
Naujausios
Iniciatyvos ėmėsi šarneliškiai
Gatvė tokiu pavadinimu bei ją žymintis atminimo stulpelis Šarnelėje atsirado čia gyvenančių žmonių pastangomis. Jie kreipėsi į Plungės savivaldybę, prašydami įamžinti gatvelėje, vedančioje į poeto Vytauto Mačernio sodybą, gyvenusių žydų gelbėtojų – Juozo ir Bronislavos Straupių, Juozo ir Adolfinos Kerpauskų bei Boleslovo ir Onos Stulpinų, – atminimą. Šioms šeimoms, dėl žydų rizikavusioms savo gyvybe, suteikti Pasaulio tautų teisuolių vardai. Tad šarneliškiams buvo itin svarbu, kad anuomet čia gyvenusių drąsių ir nepaprastai geros širdies žmonių atminimas būtų deramai įprasmintas.
Savivaldybė šią idėją, kurios vieni iš iniciatorių – žydiškosios istorijos puoselėtojas mūsų kraštietis Eugenijus Bunka ir Tautinių bendrijų tarybos pirmininkas Daumantas Todesas, palaikė. Taip Šarnelėje atsirado didelę istorinę reikšmę turinti gatvė, kurios pradžioje visus pasitinka paminklinis stulpelis su minėtomis šarneliškių pavardėmis.
Žydų bendruomenė vertina tokį poelgį
Išskirtinį šarneliškių dėmesį holokaustą išgyvenusiai tautai ir jos gelbėtojams itin vertina žydų bendruomenė. Pirmadienį Šarnelėje vykusiose iškilmėse dalyvavusi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, kuri pati yra kilusi iš išgelbėtų žydų šeimos, prisipažino iš pradžių truputį pyktelėjusi, kad pirmoji Pasaulio tautų teisuoliams skirta gatvė atsirado būtent Šarnelėje, o ne, pavyzdžiui, Lazdijų rajone esančiame Sventijanske, kuriame gyveno jos šeimos gelbėtojai. Tačiau pabuvojusi Šarnelėje, pabendravusi su čionykščiais žmonėmis, ji sakė supratusi, kad šarneliškiai labiau nei bet kas kitas supranta istorijos svarbą dabarčiai.
F. Kukliansky pasidžiaugė ir šalies bei vietos valdžios atstovų pasikeitusiu požiūriu į tragišką žydų praeitį. „Šiandien jauni, aukštus postus užimantys žmonės kalba kitaip, nei buvo kalbama prieš keletą metų – nėra tos gynybinės pozicijos, kad čia viskas buvo gerai karo metais, kad mes nieko nežinome ir nenorime žinoti, o yra pripažįstama, kad buvo žudyta žydų bendruomenė ir kad savu laiku atsirado tokių žmonių, kurie pagelbėjo žydams“, – kalbėjo ji ir padėkojo visiems, prisidėjusiems prie šios gražios bei prasmingos iniciatyvos įgyvendinimo.
Šarnelėje įamžintu Teisuolių atminimu pasidžiaugė ir Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje pavaduotoja Adi Cohen-Hazanov, žavėjusis mažo kaimelio drąsiais žmonėmis, anuomet nepabūgusiais ištiesti pagalbos ranką tragiško likimo persekiojamiems žydams.
Šiuos žmones už išskirtinę drąsą ir didelę širdį gyrė ir krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus. Anot jo, žydų gelbėtojai tame tamsiame istorijos laikotarpyje – tarsi šviesa, apie kurią šiandien mes vis dar mažai žinome. Viceministro žodžiais, gelbėtojų pavardės turėtų sugulti ir į istorijos vadovėlių puslapius, ir į atminimo lentas, ir tapti vietovardžiais. Kad tai – puikus jų atminimo įamžinimas, pasak Ž. Tomkaus, įrodė Šarnelė, į V. Mačernio sodybą vedančią gatvę pakrikštijusi Pasaulio tautų teisuolių vardu, ir Šiauliai, bene prieš mėnesį tokį vardą suteikę skverui.
Akcentavo pagalbos svarbą
Tam pritarė ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, ir Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė bei kiti svečiai, tarp kurių buvo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pateikusi konkrečius skaičius, susijusius su žydų praeitimi.
