
Naujausios
Tikslo link su 11 partnerių
Įgyvendinant projektą „Atvira kultūros erdvė Kuliuose“, kurio vertė – beveik milijonas eurų, kuliškiams talkins vienuolika partnerių iš Lietuvos ir Norvegijos. Tarp jų – Klaipėdos jaunimo ir „Taško“ teatrai, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namai, Kulių gimnazija, Kultūros centras ir Plungės rajono savivaldybė. Partneriai iš Norvegijos – „Opera opus“ bei „Company B. Valiente“.
Kaip pažymėjo bendruomenės „Alantas“ pirmininkė Agnė Alčauskienė, tai – pirmasis tokio masto jų projektas, kuriam pasiruošti prireikė trejų metų. Panašiai – 2,5 metų – užtruks ir jo įgyvendinimas.
Džiaugdamasi, jog į Kulius atkeliauja tokios investicijos, kurių dėka gyvenimas miestelyje dar labiau suaktyvės, pirmininkė pasakojo, jog pastaruoju metu Kulius atranda vis daugiau lankytojų. Esą prie to stipriai prisidėjo kasmet rengiamas Sofijos festivalis. „Tikimės, kad atvykusieji į Kulius atras dar daugiau galimybių po to, kai bus sutvarkytas vadinamasis baltasis pastatas ir pritaikytas kultūrai bei kitoms įvairioms veikloms. Taip mes skleisime žinią ne tik apie Kulius, bet kartu apie visą Plungės kraštą“, – kalbėjo A. Alčauskienė.
Kad projektas pasitarnaus garsinant Kulius ir visą savivaldybę ar net Lietuvą, įsitikinęs ir meras Audrius Klišonis, kuliškių bendruomenę įvardinęs viena iš rajono lyderių. Savivaldybės vadovas sakė tikintis šiuo projektu, nes mato, kiek darbo į jį įdėta.
„Nepavyksta tik tiems, kurie nieko nedaro. Net neabejoju, kad su jūsų energija ir užsispyrimu lydės sėkmė, juolab kad talkina žmonės, turintys patirtį su tarptautiniais projektais“, – sveikindamas kuliškius kalbėjo A. Klišonis, neužsimerkdamas ir prieš galimus iššūkius, tvarkant kultūros paveldo objektą. Mero žodžiais, dirbant su tokiais objektais, reikia būti ne chirurgu, o mikrochirurgu.
Tikisi sukurti unikalią kultūrinės traukos vietą
Projekto, į kurį kuliškiai deda dideles viltis ir lūkesčius, sumanytoja bei vadovė – Raimonda Masalskienė, Plungės krašto žmonėms žinoma kaip Sofijos festivalio organizatorė. Anot jos, pagrindinė projekto „Atvira kultūros erdvė Kuliuose“ vizija – sukurti unikalią kultūrinės traukos vietą regione, kur megztųsi menininkų ir bendruomenės ryšys.
Pasakodama apie projekto idėją R. Masalskienė sakė, jog pirmuoju žingsniu rengiant projektą tapo problematikos analizė. Atliekant ją, išryškėjo keletas problemų. Kaip vieną jų projekto sumanytoja ir vadovė įvardijo bendruomenių nesugebėjimą užsidirbti lėšų, išlaikyti darbuotojus, prisidėti prie projektų. Trumpai sakant – bendruomenės neturi verslumo. Tai, pasak R. Masalskienės, būdinga ir Kulių bendruomenei.
„Tad verslumo skatinimas tapo raktu mūsų projektui“, – kalbėjo kuliškė. Pasak jos, buvo ir daugiau faktorių, nulėmusių imtis šio projekto. Tai – vaikų ir jaunimo psichologinė sveikata, sumažėjęs kultūros pasiekiamumas.
Pristatytos planuojamos veiklos
Vienas iš projekto tikslų – sukurti traukos centrą, kuris būtų žinomas visoje Lietuvoje ir formuotų naują Kulių tapatybę. „Tam bus pasitelkiamas kūrybiškos vietokūros modelis, įgalinant bendruomenę, panaudojant vertingus vietos kultūros ir istorijos resursus bei menininkų potencialą. Kūrybiškos vietos įvaizdžio bus siekiama per paslaugas ir projektus, apimančius menus, kultūrą ir turizmą“, – vardino R. Masalskienė.
Pristatytos ir pagrindinės projekto veiklos, tarp kurių – vaikų ir jaunimo neformalus kultūrinis ugdymas, edukacija „Istorija plius“, scenos meno kūrimas ir pristatymas. Esą ketinama pristatyti net trylika Lietuvos ir Norvegijos partnerių sukurtų naujų scenos meno ir muzikinių kūrinių, kuriais mėgautis galės ne tik kuliškiai, bet ir kitų rajono vietovių gyventojai.
R. Masalsienė sakė, kad Kuliuose numatyta ne viena premjera, o pirmoji laukia jau vasario 12-ąją. Tądien kvies Klaipėdos jaunimo ir „Taško“ teatrų dokumentinis spektaklis, sukurtas pagal Rainių tragediją.
Plačiau apie kiekvieną suplanuotą veiklą renginio metu papasakojo kiekvienos iš jų atstovai. Teatro „Taškas“ aktoriai supažindino su edukacijomis, kurių metu vaikai ir jaunimas turės galimybę geriau pažinti ir tobulinti savo talentus. Apie kultūrines paslaugas „Istorija plius“ kalbėjo Kulių krašto istorikės Inga Blėdienė ir Zuzana Jankevičienė. O VšĮ „Inovatorių slėnis“ atstovai pasidalino vietokūros sėkmės istorija.
Nuotoliniu būdu susisiekta ir su partneriais iš Norvegijos – choreografė Gunhild Bjornsgaard papasakojo apie planuojamas veiklas Kuliuose.
Žinoma, renginio metu dėmesys skirtas ir pačiam baltajam pastatui. R. Masalskienė priminė, kad miestelio centre esantis XVIII amžiuje jėzuitų statytas mūrinis statinys, įgyvendinus projektą, atgims naujam gyvenimui. Žadama išnaudoti kiekvieną jo erdvę.