
Naujausios
Apie sprogimą nežinojo ir armijoje
Tuomet, kai sprogo reaktorius, Saulius tarnavo buvusioje Čekoslovakijos Respublikoje. Ir apie avariją nežinojo nieko. Tik už cheminę taršą atsakingo būrio vaikinai gavo įsakymą naktį tikrinti radiacinį foną ir specialiuose žurnaluose registruoti žinias. Kodėl turėjo tą daryti, ir patys nežinojo. Įsakymas yra įsakymas, jį reikia vykdyti. Tiesą sužinojo vėliau, kai avariją susekė Vakarų šalys.
1986 m. rudenį Saulius baigė karinę tarnybą ir grįžo atgal į Kulius pas tėvus. Kitų metų vasarą atšoko vestuves, o rugpjūčio pradžioje gavo šaukimą į karinį komisariatą. Jau žinojo, galima sakyti, neabejojo, kur teks važiuoti. Tik tada ilgai, gal dešimt dienų, laikė vadinamajame rezerve. Tas neapibrėžtumas, pamena Saulius, gerokai įgriso – nei normaliai dirbti, nei gyventi gali. Viską metęs lėk kasdien į Plungę, ten trinkis per visą dieną komisariate, paskui vėl grįžk.
Neapsikentęs ėmė ir leptelėjo kažką – kaip mat atsidūrė autobuse pakeliui į Rygą.
Namie liko pirmagimės dukrelės besilaukianti žmona. Paklausta, ar nesuėmė baimė, ji truktelėjo pečiais – o ką reikėjo daryti, pasirinkimo juk nebuvo…
Gyvenimas likvidatorių stovykloje
Kai didelis ir pilnas į tarnybą pašauktų vyrų autobusas pagaliau atkeliavo į Rygą, kai kuriuos bendrakeleivius iš jo nešte išnešė. Dalis jų buvo taip „prisivaišinę“, kad kojos nebelaikė. Visus blaivius ir girtus susodino į karinį transportinį lėktuvą ir išskraidino į Černobylį. Kai išlaipino kažkokiame Ukrainos oro uoste, mena Saulius, pasijuto visiškai apkurtęs nuo lėktuvo triukšmo ir vibracijos. Karininkai šaukia naujokų pavardes, o tie žiūri ir nieko negirdi. Tas kurtumas kurį laiką ypač erzino, bet paskui praėjo.
Naujokus tuojau nuvežė į miestelį, kuriame gyveno kiti likvidatoriai, parodė, kur įsikurti. Visi aplinkui buvo lietuviai. „Vienoj palapinėj su dviaukščiais gultais talpindavo po dvidešimt ar trisdešimt žmonių. Bet kažkaip sutilpdavom, – prisimena Saulius. – Juk vieni dirbo iki pietų, kiti – po pietų.“
Vos tik atvažiavusius senbuviai įspėjo neišsigąsti, nes netrukus visiems labai įsiskaudės galvos. Ir iš tiesų – taip suspaudė, kad vyrai nežinojo, kur dėtis. Kaip senbuviai ir buvo sakę, po kurio laiko skausmas nurimo. Naujokai buvo įspėti dėvėti apsaugines kaukes, bet po pirmos savaitės visi jas numetė.
Taip prasidėjo tikras likvidatoriaus gyvenimas – į nieką nekreipiant daug dėmesio. Kai geriau apsidairė, tarp čia esančiųjų kuliškis sutiko savo buvusį grupės draugą iš Rietavo technikumo, kur abu mokėsi elektromechaniko specialybės. Bet dar labiau nustebo išvydęs ir savo buvusį dėstytoją Zenoną Mockų (apie jį „Žemaitis“ rašė balandžio 23 d. numeryje).
Pačioje elektrinėje tą mėnesį Saulius buvo gal penkis kartus. Kasdien ten dirbti buvo per daug pavojinga, be to, juos siųsdavo talkinti aplinkiniuose kaimuose, kolūkiuose, miesteliuose.
Į elektrinę veždavo dirbti gal porą valandų, visada – tik pusdieniui. Kol nuvažiuoji, kol paskirsto užduotis, kol ką nors padarai, žiūrėk, jau ir atgal metas.
Elektrinėje – kaip skruzdėlyne
Černobylio atominė elektrinė – sunkiai įsivaizduojamo ir nupasakojamo dydžio. Koridorių koridoriai, aplinkui daugybė žmonių. Naujokai sekdavo senbuvius, nes tie jau buvo apsipratę, geriau orientavosi painiame pastate. Čia knibždėte knibždėjo ne tik pašauktų kareivių, bet ir gausybė savanorių civilių, ypač suvirintojų. Bet ir kitų profesijų vyrai ėjo dirbti savo noru, nes už darbą mokėdavo labai gerus atlyginimus.
