
Naujausios
Aleksandro ir jo tėvo tremtis
Aleksandro tėviškė – Buožių kaimas Plungės rajone. Tėvukas valdė 40 ha žemės. Kaip teigia Aleksandras, tai ir buvo pagrindinė priežastis jiems patekti į 1948 metais tremiamų Sibiran sąrašus. Šeima žinojo, kad juos išveš, todėl namuose tuo laikotarpiu ir negyveno: mama su trimis vaikais slapstėsi, o šešiolikmetis Aleksandras ir jo tėvas miegodavo netoli namų ant kalnelio. Juk reikėjo šerti gyvulius. Taip jie vieną rytą ir papuolė į stribų rankas.
Aleksandras prisimena, kaip dar bandė bėgti, bet iš krūmų staiga išlindo čia jo tykojęs stribas ir trenkė šautuvo buože. Teko pasiduoti. Spėjo pasiimti pusiau rūkytos mėsos, lašinių, kelionei pasipjovė trejetą žąsų. „Deja, šiuo maistu nepasinaudojom – sugedo. Kas vyko šeimomis, tie nebadavo, o mes su tėvuku ilgai tenkinomės dienai gavę po vieną riekelę duonos“, – su ašaromis akyse prisimena stalgėniškis.
Ir praėjus 70-čiai metų jis tiksliai pirštais parodo, kokio dydžio buvusi ta riekė – jų gyvybės palaikytoja.
Stefos prisiminimai
Visiškai kitaip, optimistiškiau, skamba jo žmonos Stefos, tada Plenauskaitės, istorija. Jos tėviškė – Vorelių kaimas Kuršėnų valsčiuje, šeima – tėvai ir penketas vaikų – ištremti tais pačiais 1948-aisiais. Žemės turėjo 22 hektarus. O priežastis tremčiai gal buvo ta, kad gyveno tarp dviejų miškų ir praeidami partizanai dažnai užeidavo atsigerti iš jų šulinio.
„Valdžia įtarė, kad padedame miško broliams. Vaikai buvom, nesupratom, už ką veža. Mums tada buvo 3, 9, 13, 16 ir 18 metų. Žmogiški pasitaikė stribai, leido net kiaulę pasipjauti, duonos išsikepti, todėl į tremtį važiavome nebadaudami. O ir ten nepražuvome, jau tą patį pavasarį, pamatę laisvos žemės gabaliuką (o ji ten labai derlinga), bulvių pasisodinome.“
Tėvynėn grįžo ne visi: tėtis ir aštuoniolikmetė sesuo mirė tais pačiais metais, kita sesuo ištekėjo ten ir liko gyventi, brolį ir mamą taip pat priglaudė šalta Sibiro žemė.
Tremtinių gyvenimas Buriat-Mongolijoje
Nors šešiolikmečiai Aleksandras ir Stefa ištremti į tuometinę Buriat-Mongoliją (1923 m. buvo suformuota Buriatijos Mongolijos ASSR, priklausanti Rusijai), susitiko ne iš karto. Aleksandrui iš pradžių teko miške nuo nukirstų pušų rinkti sakus, paūgėjęs lipo į traktoriaus kabiną. Vietovė kalnuota, akmenuota – dažnas net apvirsdavo su traktoriumi bevažiuodamas.
Stefa irgi dirbo miške, tik kitoj vietovėj: degino atplėštą nuo pušų žievę, šakas. Sako abu, kad dirbo nevarinėjami, apsivilkę vatinukes, apsiavę šiltus tūbus. Nešalo, nes ten oras sausas, nelabai jausdavo net 50 laipsnių šaltį. „Kai patrauki oro į burną, atrodo, dantys trūkinėja“, – prisimena Aleksandras. „Ir suskilinėjo tie dantys“, – šypsosi Stefa.
O Aleksandro tėvuko darbas buvo parvežti į kaimelį vandens iš kalnų tarpeklio, nes šulinių ten nebuvo. Gyveno mediniuose, vėjo perpučiamuose barakuose. „Pas mus malkinės geresnės nei tie būstai“, – teigia Aleksandras.
