
Naujausios
Salėse – tik neatidėliotini posėdžiai
Pernai į kolektyvą įsiliejusi Plungės apylinkės teismo pirmininko padėjėja Skaistė Sadonytė, kurios pagrindinės pareigos – atstovė ryšiams su žiniasklaida ir visuomene, pasidžiaugė, kad karantinas teismų darbo visiškai nesustabdė, jis tik buvo pakoreguotas.
Tai pajuto ir Plungės apylinkės teismas, posėdžius iki šiol organizuojantis nuotoliniu būdu. Žvelgdama į praėjusius metus, teismo pirmininko padėjėja pažymėjo, jog nesant galimybės užtikrinti teismo proceso dalyvių dalyvavimo posėdyje nuotoliniu būdu, salėse buvo rengiami tik būtini ir neatidėliotini posėdžiai. Tiesiogiai teisme neaptarnauti ir lankytojai, žmonės konsultuoti telefonu ar elektroniniu paštu.
Nepaisant sudėtingos situacijos, S. Sadonytės teigimu, pernai nuveikta daugybė darbų. Anot jos, 2020-ieji buvo permainų metai, kuriuos lydėjo neišvengiami darbai. Vienas tokių – teismo veiklos organizavimas karantino metu. Teko pasitvirtinti darbuotojų nuotolinio darbo tvarką. Sėkmingai vykdytos atrankos į laisvas pareigybes.
„Atsižvelgiant į kandidatų, pateikiančių dokumentus dalyvauti teismo skelbiamuose konkursuose į valstybės tarnautojo pareigas, kiekį, teismas turi gana patrauklaus darbdavio įvaizdį. Tai džiugina, tačiau ir toliau ieškome galimybių tobulėti“, – teigė S. Sadonytė.
Praėjusiais metais teismo kolektyvas praturtėjo dviem teisėjais: Kretingos rūmuose pradėjo dirbti Žilvinas Jaraminas ir Aušra Barškietytė.
Civilinių bylų sumažėjo
Kad 2020-ieji Plungės apylinkės teismui buvo darbingi, atsispindi ir teismo kanclerio parengtoje veiklos ataskaitoje. Tarp pernai išsikeltų tikslų – ir civilinių bei baudžiamųjų bylų nagrinėjimo trukmės trumpinimas. Vienos civilinės bylos nagrinėjimas Plungės apylinkės teisme vidutiniškai truko 1,29 mėnesio. Lyginant su 2019-aisiais, vidutinė vienos civilinės bylos nagrinėjimo trukmė sutrumpėjo 0,14 mėnesio.
Mūsų mieste esančiuose teismo rūmuose civilinės bylos nagrinėtos greičiausiai. Vidutinė bylos nagrinėjimo trukmė čia buvo 0,93 mėnesio. Tuo tarpu Kretingos rūmuose – 1,24, Palangos – 2,12, Skuodo – 1,23 mėnesio.
Per praėjusius metus Plungės apylinkės teismą iš viso pasiekė 4 119 civilinių bylų, iš kurių išnagrinėta – 4 108. 2019-aisiais gautų ir išnagrinėtų civilinių bylų skaičius buvo didesnis. Vien Plungės rūmuose pernai gautos 1 542 civilinės bylos.
Nebaigtų nagrinėti civilinių bylų daugiau liko pernai nei ankstesniais metais. 284 civilinės bylos buvo nutrauktos, dar 100 bylų nutraukta, patvirtinus taikos sutartį. Apskųsta 115 iš esmės išnagrinėtų civilinių bylų, tačiau sprendimai pakeisti tik dvidešimtyje bylų, dar penkiolikos sprendimai apskritai panaikinti.
Daugiausiai baudžiamųjų bylų iškeliavo į Plungę
Pernai „aptirpo“ ir baudžiamųjų bylų, pasiekusių Plungės apylinkės teismą, skaičius. Iš viso buvo gauta 614 bylų, iš kurių išnagrinėtos buvo 582. Didžioji jų dalis išnarpliota per mažiau nei pusmetį.
Vien Plungės rūmus pasiekė beveik 300 baudžiamųjų bylų. Likusios nagrinėtos kituose struktūriniuose padaliniuose. Mažiausiai baudžiamųjų bylų, kaip ir ankstesniai metais, teko Skuodo rūmams – vos 70.
Iš visų 2020-aisiais išnagrinėtų baudžiamųjų bylų 229-ios išnagrinėtos priimant nuosprendį. Baudžiamuoju įsakymu baigtos 327-ios bylos, 6-ios nutrauktos. Per metus išnagrinėta 10 baudžiamųjų bylų, kuriose spręstas priverčiamosios medicinos priemonės taikymo, pratęsimo klausimas.
Vienos baudžiamosios bylos nagrinėjimas Plungės apylinkės teisme 2020 metais vidutiniškai truko 1,94 mėnesio. Užpernai šis skaičius buvo nežymiai mažesnis.
