
Naujausios
Apmąstymai – jau po įvykio
Jų pareigūnui turbūt nekilo ir praėjusio gruodžio 7-ąją, kai iš degančio namo Plungėje išnešto leisgyvio vyro gyvybė buvo patikėta į jo rankas. A. Rojus sąmonės netekusį padegėlį gaivino keliolika minučių, kol galiausiai, jau kvėpuojantį, atidavė medikams. Už šią išgelbėtą gyvybę plungiškiui ir buvo skirtas garbus apdovanojimas.
Tačiau kai gelbėjimo darbai būna baigti, liepsnų liežuviai užgesinti ar avarijų metu prispausti žmonės išlaisvinti, kai jis grįžta į gaisrinės patalpas ar jau po darbo namo ir nusivelka uniformą, visi tos dienos ar nakties įvykiai prieš akis visgi iškyla dar sykį.
„Tada jau pradedi galvoti, kaip viskas vyko, ką buvo galima padaryti kitaip, domiesi, koks tolesnis išgelbėtųjų likimas“, – neslepia leitenantas.
Atmintin įsirėžė dvi nelaimės
O būna ir tokių įvykių, kurių pamiršti nepavyksta ir ištisiems metams praėjus. Matyti vaizdiniai vis grįžta ir grįžta, nepavyksta nuo jų visiškai išsilaisvinti. Todėl A. Rojus džiaugiasi, kad ugniagesiai gelbėtojai jau turi galimybę gauti psichologo pagalbą, daugiau sužinoti, kaip susidoroti su stresu, išsipasakoti, kas širdyje susikaupę.
Jam pačiam per penkiolika tarnybos metų atmintin įsirėžė du skaudūs įvykiai, kuriuose teko dalyvauti ir teikti pagalbą.
Negalįs pamiršti prieš septynerius metus Palangos–Šiaulių kelyje, važiuojant Telšių link, įvykusios avarijos, kai susidūrus visureigiui bei lengvajam automobiliui žuvo ugniagesio iš Radviliškio šeima – sutuoktiniai ir trimetė jų dukrytė. Išgyveno tik vienuolikos metų jos sesutė.
Tuomet iš suknežintų automobilių reikėjo vaduoti net 7 žmones. Aplink kaukdamos zujo greitosios, o jiems, ugniagesiams gelbėtojams, buvo būtina žaibiškai pasiskirstyti, kas ką darys, nes skubi pagalba tuo pat metu buvo reikalinga keliems nukentėjusiesiems. Adomas neslepia – vaizdas, kai paauglės akyse gęsta jos šeima, kaip smarkiai sužaloti žmonės, labai sukrėtęs. Tai buvo didžiausia, daugiausiai aukų pareikalavusi avarija, kurios padarinius A. Rojui teko šalinti. Tąsyk gelbėdamas sužeistuosius jis dar nežinojo, kad į siaubingą eismo įvykį pakliuvęs žmogus – jo kolega.
Sukrėtė ir prieš trejus metus Plungėje, Vytauto gatvėje, įvykęs sprogimas. Gyvenamajame name sprogus dujų balionui, buvo sužeisti keturi žmonės. A. Rojui buvo gaila tėvų netekusios mergaitės. Nudegę kone visą kūną, jie buvo atiduoti greitajai, tačiau neišgyveno. „Jau iškart supratau, kad jie abu neišgyvens, per daug kūnai apdegę. O mergaitė vis šaukė: „Mama, mama!“ – sukrėtusį įvykį prisiminė gelbėtojas.
Toks svarbus apdovanojimas – pirmas
Vyriausybės rūmuose prieš pat Vasario 16-ąją pagerbtas A. Rojus apdovanojimu džiaugiasi – jis vyro karjeroje toks pirmas. Tačiau jo labai nesureikšmina, mano, kad jam skirtas atminimo ženklas galėjo atitekti bet kuriam iš kolegų, kartu vykusių į gaisrą.
„Čia galima palyginti su krepšiniu. Atakuoja komanda kitą komandą. Įvyko derinys ir kažkas atsidūrė po krepšiu, perdavė kamuolį ir įmetė. Tai čia irgi visa komanda dirbom, tik man išpuolė gaivinti. Visiems buvo išdalintos užduotys. Buvo šalta, to žmogaus mes išnešti į lauką negalėjom, pasilikom koridoriuje. Įleidau savo ugniagesius vidun, jie išnešė tą vyrą vis dar garuojantį, bet jau nekvėpuojantį, ir grįžo atgal gesinti ugnies. O aš pradėjau gaivinti“, – prisimena A. Rojus.
