
Naujausios
Apžvelgė prabėgusius metus
Tarybos narius ir kitus garbius svečius į M. Oginskio rūmus sukvietęs neeilinis iškilmingas Tarybos posėdis pradėtas Oginskio polonezu ir Lietuvos himnu. Susirinkusiuosius pasveikinęs rajono meras Audrius Klišonis trumpai apžvelgė praėjusius metus, kurie buvo nelengvi ne tik Plungei, Lietuvai, bet ir visam pandemijos krečiamam pasauliui.
A. Klišonis priminė, kad dėl šio grėsmingo viruso anapilin išėjo 37 mūsų bendruomenės nariai. Šie metai mirties ženklu paženklino ir Plungės rajono savivaldybės tarybą – pavasarį labai netikėtai ji neteko ilgamečio nario Tomo Raudžio. Meras kvietė visus T. Raudžio ir kitų mirusių rajono gyventojų atminimą pagerbti tylos minute.
Bet ne vien tik netektys susirinkus tokį iškilmingą momentą buvo prisimintos.
A. Klišonis dėkojo medikams ir visiems, prisidėjusiems prie pandemijos valdymo, geru žodžiu minėjo didžiulių išbandymų patyrusius socialinius darbuotojus, policijos pareigūnus, pedagogus, darbo vietas išlaikiusius verslininkus. Atskiros padėkos sulaukė Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė bei visa pandemijos valdymo grupė.
„Ar viskas praėjusiais metais klojosi sklandžiai? Tikriausiai ne. Bet šiandien yra iškilmingas Tarybos posėdis, kada galime lyg užlipę ant kalno atsisėsti ir pamatyti tuos toliau esančius kalnus, į kuriuos taip beprotiškai norisi užlipti“, – apibendrino A. Klišonis ir pridūrė tikintis, kad kitąmet, vėl sutikdami miesto šventę, galėsim pasidžiaugti jau sutvarkyta Plungės jūros pakrante bei pradėtu antruoju sporto komplekso etapu.
O prieš atsigręždamas į kultūros ir meno žmones, tądien sulaukusius išskirtinio dėmesio, meras į priekį pakvietė Tarybos narius Rimą Dužinską ir Mindaugą Pocių. Jiems, prisidėjusiems steigiant klubą „Plungės olimpiečiai“, perduota buvusio krepšininko Arvydo Sabonio padėka.
Pagerbti 6 kultūros ir meno atstovai
Bet prie sporto temos posėdžio metu ilgiau nesustota. Prieš visų akims nukrypstant į naująjį garbės pilietį, prisiminta jau gražia tradicija tapusi kita tokių iškilmingų posėdžių dalis – kultūros ir meno premijų įteikimas. Kultūros reikalų tarybos siūlymu ir Savivaldybės tarybos sprendimu šiemet skirtos 6-ios tokios premijos už aukštus pasiekimus kultūros ir meno srityje 2020 metais.
Už šalies ir rajono chorinės muzikos tradicijų puoselėjimą pagerbtas Kultūros centro kamerinio choro vadovas Alfonsas Vildžiūnas, už inovatyvių tarptautinių projektų rengimą bei įgyvendinimą, profesionalumą naujai atspindint kultūros idėjas – Viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Uršulė Padagienė bei kultūrinės veiklos vadybininkė Gintarė Gurevičiūtė-Gailė, už parengtus ir įgyvendintus investicinius projektus kultūros paveldo objektams atkurti – Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja bendriesiems reikalams ir investicijai Danutė Rimeikytė.
Premijos skirtos ir dviem liaudies meno tradicijų puoselėtojams – kryždirbiui Antanui Vaškiui bei tautodailininkui Kaziui Striaupai.
Garbės piliečių sąraše – dar vienas medikas
Pagerbus kultūros ir meno atstovus, atėjo eilė pristatyti ir naująjį, jau 28-ąjį, mūsų miesto garbės pilietį, kuriam suteikti šį statusą Taryba nusprendė dar praėjusį kovą.