Išlikę duomenys byloja, jog daugiau nei 2 300 šeimų Lietuvoje išgelbėjo apie 3 000 žydų. Jad Vašem institutas Jeruzalėje 917 lietuvių yra pripažinęs Pasaulio tautų teisuoliais. Lietuvoje Žūvančių gelbėjimo kryžiais už žydų gelbėjimą apdovanoti 1 556 asmenys.
„Tai nėra maži skaičiai, ypač tokiam mažam kraštui. Pasaulio tautų teisuolių duomenų suvestinėje Lietuva, įvertinant gyventojų skaičių, yra antra Europoje, po Nyderlandų. Tačiau turime pripažinti, kad tragedijos mastas taip pat čia buvo išskirtinis. Lietuvoje per rekordiškai trumpą laiką beveik visiškai buvo išžudyta šimtmečiais gyvavusi litvakų bendruomenė, iš viso – apie 200 tūkst. žmonių. Sunaikintas savitas, gyvybingas jidiš pasaulis.
Pasaulio tautų teisuolių medalyje yra įrašas: „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėjai visą pasaulį“. Tai – nuoroda į Babilono Talmudą, kuriame rašom, kad tas, kuris sunaikina vieną sielą, lyg sunaikina visą pasaulį, o tas, kuris išgelbsti vieną Izraelio sielą, tarsi išgelbėtų visą pasaulį“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Ji dėkojo visiems, prisidėjusiems prie šio renginio, skirto pagerbti drąsius žmones, įvertinti didvyriškas pastangas, įamžinti atminimą.
Iškilmėse – išgelbėta žydaitė
Šarnelės bendruomenės namuose vykusio renginio metu skambėjo ne tik kalbos, primenančios tragiškus įvykius, pagrindinius jų herojus, bet ir jautrios dainos. Pirmoji susirinkusiuosius pasveikino Emilija Lopaitytė, atlikusi jidiš dainą. Vėliau du muzikinius kūrinius dovanojo aktorė Larisa Kalpokaitė.
Vėliau visi patraukė į nauju vardu pakrikštytą gatvę. Buvusioje Gilijos gatvėje šiuo metu gyvena vieninteliai gyventojai – Mačerniai, poeto V. Mačernio artimieji, jiems ir buvo įteikta lentelė su naujuoju adresu.
Prieš atidengiant Pasaulio tautų teisuoliams skirtą paminklinį stulpelį, žymintį šarneliškiams žydų gelbėtojams įprasminti skirtą gatvę, Iš Izraelio atvykęs išgelbėtų žydų palikuonis Emanuel Kuzinec sukalbėjo kadišą – maldą už žuvusiuosius.
E. Kuzinec yra Stulpinų išgelbėtos mergaitės Izrealos sūnus. Į žydų bendruomenei itin svarbų renginį atvyko ir pati Izraela. „Aš nerandu žodžių apsakyti, ką tie žmonės – mūsų gelbėtojai – darė. Galiu pasakyti tik vieną dalyką – po viso šito, kas buvo, aš stengiuosi savo vaikus išauklėti gerais žmonėmis. Taip pat savo vaikus auklėja ir jie“, – neslėpdama susijaudinimo kalbėjo O. ir B. Stulpinų išgelbėta Miriam ir Maušos Blatų dukra Izraela. Ją šeima priėmė nepaisant to, kad pati sunkiai gyveno.
Apsaugoti žydaitę nuo mirtino pavojaus jiems buvo svarbiau už bet kokias baimes. O juk karo metu už pagalbą žydams grėsė mirtis visai gelbėtojo šeimai, tačiau žydų gelbėtojai nesvarstė apie tai ir dosniai dalijo žmoniškumą, vedami tikėjimo ir atjautos. Izraelą kaip savo dukrą Stulpinai augino ne vienerius metus. Pas tikruosius savo tėvus ji grįžo 1944-ųjų spalio mėnesį.
Prasmingas renginys užbaigtas Žemaitijos 8-os rinktinės, Mažeikių 801-os kuopos garbės sargybos šaulių salvėmis už žmogiškumą, drąsą ir pasiaukojimą.