Vietiniai iš pradžių į juos žiūrėjo atsargiai, galvojo, kad atvežė kažkokius banditus. Bet įsitikinę, kad atvežtieji – normalūs žmonės, bendravo su jais kaip su lygiais, kartu dirbo, kartu šventes šventė.
O atsipalaidavo žmonės po Stalino mirties. Anot Aleksandro, „kaip maišą atrišo: vis daugiau duonos atveždavo, galėjai nusipirkti laisvai. Būtume iš bado pasibaigę, jei nebūtų Stalinas miręs. Seni, silpni neatlaikė, mirė.“
Suvedė lemtis
Jaunimas visur linksminasi. Ir tremtinių atžalos organizuodavo vakaruškas, šokdavo. Taip jiedu ir susipažino. „Šokdavom kaip pasiutę. Nors ir dirbom sunkiai, bet energijos užteko viskam, – šypsodama prisimena Stefa. – Aleksandras draugavo su mano broliu, vis ateidavo pas mus. Pakalbino, padraugavom ir ilgai nelaukę tuokėmės.“
Aleksandrui atrodo, jog Stefa jam skirta buvo paties likimo. Darbšti moteris, paauglystėje išmokusi siūti, labai pagelbėjo šeimai, kai reikdavo naujų rūbelių vaikams. O technikai gabus Aleksandras pats iš detalių yra net traktorių surinkęs. Dabar pora džiaugiasi savo vaikais Albina, Rima ir Gediminu, šauniomis jų antrosiomis pusėmis, 7 anūkais ir 9 proanūkiais.
1959-aisiais su trimete dukra Albina Stupeliai grįžo į Lietuvą, į Aleksandro tėviškę – Buožius. „Labai nekaip buvo. Uždarbis mažas, gyventi pas anytą, svetimam krašte... Mane net latve vadino dėl kitokios tarmės. Spaudėmės kažkokiam mažulyčiam kambarėly. Su mažu vaiku kur čia išbėgsi... Pusmetį kažkaip ištvėrėm, net buvo minčių grįžti į Sibirą, kur šiltesni, širdingesni žmonės, nors ir rusai“, – prisimena nuvylusią gyvenimo pradžią tėvynėje Stefa.
Persikėlę į Stanelius sutuoktiniai gavo iš kolūkio nediduką butuką, vėliau ėmėsi statyti trobą. Tą statybą ryškiai pamena: pradėta 1967, baigta 1970 metais. „Mergaitės daug padėjo: plytas tampė, padavinėjo tėvui, o jis ir mūrijo, ir langus, duris, grindis pats dėjo“, – pasakoja abu.
Gyvenimas skiriasi kaip diena ir naktis
Paklausta, kas jai gyvenime svarbiausia, Stefa atsako, jog vaikų ir anūkų sveikata bei laimė. „Noriu, kad jie būtų linksmi ir laimingi, kad džiaugtųsi gyvenimu“. O įbėgus proanūkei Brigitai (anūkas su šeima gyvena tame pačiame name) didžiuodamasi ima pasakoti, kokia talentinga šokėja ši yra, nors tik aštuonerių, bet jau pelniusi ne vieną apdovanojimą pramoginių šokių konkursuose.
Čia pat, Staneliuose, kitoje gatvės pusėje, įsikūręs ir jauniausias sūnus Gediminas su žmona Ina, kuri ypač rūpinasi senolių sveikata, palaiko jų dvasią. Netoli, Plungėje, ir mažieji proanūkiai Jonas su Agota, anūkas Tomas su žmona Monika.
Laimingi senoliai, gyvena apsupti rūpestingų vaikų ir anūkų. „Mūsų dabarties gyvenimas kaip diena ir naktis skiriasi nuo tos akimirkos, kai buvome išvežti į Sibirą. Daug teko iškęsti, – susigraudina Aleksandras. – Bet aš visada žinojau, kur namai yra“.