
Naujausios
Seniai kėlė abejonių
Apie tai, kad būtina peržiūrėti ir galbūt patobulinti Plungės garbės piliečio vardo skyrimo tvarką, diskutuota ne metus ir ne dvejus. Tačiau labiausiai ja suabejota pernai, sulaukus visuomenės pasipiktinimo. Žmonės liejo tulžį ne šiaip sau – jiems nebuvo sudaryta galimybė išreikšti savo nuomonės dėl pasiūlytų kandidatų, mat pastarųjų pavardės, prisidengiant Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, buvo užrakintos po devyniais užraktais.
Nepasitenkinimo būta ir dėl to, kad kandidatūrų svarstymas taip pat buvo įslaptintas.
Atmosfera dar labiau įkaito, kai paaiškėjo, kam 2020-aisiais atiteks garbės piliečio regalijos. Į dienos šviesą išlindus kruopščiai slėptoms pavardėms, visuomenė susiskaldė į dvi dalis. Vieni tituluotuosius viešojoje erdvėje suskubo sveikinti, o kiti ėmė pilti komentarus apie neva nepelnytai tokiu garbingu titulu apdovanotus plungiškius.
Netrūko pastebėjimų ir apie pačią garbės piliečio vardo suteikimo tvarką. Plungiškiai ironizavo, kad jei artimiausiu metu ši nebus atnaujinta, pakeliant kandidatams kartelę, Plungė greitai pati pamirš, kiek turinti tituluotųjų – garbės piliečio vardas esą mėtomas į kairę ir į dešinę.
Lygiai tokios pačios nuomonės buvo ir bene pirmasis oficialiai apie garbės piliečio vardo suteikimo spragas prabilęs politikas Audrius Misiūnas. Per vieną Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį jis nepabijojo pareikšti, jog garbingas titulas ne visais atvejais suteiktas pelnytai. Be to, jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad Plungė su savo garbės piliečių gausa lenkia net didžiąsias šalies savivaldybes. Dabar šiame sąraše – jau beveik trys dešimtys daugiau ar mažiau mūsų kraštui nusipelniusių asmenybių.
Su A. Misiūno išsakytomis mintimis tąkart sutiko ir savivaldybės meras Audrius Klišonis, kurio nuomone, kandidatūrų svarstymas neginčytinai privalo būti viešas, su galimybe prie jo prisijungti iniciatyviems žmonėms.
Siekė objektyvumo ir skaidrumo
Tačiau ilgą laiką ketinimai tobulinti minėtą tvarką buvo tik tuščios kalbos – vis nesiryžta kišti nagų prie nusistovėjusių nuostatų. Tad ir šiųmetinis garbės pilietis, kuriuo tapo iš Alsėdžių kilęs nusipelnęs medikas Remigijus Žaliūnas, išrinktas pagal senąją tvarką.
Vis tik galiausiai ėmusis šio reikalo, gruodžio 27 d. posėdžiavusi Taryba patvirtino atnaujintą tvarką.
Prie naujosios tvarkos, anot specialios darbo grupės narės bei Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkės Vidos Bondauskienės, dirbta ilgai ir atsakingai. Pasak jos, buvo peržiūrėti ir kruopščiai išanalizuoti visi nuostatų punktai.
„Darbo grupė rinkosi ne kartą. Būta ir ginčų, ir nuomonių išsiskyrimo, bet visi stengėmės tvarką padaryti kuo objektyvesnę ir skaidresnę“, – kalbėjo V. Bondauskienė.
Minėta darbo grupė parengė bendrą apdovanojimų tvarką, apimančią ne tik garbės piliečio vardo suteikimo, bet ir mero padėkos raštų skyrimo procedūras.
Esminiai pasikeitimai
Koreguojant garbės piliečio vardo suteikimo tvarką,
V. Bondauskienės teigimu, pirmiausia buvo padidinti reikalavimai – teikiant kandidatūrą prie reikiamų dokumentų privalomai turės būti pateikiamos ne mažiau kaip dvi ekspertų rekomendacijos, iš kurių bent viena – nacionalinio lygio. „Norėjosi pakelti kartelę, kad kandidatų nuopelnai būtų išties svarūs ir reikšmingi ne tik Plungei, bet ir visai Lietuvai“, – aiškino komiteto pirmininkė.
Naujuosiuose nuostatuose labiau akcentuotas ir pats garbės piliečio statusas – siūlomi kandidatai turės būti nepriekaištingos reputacijos. Dar pažymėta, kad garbingas vardas bus skiriamas už ypatingus ilgalaikius nuopelnus ir išskirtinį indėlį į Lietuvos ir Plungės rajono mokslo, švietimo, kultūros, sporto, ekonomikos, socialinio vystymo bei kitas sritis, aktyvią visuomeninę veiklą bei Plungės vardo garsinimą.
Keičiant nuostatus padidintas ir Siūlymams dėl Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nagrinėti komisijos narių skaičius – vietoje septynių bus vienuolika.
Įdomi detalė ta, kad pastaroji komisija ir toliau neketina būti atvira visuomenei. Nuspręsta, kad komisijos posėdžiai bus uždari, jų sprendimai – neviešinami, tik perduodami Savivaldybės tarybai, kurios sprendimu ir bus suteikiamas garbės piliečio vardas.
Kaip ir anksčiau, garbės piliečiui regalijas – ženklą ir liudijimą – įteiks meras.