Sauliui yra tekę nešti švino plokštes, mat per jas nepraeina spinduliuotė. Yra buvęs pasiųstas dirbti į patalpas, kuriose ilgiau kaip 10 minučių būti negalima. Ateina karininkas, pamatuoja radiacijos lygį, pagal tai nustato darbo laiko trukmę, ir dirbi savo minutes.
Kitą kartą reikėjo iškalti betonines grindis, nuolaužas sukrauti į maišus ir išnešti. Patalpoje stovėjo kranas, tuos maišus leidęs žemyn į kitą aukštą. Ten – kitas kranas, ir taip kol pasiekdavo sunkvežimius.
Kartą Saulius sumanė pagudrauti: nunešė pirmą maišą, apsidairė. Aplink visi zuja, vienas kito nepažįsta, nei kas žiūri, nei kontroliuoja. „Kam čia plėšytis“, – pagalvojo ir pasitraukė į kampą. Niekas neatkreipė dėmesio; gal jis iš kitos grupės, prisėdo pailsėti, ir tegul. O Saulius galvojo: „Neškit, kad norit, ir be manęs“, – dabar juokiasi prisimindamas tas dienas.
Kiti darbai dažniausiai buvo susiję su valymu – nukenksminimu. „Parodo kokį metalinį grotuotą langą, nukaiši – va, ir visas darbas.“
Būdamas kažkelintame elektrinės aukšte kuliškis matė aplink nusvilusį, paraudonavusį mišką, reaktoriaus viršų, strypelių salę...
Baigę darbą elektrinėje vyrai skubėdavo į mašinas, veždavusias atgal į stovyklą, o ten kiekvienam – po mineralinio vandens butelį. Už valymą atsakinga grupė nukenksmina rūbus, pakeičia juos, nuplauna mašinas. Paskui patikrina dozimetrais. Jei blogai nuplauta – plauna iš naujo. Po šių procedūrų parveždavo į stovyklą.
Masino melionais
Pakelėse likvidatoriai daug kur sutikdavo melionus pardavinėjančių ukrainiečių. Lietuvoje tokie vaisiai tada dar buvo retenybė, todėl vyrai neatsispirdavo pagundai ir nusipirkę pakelėje skanaudavo. Arba pomidorų – gražių, sunokusių. Perpjovei tokį, o japoniškas dozimetras (tikslus kaip nė vienas kitas) jau ir šokinėja.
Iš kur sovietai tuo metu gavo japoniškų dozimetrų? – stebiuosi. Saulius paaiškino, kad elektrinei buvo pripirkta nemažai užsienietiškų prietaisų.
Grįžę vyrai įprastai apsišvarindavo ir sėsdavo pietauti. Maisto užtekdavo iki soties ir dar likdavo. Būdavo, sumeta jo atliekas, atvažiuoja kokia ukrainietė ir išsiveža jas savo paršams penėti.
Po pietų – laisvalaikis. Neretai būdavo nuobodoka, tad likvidatoriai eidavo į miestelio kavines limonado atsigerti, šiaip pasibastyti – nesijautė labai suvaržyti. Tiesa, žymiajame Lenino kambaryje vykdavo ideologinės paskaitos, bet Saulius, kaip ir dauguma kitų vyrų, jų nesiklausė.
Sunkiau buvo karininkams. Juos, matyt, labiau kontroliavo, o eiliniai nuo visokių politinių valandėlių išsisukdavo lengviau. Vietoje jų mieliau traukdavo į kino teatrą filmų, nes televizorius rodė tik vieną programą. Dar žaisdavo šachmatais, šaškėmis, maudydavosi.
Apie ukrainietišką naminukę ir karcerį
Kitomis dienomis veždavo į kolūkius įvairiausių valymo darbų. Sunkvežimiu nubildina apie penkiolika dvidešimt žmonių į kokį kolūkio centrą, įjungia muziką, kad linksmiau būtų, ir į darbą. Grįžtant į stovyklą sugalvos vyrai kokį butelaitį nusipirkti. Susimeta pinigų vairuotojui, o tam kas, prašo – sustoja.
