
Naujausios
Dovanų prašė rožių sodinukų
Reikšmingam jubiliejui plungiškiai bibliotekininkai ruošėsi ilgai. Dar vasarą ar net pavasarį aptarinėtos pirmosios šventės vizijos. Per tą laiką kai kurios iš jų keitėsi, bet pagrindinė idėja, kad gimtadienis turi būti prisodrintas žalios spalvos, išliko nepakitusi.
Tad į penktadienio vakarą vykusias iškilmes plungiškiai bei svečiai rinkosi apsirengę žaliais drabužiais ar bent pasipuošę tos spalvos akcentu. Dar viena įdomi detalė – visi vietoj puokščių atsinešė po rožės sodinuką. Tokiu būdu bibliotekos darbuotojai sumanė atnaujinti ir taip iki smulkmenų išdailintą įstaigos aplinką bei įprasminti išties gražią šventę.
Jubiliejui skirtas renginys prasidėjo vaikų bibliotekoje atidaryta klaipėdiškio fotomenininko Artūro Šeštoko paroda. Jos ekspozicijoje – šlapio kolodijaus fotografijos technika sukurti ambrotipai.
Anot viešosios bibliotekos direktorės Violetos Skierienės, A. Šeštokas nėra šiaip fotomenininkas iš Klaipėdos. Jis – artimas bibliotekos bičiulis. Tai patvirtino ir pats fotografas, trumpai papasakojęs, kodėl pasirinko būtent tokią techniką. A. Šeštoko teigimu, tokį sprendimą nulėmė intymesnio santykio su tikrove ir aplinka paieškos.
Per svečio iš uostamiesčio parodos atidarymą V. Skierienė priminė, jog prieš kelerius metus būtent šiame pastate – dabartinėje vaikų bibliotekoje – veikė viešoji biblioteka. Šiose erdvėse ji gyvavo net keturis dešimtmečius. Čia vyko įvairūs renginiai, susitikimai su rašytojais, rinkosi Simono Daukanto bibliofilų klubas. Čia imtos rengti ir pirmosios fotoalėjos bei fotobienalės. Žiūrint dar toliau į praeitį, reikėtų paminėti 1988 metus, kai šiose patalpose susibūrė Sąjūdžio iniciatyvinė grupė ir pirmąkart suplevėsavo Lietuvos vėliava.
Naujasis gyvenimas – pilaitėje
Šventinį vakarą atidaryta ir dar viena paroda. Tik šioji įkurdinta ne vaikų bibliotekoje, o vadinamojoje laikrodinėje-oranžerijoje, į kurią viešoji biblioteka persikėlė prieš septynerius metus, spalio 13 dieną. Įsikūrus restauruotoje pilaitėje, prasidėjo naujasis bibliotekos gyvenimas.
„Įsikėlus į šias patalpas, dar tada, kai tik mintimis ėjome į Oginskių kultūros lauką, mes žinojome, kad tikrai reikės permąstyti visas savo vizijas, misijas, tikslus, uždavinius, nes patekome į žaliąją zoną. Būtent dėl to šio vakaro aprangos kodo detalė – žalia, primenanti vasarą, kada biblioteka skendi medžių ir kitų augalų apsuptyje“, – kalbėjo direktorė į bokšto salę susirinkusiems šventės dalyviams, kurie su nekantrumu laukė, kol bus pristatyta antroji paroda. Jos ekspozicijoje – kretingiškio menininko Andriaus Miežo sukurti fotomontažai.
Apžiūrėję juos, susirinkusieji pakviesti tapyti bendrą jubiliejinį paveikslą, o vėliau – leistis į skaityklą, kur vyko trečioji šventės dalis.
Jos metu prisiminta 1939-uosius siekianti bibliotekos istorija. Nors yra duomenu, kad plungiškiai biblioteką, tuomet vadintą knygynu-skaitykla, turėjo jau 1906-aisiais. Prisiminti buvę viešosios bibliotekos vadovai, svarbiausi šios įstaigos pasiekimai. Vienas tokių – 2017-ųjų projektas „Plungės išmanusis parkas“, už kurį Plungės bibliotekai įteiktas „Sėkmingiausio turizmo produkto“ apdovanojimas.
Reikšmingo įvertinimo yra sulaukusi ir dabartinė bibliotekos vadovė V. Skierienė. Ji 2015 metais apdovanota Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.
Vienintelė tokia Europoje ir net pasaulyje
Apdovanojimų netrūko ir per jubiliejines iškilmes. Po svečių, tarp kurių buvo pats Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius profesorius dr. Renaldas Gudauskas, Lietuvos bibliotekų asociacijos vadovė Jolita Steponaitienė, Plungės šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis, Seimo nariai Jurgis Razma, Jonas Varkalys, Andriejus Stančikas, sveikinimo kalbų Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio pasirašytu padėkos raštu pamaloninta V. Skierienė ir visas bibliotekos kolektyvas.
Kultūros ministerijos padėkos raštu, atvežtu minėtos ministerijos atstovės Janos Mikulevič, apdovanota direktorės pavaduotoja Zita Paulauskaitė, dailininkė ir fotografė Kristina Paulauskaitė, projektų autorė Virginija Liutikaitė ir, žinoma, V. Skierienė.
Pagerbti aktyvius ir darbščius bibliotekininkus norėjo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, tačiau dėl ligos pats to padaryti negalėjo. Tad padėkos su jo parašais įteiktos Gintarei Gurevičiūtei-Gailei, Kristinai Pilitauskienei, Raimondui Zaborui, Otilijai Juozapaitienei ir būriui kitų darbuotojų.
Šventės metu pasidžiaugta, kad Plungės viešoji biblioteka vienintelė Europoje turi laikrodžio bokštą bei vienintelė visame pasaulyje – laikrodį su varpu. Didžiuotasi ir tuo, kad plungiškių knygų namai išskirtiniai turima holograma, akmenų skaitykla, išmaniuoju parku, auginamomis gėlėmis bei kitokiais augalais.