
Naujausios
Apie tai „Žemaičiui“ papasakojo Kultūros paveldo departamento Telšių skyriui vadovaujanti Aurelija Ričkuvienė. Anot jos, pirmieji žvalgybiniai tyrinėjimai parodė, kad rasti kaulai – ir žmonių, ir gyvūnų. Aptikta ir keletas šukių, kitų XIX–XX amžiaus radinių.
„Toj tertorijoj, kur stovi bažnyčia, yra buvęs kapinynas, tad spėjama, jog tiesiant gatvę ties bažnyčia jis buvo suardytas, o į dabar kasinėjamą teritoriją supiltas gruntas su pavieniais žmonių kaulais“, – pasakojo
A. Ričkuvienė.
Nepaisant visų šių radinių, kaip sakė vedėja, teritorijoje greta parapijos namų tikslieji archeologiniai tyrimai atliekami nebus. Esą norint nustatyti tikslias Plungės kapinyno ribas reikėtų ir daugybės lėšų, ir ne mažiau laiko. Be to, jiems atlikti nėra ir prasmės.
„Tai – praeityje sugadintas objektas. Gatvė jau nutiesta, suardyti palaidojimai. Nieko jau neatkursime. Buvo toks laikmetis, kai tiesdami gatves į vietą nelabai kas kreipė dėmesį. Ir Telšių rajone, Viešvėnuose, turime kapinyną, suardytą tiesiant kelią, ir kitur“, – apgailestavo
A. Ričkuvienė.
Ji pasakojo, kad archeologus dabar dominanti teritorija yra Plungės kapinyno vizualinis apsaugos pozonis. Priešingai nei pats kapinynas ir bažnyčios kompleksas, jis į saugomų kultūros vertybių registrą nėra įtrauktas.
A. Ričkuvienė sakė, jog nuo šiol ši teritorija bus stebima atidžiau. Vykstant gatvės rekonstravimo darbams toliau čia bus tyrinėjama, renkami ir numeruojami radiniai, nustatomas įžemis, kultūrinis sluoksnis. Surinkti radiniai bus perduodami muziejams, o susisteminta mokslinė teorinė medžiaga pasitarnaus ateities kartoms.
Išgirdę, kas nuveikta archeologų, Plungės rajono savivaldybės Vietos ūkio skyriaus vedėjo A. Liutikos paklausėme, kada savo darbus Paprūdžio gatvėje tęs rangovai?
Dėl Plungės miesto Vytauto ir Paprūdžio gatvių ir kitos paskirties inžinerinių statinių rekonstravimo ir statybos darbų dar birželį sutartis pasirašyta su uždarosiomis akcinėmis bendrovėmis „Plungės lagūna“ ir „InovaSola“.
A. Liutika šiuo klausimu nedaugžodžiavo. Pasakė tik tiek, kad dėl darbų pratęsimo yra įvairių niuansų. Esą niekada nežinai, už ko gali užkliūti archeologų kastuvas ir kokia linkme tyrinėjimai gali pakrypti.
„Baigiam susidėlioti vizijas. Diskutuojam apie tyrinėjimų būtinumą, aiškinamės... Ištyrinės, ir toliau dirbsim“, – nedetalizuodamas kalbėjo A. Liutika ir kartu patikino, jog darbai bus baigti laiku, pagal numatytus grafikus.
Sutartyje įrašyta darbų trukmė – 11 mėnesių.