
Naujausios
Jokių paaiškinimų, jokių argumentų
Pradėjus svarstyti šį klausimą meras Antanas Černeckis pabrėžė, kad akcininkų susirinkime kartu su kitų savivaldybių administracijų direktoriais dalyvausiančiam Vytautui Dičiūnui nei komitetas, nei Taryba neturi nurodyti, kaip balsuoti vienu ar kitu klausimu.
„Galim tik aptarti reikalus ir rekomenduoti direktoriui, kaip elgtis“, – pabrėžė A. Černeckis.
Pats administracijos direktorius V. Dičiūnas komiteto nariams kalbėjo, kad dėl sutarties nutraukimo būta daugybė susitikimų, tačiau iki šiol raštiškų paaiškinimų, argumentų, kodėl norima nutraukti sutartį, būsimam akcininkų susirinkimui nėra pateikta. Nors esą buvo prašyta, kad TRATC-as Savivaldybei pateiktų sutarties nutraukimo projektą. Nutraukimo sąlygas paprašytas pateikti „Veistas“ taip pat tylintis.
Dėl to, anot V. Dičiūno, akcininkų susirinkime sprendžiant, kaip balsuoti, reikia atsižvelgti į daugybę dalykų.
„Jei kažką pradedi daryti, visada veizėk galo. O tas galas šiandien yra toks: „Veisto“ TRATC-ui iškeltos penkios bylos. Tendencija: TRATC-as tas bylas pralošia. Tad jei pritarsim tokiam sprendimui – sutartis bus nutraukta ir pasieks teismą. Teismas gali užtrukti ne vienerius metus, o rezultatas bus lygiai toks pats“, – dėstė V. Dičiūnas ir sakė manąs, jog sutarties su „Veistu“ nutraukimui reikėtų nepritarti.
Esą TRATC-o direktorius Vidimantas Domarkas buvo ne kartą tiesiai klaustas, ką konkrečiai darytų pasitraukus „Veistui“, kokių veiksmų imtųsi, kad atliekų tvarkymo procesai, vykstantys kasdien, nesustotų. Deja, V. Domarko atsakymai būdavę „aptakūs“ ir dėl to neįtikinę.
„Tai tik dar kartą įrodė, kad sutarties nutraukimo, koks pateikiamas šiandien, negalima palaikyti. <...> Situacija yra neapibrėžta ir kelia didžiulį nerimą“, – atviravo V. Dičiūnas.
„Tai nėra sutartis, kuria išnuomojam traktorių...“
Tokia reakcija į įmonės, kuriai patikėta rūpintis atliekų surinkimu ir tvarkymu regione, reikalus, atrodo, neliko patenkintas komiteto narys Juozas Barsteiga.
„Tai mes esam TRATC-o ar „Veisto“ akcininkai? Kažkaip nepasitikim savo įstaiga, žiūrim iš kitos pusės... Operatorių Lietuvoje yra gal keturi. Paprastai kitur tą organizuoja savivaldybės ir kaina būna mažesnė. O dabar kišamės į TRATC-o vidaus reikalus, kai jie mato geresnį problemos sprendimą“, – kolegoms savo nuomonę rėžė J. Barsteiga.
Tačiau V. Dičiūnas atsakė, kad kištis tiesiog būtina, mat tai nėra sutartis, kuria išnuomojamas traktorius ar teikiamos kitos paslaugos. Tai gali atsiliepti visiems gyventojams išaugusiu mokesčiu už atliekų tvarkymą.
„Jeigu sutartis bus nutraukta tvarkingai – jokių problemų. Jei neiškils finansinių rūpesčių... Bet teismų praktika rodo, kad tai gali kainuoti šimtus tūkstančių eurų, kurie gali nugulti ant mūsų gyventojų“, – susirūpinimo neslėpė V. Dičiūnas.
Kadangi į TRATC-o reikalus vis tenka kištis savivaldybėms akcininkėms, Viktoras Krajinas suabejojo V. Domarko ir TRATC administracijos kompetencija.