Per visus praėjusius metus buvo apskųsta 60 iš esmės išnagrinėtų baudžiamųjų bylų. Keturiolikos iš jų nuosprendžiai buvo pakeisti, o trys apskritai panaikinti.
Administracinių nusižengimų bylų sulaukta daugiau
Skirtingai nei civilinių ir baudžiamųjų, administracinių nusižengimų bylų, pasiekusių Plungės apylinkės teismą, skaičius išaugo. Per praėjusius metus jų padaugėjo net 12 procentų.
Iš viso Plungės apylinkės teisme per praėjusius metus išnagrinėtos 704 administracinių nusižengimų bylos. O gauta jų buvo 733 (užpernai – beveik šimtu mažiau). Beveik visos šios rūšies bylos buvo išnarpliotos per trumpesnį nei 6-ių mėnesių laikotarpį. Ir tik maža dalelė bylų užsitęsė ilgiau.
Kaip ir kitų bylų, taip ir administracinių nusižengimų daugiausiai gauta Plungės rūmuose – juos pasiekė 336-ios tokios bylos. Mažiausiai jų nagrinėta Skuode. Vidutinė vienos administracinių nusižengimų bylos nagrinėjimo trukmė Plungės apylinkės teisme pernai truko kiek daugiau nei mėnesį.
Iš teismo kanclerio pateiktos bylų apžvalgos matyti, kad Plungės apylinkės teismui puikiai pavyko įgyvendinti pernai užsibrėžtą tikslą – užtikrinti kokybišką ir operatyvų bylų nagrinėjimą. Bendras bylų nagrinėjimo stabilumas 2020 metais padidėjo 0,59 procento, o bylų nagrinėjimas sutrumpėjo 0,09 mėnesio.
Tinkamai organizuojama veikla
Ko gero, viso to nebūtų, jei ne tinkamai „styguojamas“ visų Plungės apylinkės teismo struktūrinių padalinių darbas. Primenama, kad 2018-aisiais Lietuvos teismų sistema išgyveno reformą, po kurios keitėsi Plungėje esančio teismo struktūra. Plungės teismo rūmai tapo centriniai. Kiti Plungės apylinkės teismui priklausantys padaliniai – Kretingoje, Palangoje ir Skuode. Patalpos išliko tos pačios, tik administruojami visi minėti padaliniai yra centrinių teismo rūmų.
Šios struktūrinės pertvarkos dėka teismų darbas – efektyvesnis, dirbama pasiskirsčius krūvius. Tiesa, didžiausias tenka Plungės teismo rūmams.
Teisme veikia Raštinės skyrius ir raštinės biurai, Archyvo ir Ūkio skyriai bei Teismo kanclerio tarnyba, vadovaujama kanclerio Juozo Kaminsko. Viso Plungės apylinkės teismo vadovas – teismo pirmininkas Erikas Jurgutis, kuris, kaip teisėjas, dirba Kretingos rūmuose. Teismo pirmininko pavaduotoju paskirtas Plungės apylinkės teismo Plungės rūmų teisėjas plungiškis Vaidas Gasiūnas. Iš viso Plungės apylinkės teisme praėjusiais metais dirbo 16 teisėjų.
2019-ųjų naujovė buvo teismo kanclerio tarnyba, o praėjusiais metais naujai įsteigta teismo pirmininko padėjėjo (atstovo ryšiams su žiniasklaida ir visuomene, teisininko) pareigybė. Vienas iš teismo pirmininko padėjėjo veiklos tikslų – visuomenės pasitikėjimo teismu bei teismų sistemos įvaizdžio formavimas.
Įvertinus praėjusius metus, nepamiršta nustatyti prioritetus ir šiems metams. Tarp jų – pasitikėjimo teismu didinimas, teismo, kaip patrauklaus darbdavio, įvaizdžio formavimas, teismo, teisėjų ir teismų personalo veiklos efektyvumas.
Metus baigė su įsiskolinimais
Rengiant teismo veiklos ataskaitą atkreiptas dėmesys ir į finansinius reikalus. Pažymėta, jog 2020 metams teismui skirta 1 mln. 780 tūkst. eurų valstybės biudžeto asignavimų, kurie panaudoti 100-u procentų. Didžioji biudžeto dalis, kaip ir kasmet, skirta ir panaudota darbo užmokesčiui bei socialinio draudimo įmokoms – 1 mln. 643 tūkst. 800 eurų. Prekėms ir paslaugoms skirta 119 tūkst. 890 eurų, darbdavių socialinei paramai –15 tūkst. 310 eurų, ilgalaikio turto įsigijimui – 1000 eurų.
Išskirta, kad praėjusius metus Plungės apylinkės teismas baigė su 43 tūkst. 823 eurų įsiskolinimu už privalomus mokesčius, priskaičiuotus nuo darbo užmokesčio. Taip pat teismas 2020 m. gruodžio 31 d. turėjo 864 eurų mokėtinų sumų už suteiktas paslaugas.