
Naujausios
Šiokiadienis su daugiafunkcio centro darbuotoja Laima Karpavičiūte
Kviečiame iš arčiau pažvelgti į švietimo srityje dirbančių žmonių veiklą ir kasdienybę.
Pakruojo rajono Žeimelio darželyje-daugiafunkciame centre dirbanti Laima Karpavičiūtė direktorės pavaduotojos pareigas eina jau penkti metai. Ikimokyklinio ugdymo ir muzikos specialistė pavaduotojos darbą derina su mokytojavimu – tame pačiame centre ji dėsto muziką ikimokyklinukams.
8.00 val. „Darbo dieną pirmiausia pradedu kaip direktorės pavaduotoja, vėliau vedu meninio ugdymo užsiėmimus mažiesiems, o po pietų vėl grįžtų į pavaduotojos kabinetą“, – apie savo darbotvarkę pasakoja Laima, kuriai abi darbo kryptys yra įdomios ir prasmingos.
Ką reiškia dirbti darželyje-daugiafunkciame centre? „Nors nuo centro atidarymo praėjo vos vieneri metai, tikrai galėčiau sakyti, kad tai – labai vykęs projektas. Kaip neseniai kalbėjomės su centro bibliotekos darbuotoja, likę tik darželiu nebūtume padarę tiek dalykų, kuriuos esame nuveikę dabar, nes šalia atsirado kūrybingų žmonių, kurie nuolatos generuoja idėjas“, – teigia Laima.
9.00 val. Laima pradeda vesti muzikinius užsiėmimus: „Neturime griežtai nustatytos valandos, tačiau pamokas paprastai pradedame vaikučiams pavalgius pusryčius. Muzikos pamokėlės vyksta iki 11.00 val., kartais užtrunkame ir iki 11.30 val., t. y. pietų meto. Taikomės prie valgymo bei ėjimo į kiemą režimų“, – įprastą darželio-daugiafunkcio centro dienotvarkę apibūdina L. Karpavičiūtė.
13.00 val. Po pietų L. Karpavičiūtė „kimba į popierius": „Vykdome daug projektinės veiklos, pavyzdžiui, šiais metais gavome finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos projektui „Molio uzbonas, molio uzbonėlis“. Tai šiuo metu kaip tik rengiu ataskaitą. Birželį organizuotos ekskursijos į Anykščius ir Utenos rajoną, Leliūnų kaimą, kur vaikams bei paaugliams vyko edukaciniai lipdymo iš molio užsiėmimai“, – pasakoja pedagogė. Nors projektinė veikla ir atima daug laiko, Laimai tai viena įdomiausių jos darbo dalių.
Kitas projektas, prie kurio šiandien dirba L. Karpavičiūtė, vadinasi „Palieskime ranka knygos autorių“, skirtas pritraukti jaunuosius skaitytojus. Mokykloje neseniai lankėsi knygų iliustruotojas, rašytojas Kęstutis Kasparavičius, o šiandien pavaduotoja gruodžio mėnesiui derina susitikimą su rašytoju bei muzikantu Vytautu V. Landsbergiu.
14.00 val. Direktorės pavaduotoja užsiima ir renginių, užsiėmimų organizavimu. Pastarųjų Žeimelio darželyje-daugiafunkciame centre tikrai netrūksta kaip ir vietos veiklai plėtoti: čia yra sporto, meninio ugdymo, kultūros renginių salės. Centras turi ir savo pučiamųjų instrumentų orkestrą.
„Pernai vykdėme projektą su šio orkestro vadovu, kuris vaikus supažindidavo su pučiamaisiais instrumentais, mokydavo jais groti. Šią veiklą planuojame atgaivinti jau nuo rytdienos“, – artimiausiais planais dalinasi L. Karpavičiūtė.
Žeimelio darželyje-daugiafunkciame centre vyksta daug neformalios veiklos, pavyzdžiui, sportiniai užsiėmimai, įvairios mankštos, kurias veda fizinio lavinimo specialistas. Sportiniai užsiėmimai buvo pradėti garbaus amžiaus bendruomenės gyventojų senjorų iniciatyva. Pastarieji yra itin aktyvūs, dažnai susiburia spontaniškai: bendruomenės moterys mėgsta dalintis maistro ruošimo patirtimi, keistis receptais ir pan. Spontaniški susibūrimai darniai „įsipaišo“ į formalias bei kalendorines veiklas, kurias vykdo centro kultūros darbuotojos. Pasak Laimos, į užsiėmimus įsitraukia ir seni, ir jauni, ir patys mažiausi.
15.00 val. „Centre veikianti biblioteka formaliai nėra mūsų struktūros dalis, tačiau jos darbuotojai taip pat jungiasi į įvairias veiklas“, – pasakoja Laima. Šiuo metu ji derina kai kurias vaikų kalėdinio spektaklio detales. Spektaklį padeda organizuoti minėti bibliotekos darbuotojai.
Pedagogė prisimena, kad darželiui tapus daugiafunkciu centru bendruomenės gyventojai čia lankėsi nedrąsiai: pastatą jie buvo įpratę matyti kaip švietimo įstaigą patiems mažiausiems ir dar turinčią labai griežtas higienos normas.
