
Naujausios
Aikštelė – pačių gyventojų reikalas
Komisiją pasiekė V. Mačernio g. 16-ojo namo gyventojos prašymas, kad prie jos daugiabučio atsirastų vieta neįgaliojo automobiliui statyti.
Prašymą pristatęs komisijos pirmininkas Arūnas Juozas Auškalnis priminė, jog, išskyrus tam tikrus atvejus, daugiabučių namų aikštelės, kaip ir laiptinės bei šaligatviai, yra gyventojų turtas. Todėl tokius reikalus, kaip vietos neįgaliojo mašinai įrengimas ar aikštelės naudojimosi tvarkos nustatymas, turi spręsti patys namo gyventojai. Komisija šiuo atveju, A. J. Auškalnio žodžiais, gali įvertinti tik tai, ar tokios vietos įrengimas neatsilieps neigiamai eismo saugumui.
Įrengus vietą neįgaliojo automobiliui minėtoje vietoje, pirmininko aiškinimu, eismo saugumui neturėtų būti pakenkta, tačiau atkreiptas dėmesys į tai, kad bet kokie ribojimai, vietų mažinimas daugiabučių kiemuose „išveja“ automobilius į gatves ir eismo saugumui tokiu atveju tikrai nepadedama.
„Šią nuomonę išsakiau ne vieno posėdžio metu, tačiau vis tik manau, kad į neįgaliųjų poreikius reikia atsižvelgti“, – kalbėjo pirmininkas, pažymėjęs, kad tokie klausimai sprendžiami per policiją, prieš tai viską aptarus su visais namo gyventojais.
Piktnaudžiaujama neįgaliojo vieta
Neįgaliojo vietos įrengimui minėtoje aikštelėje neprieštaravo ir kiti komisijos nariai. Tik, Vietos ūkio skyriaus vedėjo Arvydo Liutikos pastebėjimu, tokių vietų Plungėje „pridalyta“ labai daug ir bėda ta, kad jų niekas nekontroliuoja – nesidomima, ar vieta vis dar reikalinga, ar ne.
„Juk žmonės išsikelia į kitas vietas, galbūt netgi iškeliauja Anapilin, o tie sprendimai lieka. Paskui bandoma ta vieta, liaudiškai sakant, paspekuliuoti, už leidimą ja naudotis gaunant tam tikrą atlygį. Tokių atgarsių tikrai yra. Reikėtų sutikti su prašymu, bet klausimų vis tik kyla“, – kalbėjo A. Liutika.
Kad pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų, neneigė ir A. J. Auškalnis, pasak kurio, neįgalieji neturėtų galvoti, kad jų mašinoms statyti skirta vieta yra jų nuosavybė ir ja kažkokiu būdu galima disponuoti. Kad taip nenutiktų, pirmininko teigimu, atidi turėtų būti namo bendrija. Nelikus poreikio neįgaliojo vietai, ji turėtų pasirūpintų jos panaikinimu.
Didmiesčiuose viskas kitaip
Kitam komisijos nariui Modestui Grumbliui buvo įdomu išgirsti, kaip su šiuo reikalu tvarkosi didieji šalies miestai. „Gal ten kiekvienas daugiabutis turi bent po vieną neįgaliojo mašinai statyti skirtą vietą?“ – klausė jis Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio viršininko Aurelijaus Jankausko.
Anot pareigūno, didmiesčiuose – visai kitokia situacija. Bent jau Klaipėdoje nedaug yra daugiabučių kiemų, kurie būtų valdomi pačių gyventojų. Beveik visi yra Savivaldybės žinioje. „Ten, kur gyventojai turi teisę patys tvarkytis, Savivaldybė nesikiša. Žmonės į ją net nesikreipia – iškart viską derina su policija“, – aiškino A. Jankauskas.
Pareigūnas pastebėjo, kad vietų neįgaliesiems vis dar prisireikia vadinamųjų senųjų daugiabučių kiemuose. Pagal dabar galiojančią tvarką naujai įrengiamose mašinų stovėjimo aikštelėse tokios vietos pažymimos privalomai.
Prašė panaikinti vietą
Posėdžio metu aptartas ir priešingas prašymas – A. Jucio gatvės 34-ojo daugiabučio namo gyventojai prašo panaikinti prie jų namo esančią neįgaliojo automobiliui statyti skirtą vietą. Į komisiją su tokiu prašymu kreipėsi daugiabučio savininkų bendrijos pirmininkas Rimantas Kazbaras.
Jam buvo paaiškinta, kad jei žemė valdoma bendrijos pagal nuomos sutartį, reikia surinkti daugiau nei pusę visų namo gyventojų parašų, patvirtinančių, jog neprieštaraujama vietos panaikinimui, ir nuimti neįgaliojo mašinos stovėjimo vietą žymintį ženklą.
O Saugaus eismo organizavimo komisija, kaip sakė jos pirmininkas, tam neprieštarauja, nes eismo saugumo tokie veiksmai neįtakos.