
Naujausios
Apribojimai – ne tik įprastoms cigaretėms
Seimo narių Antano Vinkaus, Tomo Tomilino ir laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einančio Aurelijaus Verygos parengtu projektu rūkalius norima išgyvendinti ne tik iš daugiabučių namų balkonų, bet ir kitų vietų – siūloma drausti rūkyti dengtose viešojo transporto stotelėse, vaikų žaidimo aikštelėse bei tose vietose, kur lauke teikiamos viešojo maitinimo paslaugos.
Ir tai dar ne viskas. Mat naujieji apribojimai galiotų ne tik rūkantiesiems įprastas cigaretes, bet ir tiems, kurie renkasi naujoviškas, bedūmes tabako priemones. Tuo pačiu įstatymu fizinis ar juridinis asmuo, atsakingas už pastatą, kuriame rūkoma, būtų įpareigotas užtikrinti, kad tabako dūmai iš patalpos, kurioje yra rūkoma, nepatektų į kitas.
Sunkiai įgyvendinama misija
Iš pirmo žvilgsnio viskas – kaip ir gražu, tik klausimas, ar įgyvendinama. Juk kontrolė pareikalautų didelių finansinių ir žmogiškųjų išteklių, įrodinėjimo procesas būtų ilgas ir sudėtingas, be to, nežinia, ar būtų pasiekti įstatymo projektu siekiami rezultatai.
Tokios nuomonės laikosi Vyriausybė, nepritarianti vis stringančiam įstatymui. Be to, ji įsitikinusi, kad draudimas rūkyti minėtose vietose duotų daugiau žalos nei naudos. Mat išgujus rūkalius iš balkonų ir terasų, šie tikrai nesiliautų mėgavęsi dūmu. Ir toliau tai darytų, tik persikeltų į uždaras patalpas. Dėl to daugiabučiuose namuose gali padaugėti gaisrų. Tad kaimynai kentėtų jau ne tik nuo pasyvaus rūkymo.
Vyriausybės teigimu, rūkančiųjų gretas retinti reikia ne draudimais, o švietimu, skatinimu sveikai gyventi. Siūlomos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisos net įvardytos neefektyviomis. Esą ši priemonė tik sudarys nepalankias sąlygas rūkaliams, bet rezultatų neduos. Jau vien dėl to, kad nei policija, nei savivaldybės neturės pajėgų užtikrinti, kad draudimo būtų laikomasi. Be to, bus sunku surinkti įrodymus apie tokį pažeidimą padariusius asmenis.
Kitas klausimas – kaip elgtis tuo atveju, jei daugiabutyje gyvenantis asmuo cigaretę trauks ne balkone, o, pavyzdžiui, atsidaręs langą. Tai tik išprovokuotų kaimynų konfliktus, į kuriuos turėtų kištis policija. Kritikuojama ir tai, kad rūkyti balkonuose ir terasose norima uždrausti sulaukus bent vieno gyventojo prašymo. Tad yra didžiulė tikimybė, jog šis draudimas taps įrankiu senas sąskaitas suvesti norintiems kaimynams.
Palaikančiųjų draudimą – mažuma
Iš tikrųjų siūlomos pataisos turi ir pliusų, ir minusų. Blogiausia – kad pastarųjų tiek valdžia, tiek paprasti žmonės, kad ir nerūkantys, įžvelgia kur kas daugiau nei mato naudos.
Tai akivaizdžiai matyti ir iš plungiškių pasisakymų. Viešoje feisbuko grupėje „Žemaičiui“ paskelbus įrašą su prašymu išreikšti nuomonę dėl siūlymo dar labiau pažaboti rūkalius, pasipylė daugybė plungiškių komentarų. Aktyviai nuomonę šiuo klausimu reiškė tiek vyrai, tiek moterys, tiek rūkantys, tiek nerūkantys.