„Ilgainiui išdrąsėjome, – sako Laima. – Ikimokyklinei veiklai pasibaigus, tomis pačiomis salėmis gali naudotis ir senjorai. Šiuo metu žmonės labai aktyviai renkais sportuoti, atvažiuoja netgi iš aplinkinių kaimų. Vyresnės moterys labai mėgsta burtis į dainavimo kolektyvus. Stengiamės organizuoti kuo daugiau renginių mažoms, net kamerinėms grupėms, kad būtų pasirinkimas ir kiekvienas galėtų atrasti sau mielą užsiėmimą.“
15.30 val. Vos kelių kilometrų atstumu nuo Latvijos pasienio įsikūręs Žeimelio darželis-daugiafunkcis centras vykdo kitą įdomią veiklą – bendradarbiavimą su Latvijos ikimokyklinio ugdymo įstaigomis (2010 m. vykdytas projektas „Latvijos-Lietuvos pasienio regiono ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendradarbiavimo sistemos sukūrimas"). Neseniai vykusiame centro vienerių metų gimtadienyje dalyvavo ir Rundalės meras. Apėjęs visas patalpas ir susipažinęs su veiklomis, jis buvo itin maloniai nustebintas ir trumpai tarstelėjo: „Nemaniau, kad taip rimtai jūs čia...“
Žeimelio darželį-daugiafunkcį centrą atnaujinti ir suremontuoti padėjo Europos Sąjungos struktūrinių fondų bei Pakruojo rajono savivaldybės lėšos. Pastate atlikas remontas: atnaujintos šildymo, elektros sistemos, įrengta priešgaisrinė signalizacija, pakeisti langai bei lauko durys. Įsigyta baldų vaikams, bibliotekai, kultūros salei, nupirktas pučiamųjų instrumentų komplektas orkestrui, įsigyta kitos muzikinės įrangos. Visur išvedžioti kompiuterių tinklai, atnaujinti ir patys kompiuteriai, pasirūpinta, kad visi centro darbuotojai ir specialistai turėtų priėjimą prie interneto. Centre besilankančios moterys itin džiaugiasi atnaujinta virtuvės įranga, skalbykla.
17.00 val. „Kas svarbiausia efektyviai daugiafunkcio centro veiklai? Žmonės. Juk jeigu pasiseka surinkti gerą komandą, ji padarys daug daugiau negu vienas žmogus. Mūsų darbuotojai nebijo naujovių, pokyčių, jie nesėdi vienoje srityje ir mėgsta išbandyti įvairius amplua. Kaimynai latviai mūsų patirtį vertina labai rimtai (pas juos daugiafunkcių centrų kūrimas dar nėra išplėtotas), esame pavyzdys jiems“, – paskutinius pokalbio štrichus padeda L. Karpavičiūtė ir, užvėrusi kabineto duris, keliauja namo.
Užs. Nr. 247971
Panaudojant ES lėšas Lietuvoje steigiami arba renovuojami 75 daugiafunkciai centrai. Iš esmės, daugiafunkciai centrai yra skirti teikti ugdymo paslaugas vietovėse, kur dėl mažo vaikų skaičiaus neveikia atskiras darželis ar mokykla.
Kokias veiklas ir paslaugas turėtų siūlyti daugiafunkcis centras, sprendžia miestelio ar kaimo savivalda bei vietinė bendruomenė. Šalia švietimo, kultūros, specialiojo ugdymo, sveikatos įstaigų visuomet veikia ir ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo grupė.
Steigiant daugiafunkcius centrus siekiama dviejų tikslų. Pirma, sudaryti galimybę kaimo gyvenamosiose vietovėse sukurti infrastruktūrą ir paslaugas vietos bendruomenei, kad jie galėtų plėtoti socialinę, šviečiamąją, kultūrinę veiklas.
Antra, panaudoti mokyklų, kurios mažėjant mokinių skaičiui tuštėja, patalpas visai kaimo bendruomenei – įsteigti kultūros centrą, biblioteką, ambulatoriją ir pan. Taip kaime lieka mokykla ir kitos žmonėms reikalingos įstaigos.
Universaliuose daugiafunkciuose centruose ugdomi ikimokyklinio amžiaus vaikai, rengiami priešmokyklinio ugdymo užsiėmimai būsimiesiems pirmokams, kuriamos mamos ir vaiko grupės mažiems vaikams, vaikams ir mokiniams teikiama švietimo pagalba: informacinė, psichologinė, specialioji pedagoginė ir pan.
Taip pat organizuojami suaugusiųjų kompiuterinio raštingumo, ūkininkavimo kursai, įvairūs laisvalaikio užsiėmimai. Visos paslaugos nemokamos, kad būtų galima aprėpti kuo daugiau žmonių. Centre taip pat gali veikti biblioteka, skaitykla, labdaros valgykla, kirpykla, ambulatorija ir t. t.
Kaimuose veikiantys daugiafunkciai centrai, kur po vienu stogu telpa darželis, mokykla, biblioteka, kultūros centras ir kitos gyventojams reikalingos įstaigos, yra tikri kaimo švietimo ir kultūros židiniai. Jie po vienu stogu sutelkia visą bendruomenę.
Steigdami daugiafunkcius centrus išsaugome mažėjančias mokyklas kaimuose ir sukuriame erdvę įvairesnei kaimo žmonių veiklai.
Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis