
Naujausios
Mano, pavojaus nekėlė
Į minėtos sodų bendrijos Tulpių gatvę, prie Plungės jūros šlaito, nulėkėm kaip į gaisrą. Nors tuo metu ten pjūklai neburzgė, skambinusieji bijojo, kad jau nupjauti medžiai bus patylomis išvežti, o tada – jau šaukštai po pietų.
Ir, reikia pasakyti, vaizdelis buvo išties liūdnas – vienas šalia kito gulėjo kažkada išlakūs buvę, sveiki stambūs medžiai. Žmonės jais gėrėjosi, sako, pilni paukščių čiulbėjimo tie medžiai buvo. „Siūbavo, lenkėsi, didžiausias vėtras atlaikė. Bet prieš pjūklais ginkluotus sutvėrimus buvo bejėgiai“, – feisbuke apgailestavo Birutė.
Jos ir skambinusiųjų nuomone, beržai nupjauti tikrai ne dėl galimo pavojaus. Esą tiesiog užstojo rytinę saulę rudenį šalia šlaito namą įsigijusiems ir rekonstruoti pradėjusiems naujakuriams, o gal vaizdą į Plungės jūrą savo šakomis gožė.
„Nesąmonė, kad galėjo trukdyti. Kodėl prieš tai ten žemę turėjusiems netrukdė? Nė vienas į beržus nesikėsino. O pagal kelmų padėtį matyti, kad virsti namo pusėn jie negalėjo“, – įsitikinęs vienas kaimynas.
Feisbuke po įrašo komentatoriai taip pat nebuvo linkę tikėti, kad beržai buvo pavojingi. Buvo manančiųjų, kad tai iš anksto suregztas planas atlaisvinti sklypą vaizdingoje vietoje ant šlaito. „Po kelių metų... namai žibės“, – prognozavo Vytautas.
Toje gatvėje gyvenantieji pasakojo, kad iš pradžių paguldyti buvo gal trys beržai, bet paskui, atsikėlę po nakties, žmonės pamatė, jog nuversta antra tiek, tad dabar ant žemės guli esą visi septyni. Kaimynai pradėjo skambinti įvairioms institucijoms, vienos atstovas atvažiavęs neva aiškinęs, kad leidimas išduotas dviem medžiams ir daugiau pjaunama tikrai nebus. Bet išaušusi nauja diena parodė ką kitą...
Susirūpinę sodų bendrijos gyventojai sakė nebežinantys, kaip užkirsti kelią beržų naikinimui, prašė ir „Žemaičio“ pagalbos.
Savivaldybė nesikišo
Pirmiausia paklausti, gal ką nors žino apie „Pasakoje“ nupjautus beržus, paskambinome Plungės rajono savivaldybės ekologei Robertai Jakumienei, kuri priklauso Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijai, sprendžiančiai tokius reikalus.
Ekologė sakė, kad prašymas pjauti beržus šalia Plungės jūros šlaito buvo gautas, komisija sodų bendrijoje, Tulpių gatvėje, lankėsi, tačiau leidimas išduotas nebuvo išsiaiškinus, jog norimi pjauti medžiai yra valstybinio miško žemėje.
„Tai nebuvo mūsų kompetencija, leidimą išdavė Miškų urėdija. Mes nesikišome“, – paaiškino R. Jakumienė. Ji sakė girdėjusi, kad Aplinkos apsaugos departamentas yra gavęs skundą dėl šio atvejo, tik jo sprendimo nežinanti.
Du beržai nukirsti neteisėtai
Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdybos Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausias specialistas Nerijus Ablingis „Žemaičiui“ patvirtino – pažeidimų užfiksuota.
„Yra atliktas patikrinimas. Nustatyta, kad medžiai, buvę valstybinėje miško žemėje, nupjauti su leidimu kirsti mišką. Žmonės kreipėsi ir į urėdiją, ir į žemėtvarką. Yra išduotas urėdijos leidimas. O nuosavoj žemėj, kur patenka į sodo žemės sklypą, du beržiukai nupjauti be leidimo.“
Būtent dėl šių dviejų medžių departamentas esą yra pradėję administracinių nusižengimų tyrimą. Tiesa, specialistas į jo detales leistis nenorėjo ir gamtai padarytos žalos neatskleidė. Esą pasakytų tik tada, jei tą leistų komunikacijos skyrius (žurnalistams per šiuos „filtrus“ dabar tenka praeiti dažnai, o kartais taip ir liekame nieko nepešę). Tik patikino, kad bauda būsianti nemenka – ji apskaičiuojama pagal kelmo skersmenį. Be leidimo nupjovus beržą, už kiekvieną centimetrą tenka atlyginti po 6 eurus. „Tai sumos išeis nemažos“, – patikino.
Čia aplinkosaugininkų darbas ir baigsis – esą į valstybinio miško reikalus jie nesikiša ir ten kontrolės nevykdo. „Skambinkit girininkui, – pasiūlė N. Ablingis. – Bet leidimas yra išduotas. Čia ne taip paprasta. Pats girininkas važiavo tuos medžius, kuriuos leidžia pjauti, „užkleimyti“. Matyt, ir girininkija nujautė, kad gali būti nepasitenkinimo ar kažko. Bet vieniems gražu, o kitiems gyventi reikia. Beržai svyra, į pastatą šakos remiasi. Sudėtinga vienareikšmiškai vertinti.“
„Tie medžiai buvo pavojingi“
Nepriskambinę Plungės girininkui, surinkome Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Telšių padalinio vadovo Romualdo Zebčiuko numerį.
Žinia, jog nupjautais beržais ant šlaito domisi žurnalistai, jau buvo pasiekusi jo ausį.
„Žinau, jūs ten dėl tų, kur ant šlaito. Atseit, mes pardavėm...“ – nenustebo, tačiau čia ir dabar sudėlioti visų taškų ant „i“ nesutiko.
Vadovas aiškino, jog spaudžia darbai, ir prašė klausimus pateikti raštu. Bet trumpai paaiškino: „Tas žmogus nusipirko, kiek aš žinau, ant šlaito pastatus, ir tikrai tie medžiai buvo pavojingi. Ir ne šiaip sau pavojingi, bet stipriai palinkę į pastato pusę. Paprastai tokią laisvą valstybinę žemę ir valstybinį mišką kaip ir tvarkytų Valstybinė žemės tarnyba. Bet jie neturi miškotvarkos projekto ir neturi teisės vykdyti kirtimų. Tad tiems tokiems ne urėdijos valdomiems sklypams mes išrašom leidimą pavojingiems medžiams pašalinti.“
Esą dėl to leidimas ir išduotas. Tačiau leista nupjauti tik puse prašytų medžių, kitus liepta tik apgenėti.
„Ką jis nusikirto, bijau pasakyti. Yra Valstybinė miškų tarnyba, ji turėtų atlikti tyrimą, įvertinti, pažeidė ką ar nepažeidė. Mes nesam įgalioti tyrimo atlikti. Keli medžiai augo jo sklype, ten mes leidimo nerašėm. Rašėm tik ten, kur valstybinis miškas, bet nepriklausantis urėdijai.“
Nuvažiavo ir tą patį konstatavo
VMU pateikėme klausimus ir raštu, o kol laukėme, kada specialistai savo atsakymą nudailins, susisiekėme su Valstybinės miškų tarnybos Miško ūkio priežiūros skyriaus Klaipėdos regiono vyr. specialistu Plungėje Mindaugu Sakalausku.
Paaiškinus situaciją, specialistas tą pat akimirką nuvyko prie šlaito situacijos įvertinti pats. O paskui iš jo išgirdome tą patį, ką jau buvome girdėję iš ankstesnių institucijų, – valstybinėj žemėj beržai iškirsti legaliai, privačioje valdoje – neturint leidimo, kurį turėjo išduoti Savivaldybė. Ir kad dėl to jau pradėtas tyrimas.
Kodėl buvo išduotas leidimas versti medžius valstybinėj žemėj, M. Sakalauskas pasiūlė aiškintis urėdijoje Telšiuose.
Susidarė įspūdis, kad svarbu tik oficialūs dokumentai. Jei jie išduoti – viskas gerai, o ar leidimai išduoti pagrįstai, ar tie beržai tikrai trukdė, visi septyni iškart? Kam tas dabar rūpi... Juk sakoma, kad žodžio niekur neprikabinsi, o va popierėlį – gali.
Leido ir nukirsti, ir nusipirkti
Galiausiai sulaukėme ir šioje istorijoje itin reikšmingą vaidmenį suvaidinusios Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio žadėto oficialaus atsakymo. Vyriausiasis miškininkas Arvydas Jokužys rašė, jog padalinys plungiškės J. R. prašymą pašalinti pavojingus medžius (7 beržus ir ąžuolą), augančius šalia jos nekilnojamo turto, gavo dar rugsėjį.
„Nuvykus į vietą, paaiškėjo, kad dalis iš minėtų medžių Miškų kadastro duomenimis auga nesuformuotame žemės sklype valstybinėje žemėje, Plungės girininkijos 513 kvartale, 41 sklype, ir 2 medžiai auga privačioje žemėje.
Įvertinus medžių, augančių valstybinėje žemėje, būklę, nustatyta, kad 4 beržai ir 2 liepos yra pavojingai pasvirę link pastato, paviršinės šaknys siekia pamatus, dalis šakų remiasi į stogo konstrukciją ir juos būtina pašalinti, – dėstoma laiške. – Vadovaujantis LR vyriausybės 2001 m. spalio 31 d. nutarimu Nr. 1286 „Dėl Nenukirsto valstybinio miško pardavimo taisyklių patvirtinimo“, priimtas sprendimas parduoti nenukirstu mišku pareiškėjai J. R. 4 beržus ir 2 liepas.“
Tiesa, nors specialistų klausta, kiek moteris sumokėjo už tuos medžius, laiške tai paminėta nebuvo. Pamiršo? Ši informacija saugoma? O gal nepatogu minėti, nes kaina tokia gėdingai maža, jog padarytos žalos gamtai niekaip neatpirks?
Pažeidimų buvo ir valstybiniame sklype?
Tačiau visoje šioje istorijoje svarbiausia dalis ta, kad urėdija pripažino, jog pažeidimų, regis, būta. Bent jau įtarimų yra.
„Vasario 5 d., apžiūrėjus Plungės girininkijos 513 kvartalo 41 sklypą, nustatyta, kad galimai yra padaryti administraciniai nusižengimai, susiję su aplinkos apsauga ir gamtos išteklių naudojimu, dėl kurių šiuo metu aiškinamasi.“
Tad ar nepasitvirtins posakis, kad dūmų be ugnies nebūna? Ant šlaito namuką įsigijusi moteris be leidimo du medžius sunaikino privačiame sklype, valstybinio miško žemėje išpjauti medžiai taip pat kelia įtarimų. Ir nors dabar galimų nusižengimų priežastys neaiškinamos, tikimės tyrimui pasibaigus jas išgirsti.
„Ir berželis turi širdį...“ – sakoma viename eilėraštyje. Širdį turi bei kovingumą rodo ir už šlaite nupjautus medžius negalintys atleisti kaimynai. Vienas jų sako, kad istorijai užsimiršti neleis, „medžius parduoti kaip menkaverčius“ – taip pat. „Dėl tokio įžūlumo aiškinsimės iki prokuratūros“, – žada. Ir, atrodo, yra nusiteikęs kovoti dėl kiekvieno nepagrįstai nupjauto medžio.