Ir atvirauja iš pradžių, matydamas tokį suodžiais apėjusį žmogų, pats neturėjęs daug vilties, kad jis išgyvens. Laimei, šis gaisras žmogaus gyvybės nenusinešė. Ir nemaža dalimi prie to prisidėjo A. Rojus.
Jo atminty gyva ir kita nelaimė, deja, pasibaigusi mirtimi. Sykį važiuodamas traukiniu pamatė, kaip bendrakeleivis pašoko iš savo vietos it būtų iš pasalų užpultas. Žmogui pasidarė bloga traukiniui vos išriedėjus iš stoties, buvo panašu į infarktą.
A. Rojus, padedamas kitų, nedelsiant ėmė nelaimėlį gaivinti, kol gelbėti vyrą patikėta medikams. Deja, jo gyvybės išsaugoti nepavyko...
Pasakoja ne viską
Per penkiolika metų A. Rojaus akys matė daug siaubo, nemažai gaisre ar avarijose žuvusių, smarkiai sužeistų ar kone anglimi virtusių žmonių. Kaip su tuo gyventi? Kaip nepalūžti pačiam?
Žinoma, tam reikalinga tvirta psichika. O A. Rojus į tai stengiasi žvelgti paprastai – sako, tiesiog turi eiti į darbą, kas bebūtų atsitikę, ir su savo emocijomis susitvarkyti. Tokią profesiją pasirinko. Nors čia pat atvirauja, kad emocijas namo pas laukiančią žmoną Sonatą ir paauglę dukrą Liepą vis dėlto parsineša. Bet jų klausiamas apie tragiškus įvykius, pasakoti detalių neskuba.
„Kitas žmogus prie to turi pamažu priprasti, kad galėtum daugiau papasakoti“, – atvirauja pareigūnas ir sako, jog būna ir taip, kad pati sutuoktinė prašo nieko nepasakoti, matyt, numano, kad ne viską galės pakelti.
Vis dėlto į tikrai pavojingą vyro darbą šeima žvelgia gana paprastai, tikina ugniagesys. Esą juk ne į karą išlydi, ne į mūšio lauką. O tragiškesni įvykiai atsitinka ne kasdien ir jie būna vis kitokie. Be to, jis pats darbe rimtų sužeidimų nėra patyręs, gal dėl to ir artimieji taip nesijaudina.
Civilinės saugos studijos A. Rojų darbui, matyt, nepriekaištingai paruošė, padėjo tvirtus psichologijos pagrindus, jei šiandien jis sako: „Visad būdavom nuteikiami, kad bus žiauriai blogai, kad bus sunku, kad galbūt net negalėsim susidoroti su kai kuo, matyti sužeistų žmonių. Bet kai kokį įvykį išgyveni, vis galvoji: o kada jau bus ta riba, kada bus jau nebeįmanoma?“
Būtina pažinoti savo komandą
Kaip pamainos vadui A. Rojui svarbu pažinti savo komandą, žinoti kiekvieno stipriąsias puses ir netgi baimes – gal kažkas labiau aukščio bijo, gal kažkuriam matyti kraują nejauku, o kitam nepaprastai sunku būti prie nepakeliamą skausmą jaučiančių, rėkiančių žmonių. Pagal tai jis ir užduotis paskirsto.
„Nors ją tikrai gali atlikti bet kuris iš komandos, tu privalai žinoti, kas tą užduotį greičiau, geriau atliks, kas kur yra stipresnis. Todėl vieną ir pasiunti laisvinti prispaustųjų, o kitas gal bus naudingesnis įrangą atnešdamas“, – aiškina A. Rojus.
Jis pasidžiaugė, kad su komanda yra ne tik kolegos, bet turi ir kitų bendrų interesų, bendravimas yra artimesnis.
O darbas plungiškiui patinka ne tik dėl griežtos disciplinos, dėl ko ir rinkosi šią specialybę, bet ir dėl vidinio pasitenkinimo, kai pavyksta išsaugoti žmonių turtą, išgelbėti gyvybę.