Žmonės piktinosi planuojamais apribojimais ir tikino, kad balkonas rūkymui – net labai tinkama vieta. Uždraudus rūkaliai dūmu mėgausis įsilindę į vonią, tualetą ar stovėdami prie gartraukio virtuvėje. „Blogai! Nes tada pradės namuose rūkyti – virtuvėse ar tualetuose. Ir visa smarvė eis į butus. O šito uždrausti negalės!“ – rašė Aistė Šatkauskaitė, kuriai pritarė ir kiti plungiškiai, teigę, jog draudimas rūkyti balkonuose – visiškas absurdas.
Anot Donato Andriekaus, Lietuva laisva, o draudimų – daugiau nei prie rusų. Kiti komentatoriai, išsityčiodami iš noro įvesti papildomų apribojimų rūkantiesiems, net prabilo apie komendanto valandos įvedimo būtinybę.
Nepritariantieji „prastumti“ vis bandomam draudimui mestelėjo ir kitokių apribojimų. Antai Rita Baltuonytė-Kasparavičienė siūlė uždrausti balkonuose džiauti skalbinius, nes galbūt atsiras gyventojas, kuriam nepatinka naudojamo skalbiklio kvapas. Taip pat siūlyta atsisakyti smilkalų, kurių kvapas tik reto nosiai – malonus.
Kiti net ragino uždrausti auginti vaikus, kurių verksmu ir rėkimu tikrai nėra sužavėtas nė vienas kaimynas.
Pritariančiųjų – mažytė saujelė
Įsiplieskus viešai diskusijai, pasirodė ir viena kita priešinga nuomonė. Pasak mokytojo Kosto Jonušo, nerūkantys žmonės neprivalo uostyti cigarečių dūmų smarvės. Anot plungiškio, jei šalia – rūkantis kaimynas, tai net neįmanoma praverti balkono durų. Po šio komentaro pasipylė siūlymai užsidaryti langus, jei jau taip nepatinka smarvė.
K. Jonušo poziciją palaikė ir Irena Venskienė, teigusi, kad kaimynui rūkant balkone, dvokti pradeda ir jos butas, o to nemalonaus kvapo ilgai nepavyksta išvėdinti. Net miegoti tenka skendint dūmų smarvėje.
Į diskusiją įsitraukusi Zita Gulbinienė įsitikinusi, kad patvirtinus draudimą rūkaliai greitai nurimtų. „Kai uždraudė rūkyti kavinėse, irgi buvo šaršalas, o dabar visi džiaugiasi. Apsipras žmonės ir su šiuo draudimu“, – rašė moteris, kuriai netrukus buvo atšauta, kad kavinė – ne tavo privati valda, o vieša vieta, kurioje privalai paisyti taisyklių.
Tarp komentatorių buvo ir nė vienos pusės nepalaikančiųjų. Vienas tokių – Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorius Alvydas Viršilas, kuris įsitikinęs, kad tokie draudimai – beprasmiai. Suprask, vis tiek jų niekas nepaisys.
Taip mano ir kitas plungiškis Martynas Šimkus. „Varlės prūde nenuskandinsi“, – rašė jis, leisdamas suprasti, kad įpročio rūkyti draudimais „neužmuši“.
Policijos pozicija
Nuomonės apie Seimo planus įteisinti draudimą rūkyti balkonuose ir kai kuriose kitose vietose klausėme ir policijos pareigūnų nuomonės.
Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Jūratė Albrektienė, pabendravusi su plungiškiais policininkais, teigė, jog, priėmus tokį sprendimą, policijai ženkliai padaugėtų darbo – reikėtų žiūrėti, ar draudimo laikomasi, kontroliuoti nepaklūstančiuosius. Be to, kad pažeidimas būtų užfiksuotas, tektų fotografuoti.
Klausėme ir to, kaip pareigūnai apskritai vertina tokius užmojus, ar jiems pritaria, tačiau policijos darbuotojai nelinkę to komentuoti – kaip Seimas nuspręs, taip ir bus.