti vaikų ir jaunimo, tapo Kelmės profesinio rengimo padaliniu.

Čia profesijos mokosi apie pora šimtų moksleivių. Dar kelios dešimtys vaikų mokosi jaunimo mokykloje, kuri įsikūrusi tose pačiose patalpose.

„Mokyklos plotas – 15 tūkstančių kvadratinių metrų, – pasakoja S.Šlickus. – 10 tūkstančių kvadratinių metrų ploto tenka šildyti. Todėl nori – nenori tenka ieškoti ekonomiškų sprendimų. Prieš keletą metų kuras kainuodavo apie porą šimtų tūkstančių. Pastatėme modernią katilinę. Dabar šildymo sezonas kainuoja perpus pigiau negu pirktume šilumą iš „Litesko“ bendrovės. Per metus sutaupome ir 100 tūkstančių kilovatvalandžių elektros energijos.“

Šiluma gaminama iš biokuro. Perkamos durpės, pjuvenos, jos maišomos su šiaudais. Šiaudų profesinio rengimo centras turi savų. Augina 75 hektarus javų. Grūdus parduoda, šiaudai lieka kurui. Panaudojamos ir gūdų atsijos. Jų dar ir nusiperka iš ūkininkų. Tona kainuoja tik apie 30 – 40 litų.

Profesinio rengimo centro valgyklai vandenį šildo saulės kolektorius. „Iš vandentiekio ateinančio vandens temperatūra – tik aštuoni laipsniai, – pasakoja vedėjas. – O kai pašildo saulė, vanduo sušyla iki keturiasdešimties laipsnių. Iki reikalingos temperatūros pašildyti vandenį reikia žymiai mažiau energijos.“

Be to, didžiuliame pastate pakeisti visi langai.

Remia ir žemė

Tytuvėnų padalinys turi 85 hektarus žemės. Užauga bulvių ir kitokių daržovių moksleivių maitinimui valgykloje. Yra 4 hektarai sodo. Parduoda javus. Už gautus pinigus atnaujinama profesinio rengimo centro mokymo bazė.

Vienais metais nupirktas sunkvežimis, kitais – naudotas kombainas. Šia technika moksleiviai aria žemę, mokosi ją remontuoti. Būsimiems automechanikams įrengtas autoservisas. Specialią auditoriją turi ir būsimieji techninės priežiūros specialistai.

Centras bendradarbiauja su žemės ūkio technika prekiaujančiomis bendrovėmis. Jos priima moksleivius atlikti praktikos, supažindina su modernesne technika. Kai kurie važiuoja praktikos atlikti į užsienį.

Dalis moksleivių vėliau šiose bendrovėse įsidarbina. Dalis grįžta darbuotis į tėvų ūkius.

Jaunimas pradeda vertinti profesijos naudą

S.Šlickus pastebi naują tendenciją – daugiau moksleivių mokytis profesijos ateina baigę vidurinę mokyklą. Šiemet įstojo 32 baigę dvylika klasių. Matyt, jaunimas pradeda realiau vertinti savo galimybes ir pasveria profesinio rengimo naudą.

Budraičių kaime įsikūrusiame profesinio rengimo centro padalinyje aplinka labai artima iš kaimo kilusiems vaikams. Ji – saugesnė. Be to, mokslas čia atsieina žymiai pigiau negu didmiesčiuose. Bendrabutis kainuoja tik 10 litų. Moksleiviai priklausomai nuo rezultatų gauna 55 – 95 litų stipendiją.

Valgykloje pietus galima pavalgyti už 2,5 – 4 litus, nes maitina už savikainą. Gali naudotis stadionu, sporto sale, baseinu, kai jis bus baigtas atnaujinti.

Be to, arti važinėti į mokyklą. Dažniausia Tytuvėnų padalinį renkasi Tytuvėnų apylinkių, Šiluvos, Šaukoto, Šeduvos, Pagėluvio jaunimas.

Kiekvienais metais ateina mokytis po 75 – 76 pirmakursius. Bendras moksleivių skaičius – apie pora šimtų.

Šiemet jie mokysis auklės, automobilių mechaniko, techninės priežiūros darbuotojo specialybių. Ankstesniais metais priimta į floristikos, kaimo turizmo, viešbučio darbuotojų ir kitas specialybes. Specialybės kaitaliojamos, kad patenkintų kuo didesnio jaunimo rato poreikius.

Profesinio rengimo centro Tytuvėnų padalinio patalpose įsikūrusi ir Tytuvėnų jaunimo mokykla. Daugelis jos auklėtinių, baigę pagrindinę mokyklą, lieka mokytis profesinio rengimo centre. Pasak S.Šlickaus ir iš šių palyginti problemiškų vaikų išeina gana geri specialistai. Mat, čia jie pasijaučia ne atsilikėliais, nevykėliais, o tokiais pat kaip ir kiti, gal net gabesniais ir pranašesniais.

Autorės nuotr.

POŽIŪRIS: Ūkiškas Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus vedėjo Sigito Šlickaus požiūris skyriui padeda išgyventi be skolų.

TAUPYMAS: Prieš keletą metų pastatyta nauja moderni katilinė šilumą gamina iš visokiausių atliekų.

SĄLYGOS: Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus moksleiviai džiaugiasi geromis mokymosi sąlygomis.

PLOTAI: Žiemą tenka apšildyti 10 tūkstančių kvadratinių metrų mokyklos, mokymo bazės, bendrabučio ir kitų patalpų ploto.