
Naujausios
Fotografuoja portretus, nes... daugiau nieko nemoka
I. Ruka – Latvijos fotografijos klasikė, nuo 9-ojo dešimtmečio pabaigos surengusi daugiau kaip 20 autorinių parodų Latvijoje ir užsienyje, dalyvavusi daugelyje grupinių parodų visame pasaulyje. Fotografei skirta Latvijos dailininkų sąjungos premija (2003 m.), taip pat ji įvertinta aukščiausiu Latvijos apdovanojimu „Trijų žvaigždučių ordinu“. Menininkės darbų galima rasti Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje, Estijos, Danijos, Šveicarijos, Vokietijos, JAV ir kitų šalių muziejų rinkiniuose.
Plungėje viešėjusi menininkė yra portretinės fotografijos meistrė. Jos darbai priskiriami dokumentinei fotografijai, nors tai nėra tik nuoga dokumentika. Ji portretuoja žmones jų natūralioje aplinkoje, negaudo lemtingų žvilgsnių, nuotaikų, o dirba lėtai.
Viešnia pasakojo, kad kol paruošia aparatūrą, žmonės spėja papasakoti savo gyvenimo istorijas. Kai kurios jų fotografę labai smarkiai sujaudina, todėl dažnai nepažįstamieji tampa beveik giminėmis, jos gyvenimo dalimi.
I. Ruka išsiskiria dar ir tuo, kad fotografuoja „Rolleiflex“ kamera nuo štatyvo, visada tik natūralioje šviesoje. Ji spausdina tik sidabro atspaudus rankiniu būdu, nors daugumai tai jau atgyvena. Ir nuotraukos visada – tik juodai baltos.
Kaimo žmonės išmokė nebijoti
Renginio metu menininkė ne kartą pabrėžė, kad augo darbininkų šeimoje ir apie meną jokio supratimo neturėjo. „Tarybiniais metais visi užsiėmė fotografija. Užsidarę vonioje ar virtuvėje patys nuotraukas ryškindavo. Visi norėjo įamžinti savo artimuosius, giminaičius, draugus. O atėję į svečius vartydavo albumus. Tik dėl šios priežasties ir aš norėjau išmokti fotografuoti“, – prisiminė.
Fotografuoti ji pradėjo tada, kai mokyklos baigimo proga dovanų iš mamos gavo fotoaparatą. Pradėjo lankyti fotografijos kursus, bet buvo labai nedrąsi, bijojo žmonių. Gavusi pirmąją užduotį, išvažiavo į savo tėviškę – Balvi miestelį, esantį prie Rusijos sienos (Latgalos krašte). Ten įvyko jos persilaužimas, nes būtent kaime ji suprato, kad žmonių bijoti nereikia. Ji fotografuodavo, po to atveždavo jau padarytas nuotraukas ir vėl fotografuodavo. Taip ir gimė nuotraukų ciklas „Mano krašto žmonės“, eksponuojamas .
Moteris sakė turinti ir „normalų“ darbą. Keturias dienas per savaitę I. Ruka dirba valytoja Rygoje, Švedijos ambasadoje, o likusias tris paskiria fotografijai. Būtent todėl ciklą „Amalijos gatvė 5a“ ji fotografavo tris vasaras. Šio ciklo nuotraukas susirinkusiesiems ji pademonstravo ekrane. Šis ciklas unikalus tuo, kad nuotraukose užfiksuoti visi iki vieno žmonės, gyvenę viename didžiuliame sename name. Be autorės vaizdingo pasakojimo apie tų žmonių gyvenimą, istorijas, jų likimus, nuotraukos tikriausiai būtų tik žmonių portretai, atspindintys to laikmečio madą ir dvasią.
Metus lauktas susitikimas
Sveikindama ir dėkodama viešniai, bibliotekos direktorė Violeta Skierienė pasidžiaugė, kad metus lauktas susitikimas pagaliau įvyko. Ir nors Latvijos nepriklausomybės diena minima lapkričio 18 d., bet kaimyninės valstybės vėliava bibliotekos balkonėlyje išdidžiai plevėsavo dar kelias dienas prieš tai.
Užsukę į biblioteką taip pat galite pamatyti dokumentinį filmą apie Dainą, gyvenančią Latgaloje, netoli Rusijos sienos. Ji gyvena trys kilometrai nuo artimiausio kelio, be elektros ir vandens. Moters abu vaikai emigravę. Šis filmas – apie žmogaus gyvenimo pasirinkimą, užsispyrimą, meilę ir išdavystę. Dainą ir jos šeimą I. Ruka fotografavo 30 metų. O jos draugė švedė apie ją sukūrė filmą. Nors jis ir latvių kalba, bet pamatytas vienišos moters gyvenimas kaimo glūdumoje tikrai nepaliks abejingų.
Parodą Plungės savivaldybės viešojoje bibliotekoje galima aplankyti iki gruodžio 16 dienos.