
Naujausios
– Praėjusią savaitę Plungės rajono savivaldybė skelbdavo apie 40, 60, net 80 naujai nustatytų ligos atvejų. Po tokio staigaus sergamumo augimo antradienį ir trečiadienį skelbti 4 ir 8 nauji atvejai atrodo kiek neįtikėtinai. Kaip tai paaiškintumėt?
– Nutarėme skelbti tik apie tuos naujus atvejus, apie kuriuos duomenis gauname iš Registrų centro. Gali būti, kad informacija vėluoja „suvaikščioti“ ir realiai nustatytų atvejų yra kiek daugiau, mūsų žiniomis – iki 20 per parą, bet net ir toks skaičius yra gana neblogas. Gal dar ankstoka džiaugtis, bet peršasi išvada, kad mūsų bei Vyriausybės kiek anksčiau priimti ribojimai jau duoda rezultatų.
– O gal tiesiog mažiau tiriama?
– Per ilgąjį savaitgalį – sekmadienį ir pirmadienį – mūsų mobilusis patikros punktas nedirbo, tačiau antradienį ir trečiadienį vėl imti mėginiai visu pajėgumu. Tyrimo apimčių nemažina ir Plungės ligoninė, kasdien ištirianti po 50–70 žmonių – tiek savo personalo, tiek pacientų. Vakar iš jos gavome duomenis apie 8 naujai nustatytus ligos atvejus. Skaičius nėra gąsdinantis, bet židinys ligoninėje tebėra aktyvus.
– Kokia situacija Stonaičių socialinės globos namuose?
– Vis dar įtempta. Mobilusis patikros punktas ištyrė visus šios įstaigos gyventojus bei darbuotojus. Nustatyta ne viena dešimtis užsikrėtusiųjų. Tie, kas serga sunkia forma, išvežti gydyti į Šiaulių ligoninę, bet, mano žiniomis, to
kių buvo tik vienas kitas. Visi kiti šių namų gyventojai, kuriems pasireiškė lengva ar vidutinė ligos forma, prižiūrimi vietoje. Šiaulių ligoninė buvo atsiuntusi savo specialistų, kurie apmokė personalą, kaip dirbti esant tokiai situacijai.
– Plungėje karantinas dviem savaitėms buvo įvestas spalio 26-ąją. Jei ne Vyriausybės sprendimas nuo šeštadienio skelbti karantiną visoje šalyje, jau gal būtų pradėta kalbėti apie šiokius tokius suvaržymų lengvinimus mūsų rajone?
– Vyriausybės skelbiamo karantino suvaržymai kai kuriais atvejais yra kiek švelnesni, nei dabar galioja pas mus, tad jei situacija tikrai gerės, turėsime galimybę vėl leisti kai kurias veiklas. Bet dar anksti apie tai kalbėti.
Kita vertus, anksčiau įvedę tam tikrus ribojimus ir stabilizavę situaciją, turėsime šiokios tokios laisvės organizuojant švietimo, sveikatos priežiūros, kitus procesus.
– Nuo antradienio rajono pradinukai grįžo į mokyklas. Tiesa, tėveliams palikta galimybė ir toliau rinktis nuotolinį mokymą. Ar daug ja pasinaudojusiųjų?
– Vienas kitas nesiryžo leisti savo vaiko į mokyklą, tačiau tokių nėra daug. Gal dėl to, kad pasirinkus šį kelią tėvams negalės būti mokama nedarbingumo išmoka. Pati pradinio ugdymo specifika leidžia lanksčiau organizuoti darbą mokyklose, atskirti klases, kad nesimaišytų vaikai ir pedagogai, dėl to rizika užsikrėsti yra mažesnė.
Panaši situacija – ir lopšeliuose-darželiuose. Ten grupės veikia atskirai, nekontaktuodamos, todėl didelių protrūkių kol kas neturėjome. Tiesa, dėl kelių nustatytų ligos atvejų šią savaitę teko izoliuoti po vieną grupę „Saulutėje“ ir „Raudonkepuraitėje“, tačiau tiek šios, tiek kitos įstaigos sėkmingai veikia toliau.
O vyresnių klasių mokiniai iki lapkričio 23 d. toliau mokysis nuotoliniu būdu. Svarstom galimybę po to grįžti prie mišraus modelio, kai vienos klasės vieną savaitę mokysis iš namų, kitos – mokykloje, po to keisis.
– Viešojoje erdvėje girdėti tėvų reiškiamas nepasitenkinimas, kad pradinukai mokyklose turi būti su kaukėmis. Tikriausiai nusiskundimų sulaukiate ir jūs?
– Taip, kai kurie tėvai skambina ir teiraujasi, ar tikrai tokios priemonės yra būtinos, nors kiti sako problemos neįžvelgiantys. Patinka tai ar ne, tačiau toks yra Vyriausybės sprendimas – vyresni nei 6 metų asmenys viešose vietose turi būti su kaukėmis. O mokykla ir yra tokia vieta.
Aišku, kai kurios mokyklos elgiasi absurdiškai ir reikalauja kaukes dėvėti net valgant ar sportuojant. Turėjom pasitarimą su mokyklų vadovais ir aiškiai pasakėme, kad šito negali būti – tiek sportuoti, tiek valgyti galima be kaukių.