
Naujausios

Plungės rajono savivaldybės administracija šiuo metu vykdo projektą „Babrungo upės slėnio estrados teritorijos ir jos prieigų bei jungčių su Plungės miesto centrine dalimi sutvarkymas“. Darbai vyksta ne tik Babrungo slėnyje, bet ir Laisvės alėjoje, kurioje rugpjūčio 8-osios vakarą G. Ramonas ir aptiko minėtuosius archeologinius radinius.
„Ėjau ten ne kaip specialistas (G. Ramonas dirba Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo specialistu – autorės pastaba), o šiaip pro šalį, nes pats gyvenu Laisvės alėjoje. Tarp trečiuoju numeriu pažymėto namo ir Šv. Florijono paminklo, ties įėjimu į Civilinės metrikacijos skyrių, buvo krūva žemių, kurioje ir pastebėjau tuos koklių fragmentus ir įvairias šukes“, – pasakojo G. Ramonas.
Anot istoriko, tikėtina, kad žemes kasę statybininkai, tų šukių nepastebėjo, tad gali būti, kad jos vėl būtų buvusios užkastos. Kad taip nenutiktų, G. Ramonas jas surinko, nuvalė ir parsinešė į savo darbo kabinetą. Žinoma, prieš tai informavęs ir statybvietę prižiūrintį archeologą, ir Kultūros paveldo departamentą.
„Panašu, kad šitie archeologiniai radiniai iškasti iš maždaug pusantro metro gylio. Ten jau maišytas sluoksnis. Tokiais atvejais, kai statant namus ar klojant inžinerinius tinklus sluoksniai persimaišo, tyrimai nedaromi, tik surenkama tai, kas iškasta. Ėmiau tik tai, ką pastebėjau ant krūvos paviršiaus, giliau nesirausiau“, – pasakojo G. Ramonas.
Tarp jo radinių daugiausiai – krosnies koklių fragmentų. Yra ir natūralaus molio, ir glazūruotų, ir storesnių, ir plonesnių, puoštų augaliniais motyvais. Yra ir kelios puodynų šukės, dalis – paprasta keramika, bet yra ir juodosios. O vienas įdomiausių radinių – senovinės keramikinės keptuvės, turėjusios rankeną ir tris kojeles, fragmentai.
Plungiškis istorikas sakė konsultavęsis su archeologais iš Vilniaus, šie jam atsakę, kad radiniai labai vertingi. Ir tikėtina, kad tai – XVII amžiaus palikimas. „Viską, ką radau, perduosiu specialistams, kurie tiksliai datuos radinius. Tikiuosi, ateityje visa tai atsiras Žemaičių dailės muziejuje“, – minėjo G. Ramonas.
Anot jo, Plungės miesto istoriją mes žinome nuo XIX–XX amžiaus, kai valdė grafai Zubovai, kunigaikščiai Oginskiai. Ankstyvesnis laikotarpis – gana miglotas. Žinoma, kad Plungės gyvenvietė išaugo XVI amžiuje, kai, įgyvendinus reformą, į ją iš Gandingos buvo perkeltas administracinis centras. To paties amžiaus viduryje Plungė pradėta minėti rašytiniuose dokumentuose. Plungė priklausė Didžiajam kunigaikščiui, kuris savo valdose buvo įkūręs dvarą. XVII amžiaus pradžioje Plungės dvaro valda, kaip ir kitos didesnės kunigaikščio valdos, buvo vadinama seniūnija. Tarp Plungės valdytojų (XVI–XVII a.) minimi Dorohostaiskiai, Valavičiai, Kiršenšteinai, Karpiai.
„Manau, radiniai tikrai iškalbingi. Paprasto miestelėno namuose tokiais kokliais dekoruotų krosnių tikrai nebuvo. Taigi radiniai byloja apie turtingus namus. Gali būti, kad tai – Didžiojo kunigaikščio dvaras. To laikotarpio koklių pavyzdžių Plungėje iki šiol neturėjome, tad radiniai neabejotinai svarbūs mūsų istorijai“, – įsitikinęs specialistas.
G. Ramonas priminė, kad pernai rugpjūtį, prieš pradedant įgyvendinti Babrungo slėnio ir Laisvės alėjos rekonstrukcijos projektą, žymaus archeologo Broniaus Dakanio įmonė „Senų senovė“ atliko teritorijos archeologinius tyrimus, buvo iškasta 11 šurfų. Tuomet „Žemaičio“ kalbintas B. Dakanis sakė: „Galiu pasakyti, kad kasinėjimai buvo rezultatyvūs. Aptikome radinių, patvirtinančių, kad senoji Plungės dvarvietė buvo šioje Babrungo pusėje, arčiau bažnyčios. Į aną krantą ji persikėlė gerokai vėliau. Mūsų iškasenos – XVI amžiaus pabaigos–XVII amžiaus. Laikas sutampa su senosios Plungės dvarvietės gyvavimo laikotarpiu, tad galima spėti, kad radiniai – būtent iš jos. Man tas kalniukas, ant kurio stovi Vaikų biblioteka, visada buvo karštas taškas.“
Kadangi ir G. Ramono radiniai – iš tos pačios Laisvės alėjos, visai tikėtina, kad ir jie mena senąją Plungės dvarvietę.