„Žemaitis“ jau rašė, kad Plungiškių draugijos siūlymu šiemet šį garbingą vardą nuspręsta suteikti akademikui, profesoriui, habilituotam daktarui R. Žaliūnui už aukšto profesionalumo medicinos ir sveikatinimo tiriamąją, pedagoginę bei švietėjišką veiklą, garsinančią Lietuvą pasaulio biomedicinos bendruomenėje, už nuopelnus Lietuvos medicinos mokslui, plačiajai visuomenei, už nuolatinę pagalbą Plungės rajono savivaldybės medikams bei visiems kraštiečiams.
„Kauno klinikose mes visuomet jaučiamės saugūs, nes žinom, kad ten dirba R. Žaliūnas ir anksčiau Plungės garbės piliečiu patvirtintas Rimantas Benetis. Turint tokius mūrus ąžuolus, jokios širdies ligos mums nebaisios“, – sakė A. Klišonis, kviesdamas R. Žaliūną atsiimti garbės piliečio regalijų.
Medikų šeimoje Alsėdžiuose gimęs, Plungėje mokyklą baigęs R. Žaliūnas tiesiu taikymu pasirinko medicinos studijas, nors įstoti ir nebuvo taip paprasta. Kaip prisiminė kolegą sveikinęs plungiškis medikas, Tarybos narys Raimondas Doviltis, kartu stojęs į mediciną, savo pavardės būsimų studentų sąraše neišvydęs R. Žaliūnas nosies nenukabino – grįžo į Plungę, metus padirbėjo staliumi ir kitąmet vėl pateikė stojimo dokumentus, šįkart – sėkmingai.
Toks užsispyrimas netruko duoti vaisių. Praėjus vos dešimtmečiui po Kauno instituto baigimo plungiškis tapo Medicinos fakulteto dekano padėjėju, vėliau – Kardiologijos klinikos docentu ir vadovu, 2002 m. buvo išrinktas Kauno medicinos universiteto rektoriumi, 2010 m. – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriumi (pernai šias pareigas perdavė kitam plungiškiui – minėtajam R. Benečiui).
Mūsų kraštietis savo gebėjimais garsėja ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, ne veltui jam savo sveikatą yra patikėjęs net Prezidentas Gitanas Nausėda. Nepaisant šių nuopelnų, R. Žaliūnas niekada neatsisako padėti savo krašto žmonėms, nuo 2006 m. kartu su Plungiškių draugija bei Plungės ligonine rengia Kauno medikų dienas Plungėje, skaito paskaitas mūsų miesto ligoninės medikams, konsultuoja pacientus, reikalui esant, priima juos ir Kauno klinikose.
Šitą jo paprastumą kalbėdamas akcentavo ir R. Doviltis, pasak kurio, kada beskambintum R. Žaliūnui, net jei tuo metu jis negali atsiliepti, vakare būtinai perskambins ir paklaus, kokios problemos, kuo jis galintis padėti.
„Čia yra mano žemė“
Priėmęs garbės piliečio regalijas R. Žaliūnas sakė esantis be galo laimingas dėl tokio įvertinimo bei dėkojo suteikusiems jam šį titulą. Vis dėlto savo kalboje daugiausiai dėmesio jis skyrė ne savo nuopelnams, bet Plungei.
„Visada atvykus į šį kraštą užvaldo neišpasakyti jausmai. Gal todėl, kad tada mes buvome jauni, gal kad gimiau tokioje šeimoje, kur mano didžiausias rūpestis buvo, kaip įdomiau praleisti dieną – neturėjau kitų rūpesčių. Bet visada čia atvykęs sau ir kitiems, savo vaikams sakau, kad čia yra mano žemė, mano kraštas. Užvaldžius tokiems jausmams visos kalbos apie akademinius pasiekimus, karjerą nebetenka prasmės“, – kalbėjo medikas.
Kolegai antrino ir jį sveikinęs R. Benetis, pridūręs, kad dažnokai su R. Žaliūnu tarp darbų pasišnekantys apie Plungę, kokia ji buvo ir kokia yra dabar, kokia galėtų būti. „Ir iš tiesų, kaip Remigijus ir sakė, – tas, kas pradėjo savo istoriją Plungėj, neaišku, kur ją baigs, vis tiek ta istorija bus dedikuota Plungei.“