Kartą vakare išrikiavo visus. Stovi vienas rikiuotėje su trilitriniu naminukės. Karininkas liepia stiklainį daužyti, bet žmogus neklauso. Tada pats karininkas kaukštelėjo per stiklainį ir išliejo velnio lašelius. Saulius galvoja – bus dabar tam vargšeliui riesta, gal net lupti gaus. Bet kur jį uždarys, karcerio tai nėra?! Karininkų būta išradingų – trilitrinio savininką sugrūdo į BTR šarvuotį.
Kad ta ukrainietiška, iš bulvių varyta naminukė – tikri velnio lašai, Saulius įsitikino ir pats. Kur tu neparagausi, jei yra proga – muktelėjo, o paskui visą naktį „velnius šaukė“.
Namo išlydėdavo sirenos
Taip Černobylyje prabėgo pirmas mėnuo. Antro tarnauti Sauliui nebeteko. Tarybų valdžia galų gale išgirdo mokslininkų rekomendacijas ir paleido jaunus, 30-ies metų nesulaukusius vyrus namo.
Ten, stovykloje, galiojo nerašyta taisyklė, kaip pagerbdavo misiją atlikusius ir namo išvykstančius likvidatorius – juos išlydėdavo gaudžiant gaisrinių sirenoms.
Per mėnesį laiko Černobylyje Saulius surinko šiek tiek daugiau nei pusę tuomet leistos berų dozės. Bet ne berai tuo metu buvo galvoje – skubėjo namo pas besilaukiančią žmoną. Spalio 1 dieną juos parskraidino į Rygą, o iš ten keliaukit, kaip norit. Oro uoste laukė eilės taksistų, už 60 rublių parlakdino į Šiaulius. Iš čia traukiniu parsikratė į Plungę, pataikė į pirmą rytinį autobusą ir taip sugrįžo namo. Dianai Sauliaus sugrįžimas buvo didžiausias netikėtumas.
„O jau sušalęs grįžo! Išvežė tai vasarą, o grįžo rudenį, su tais pačiais plonais vasariniais drabužėliais“, – prisimena ji.
Po kiek laiko Sauliaus sesuo atvežė laikraštį su straipsniu apie tai, kad išsiųstiems į Černobylį priklauso papildomas 3-jų mėnesių atlyginimas. Jis su tuo straipsniu – pas kolūkio valdžią. Tie, nors ir raukėsi, bet vienkartinę išmoką išmokėjo.
O daugiau nieko ir negavo. Karinis bilietas, ir tas – SODROJE, nes pareikalavo atiduoti dėl pensijos kaupimo.
Černobyliečių organizacija neatsilaikė
Iš pradžių Saulius dalyvavo buvusius černobyliečius vienijančios organizacijos veikloje Plungėje. Ta organizacija buvo išrūpinusi šiokių tokių malonių savo nariams: nereikėdavo mokėti įvažiuojant į Palangą, kartais į sanatoriją nuveždavo, pas stomatologą. „Juk mes visi, černobyliečiai, be dantų ir nuplikę“, – liūdnai šypteli Saulius. Bet dabar nei tos organizacijos, nei kitos bendros veiklos nebėra. Likę tik privatūs buvusių likvidatorių ryšiai.
Tada jaunai, vieną dukrelę auginusiai šeimai teko girdėti ir nemažai šnabždesių už nugaros – va, dabar tai jau viskas, nebebus vaikų. Bet kalbos nutilo, kai 1994 metais į pasaulį atėjo antroji dukra.
„Tuomet dar gyvavusi černobyliečių draugija mergaitei dovanodavo vitaminų, žaislų, kitų smulkių dovanėlių,“ – prisimena Diana. Dabar ji pati pade senyviems ir pagalbos laukiantiems žmonėms, mat dirba Socialinių paslaugų centre.
Abi Kvekšų dukros jau suaugusios, baigė mokslus ir gyvena Klaipėdoje. Nepanašu, kad iškeistų Lietuvą į svečią šalį – kaip ir patys Kvekšai, tvirtai įsikibo savo krašto žemėn. Vienos dukros dvynukės jau pačios mėgina ropoti ant gimtinės žemės, o kitas kūdikėlis – dar pakeliui.
Prie jaukaus ir tvarkingo Dianos ir Sauliaus Kvekšų namo įėjimo pavasario vėjyje svečiui mojuoja vėliavėlė su žemaitiška meška, o ant sienos spindi dvi pasagos, tarsi simbolizuojančios dvigubą laimę. Tikriausiai tą, kuri mums kiekvienam duota gyvenimo, ir tą, kurią žmonės net ir sunkiausių išbandymų akivaizdoje sugeba susikurti patys.