„Jei vadovas nemoka susitarti ir tenka įsikišti, vadinasi, kažkur yra ir jo kaltė“, – pritarė ir V. Dičiūnas, atskleidęs, jog V. Domarko kompetencijos klausimas jau buvo keltas. Tačiau esą sulaukta pasipriešinimo iš kitų akcininkų.
Nori ir vadovo atsakomybės
Į diskusiją įsiterpęs A. Černeckis pabrėžė, kad V. Domarkas – ne paskutinis TRATC-o vadovas, kuris bylinėjasi su „Veistu“, o keisti direktorius vieną po kito, anot jo, irgi nėra išeitis. Tačiau sakė manąs, jog atsakomybę už savo siūlymus V. Domarkas turėtų prisiimti ir nemanyti, kad galės slėptis už savivaldybių tarybų nugaros.
Esą jis dar šiuo metu turįs pateikti aiškius tolimesnius TRATC-o žingsnius, jei sutartis būtų nutraukta: kas ir kaip perims atliekų tvarkymą – pats TRATC-as ar bus ieškoma kito operatoriaus – ir kokios galimos sutarties nutraukimo pasekmės.
„Viskas klius mūsų žmonių kišenėms – ar vieną sprendimą priimsim, ar kitą. <...> Todėl daug tariamės. Juk paskui žmonės paklaus: o kur jūs buvot, ką jūs darėt? Reikės atsakyti... Reikia elgtis atsakingai.“
Dar kiek padiskutavę, dauguma komiteto narių sutiko, jog V. Dičiūnui reikėtų laikytis tos pozicijos, kad sutarties, esant daugybei klaustukų, nutraukti negalima, ir akcininkų susirinkime balsuoti PRIEŠ.
Vienvaldžiam direktoriui – ne
Sutarta, kad PRIEŠ reikėtų balsuoti ir dėl TRATC-o įstatų pakeitimo, kuriais būtų naikinama valdyba, o direktorius tarsi taptų vienvaldžiu įmonės vadovu.
„Direktorius tampa praktiškai nekontroliuojamas įmonės vadovas ir mes nebeturim jokių svertų, kad jo darbą būtų galima prižiūrėti, daryti įtaką iš šono. Mus tai neramina“, – nuogąstavimus garsiai išsakė V. Dičiūnas.
Esą pagal naują įstatymo redakciją valdyba turėtų būti formuojama kitaip nei iki šiol – ne tik iš savivaldybės administracijų vadovų, bet ir iš nepriklausomų narių, kurių darbas nemenkai apmokamas.
Mero nuomone, kai vyksta tokie „pokiliminiai žaidimai“, gal geriau būtų turėti ne vienvaldį direktorių, o mokėti nepriklausomiems nariams.
Anot V. Dičiūno, to, kad TRATC-o valdyba išliktų, nori ir Telšių savivaldybė, kuri nusiteikusi nepritarti tokiam pakeitimui.
Naujasis įkainis apskaičiuotas netinkamai
Nepritarta ir dėl naujai tvirtinamo mišrių komunalinių atliekų vienos tonos sutvarkymo mokesčio dydžio nustatymo – 52 Eur už toną ir PVM. Anot V. Dičiūno, jį nustatant neteisingai įskaičiuotas vadinamasis vartų mokestis. Esą TRATC-as nurodęs, jog už apdorotą toną atliekų „Veistui“ turi mokėti per 36 Eur, nors neskundžiamu teismo sprendimu nutarta, kad mokėti reikia 39,9 Eur už toną.
Tokios komiteto rekomendacijos V. Dičiūnui pasieks ir šį ketvirtadienį posėdžiausiančią Tarybą. Greičiausiai ir Tarybos nariai pritars, jog nutraukti sutarties su atliekų tvarkymo operatoriumi nereikėtų. Priešingai nei mano Plungės rajono savivaldybės taryba, jau pasisakiusi UŽ sutarties nutraukimą. Kaip pasisakys Mažeikių ir Telšių rajonų savivaldybės, paaiškės jau penktadienį.