
Naujausios
Reitingai džiugina
„Tie gerovės indeksai – ne iš piršto laužti. Džiauktumėmės patekę ir į geriausiųjų 30-uką, o dabar esame pirmajame 10-uke“, – pasididžiavimo neslėpė A. Černeckis.
Jis kalbėjo apie Lietuvos mažųjų savivaldybių indeksą, kuriame Rietavo savivaldybė šiemet užima 9–12 vietas (jas dalijasi su Tauragės, Širvintų ir Vilniaus rajono savivaldybėmis).
Rietavas reitingų sudarytojų buvo giriamas už transporto sritį, aukštesnius nei vidutinius įvertinimus gavo ir sveikatos bei socialinės rūpybos, investicijų ir plėtros srityse. Tiesa, vertintojai pastebėjo, kad Rietave gana išsipūtusi Savivaldybės administracija – tūkstančiui gyventojų teko 12,5 darbuotojo (Lietuvos vidurkis yra tik 7,6 darbuotojo).
Išskirtinai gerai Rietavo savivaldybė įvertinta ir šių metų savivaldybių gerovės indekse – tarp mažųjų savivaldybių ji yra trečioji (nusileido tik kurortams – Neringai ir Birštonui). Šiame indekse vertinti socialinis bei fizinis saugumas, gyvybinga ekonomika, švietimas bei kitos sritys.
Meras pasidžiaugė ir geru Tarybos narių, priimančių visai savivaldybei svarbius sprendimus, sutarimu. Esą ginčų, kaip ir visur, būna, tačiau jie ne tušti, kyla ieškant visiems geriausio sprendimo.
Tikisi palankaus Seimo sprendimo
Nuo sausio 1-osios Rietavo, kaip ir Telšių, Plungės bei Mažeikių, kurių atliekomis rūpinasi Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC), gali laukti didesni mokesčiai. Mat šiuo metu 47,7 euro siekiantį tonos mišrių komunalinių atliekų sutvarkymo mokestį Savivaldybėms TRATC-as nori didinti iki 56 eurų.
Esą tą daryti ji yra priversta: pati Vyriausybė pritarusi, jog kitąmet taršos mokestis sąvartyne šalinamoms atliekoms didėtų nuo 5 iki 27,51 euro už toną. Be to, pakilo mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginių operatoriaus paslaugų sąnaudos. TRATC-as tikina: jeigu nebus leista didinti kainos, kitais metais įmonė patirs didžiulių nuostolių. Netgi apskaičiavo tiksliai – jie siektų 252 161 eurą.
Kad naujoji kaina būtų patvirtinta, visos įmonės akcininkės, tarp jų – ir Rietavo savivaldybė, turės jai pritarti gruodžio gale vyksiančiame neeiliniame visuotiniame TRATC-o akcininkių susirinkime. Tad Rietavo savivaldybės tarybos nariai kviesti balsuoti, pasisakant UŽ ar PRIEŠ mokesčio padidinimą.
Tiesa, Tarybos posėdžio metu buvo siūloma šį klausimą išbraukti iš darbotvarkės, mat dėl taršos mokesčio didinimo dar žada pasisakyti Seimas. Analogiška situacija buvusi ir pernai: ketinta taršos mokestį didinti, tačiau Seimo nariai paliko galioti senąjį. Tarybos narė Vilija Razmienė kalbėjo, kad, jos žiniomis, Seimo nariai ir šįkart balsuos prieš minėtojo mokesčio didinimą.
Tačiau įsiterpusi Savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė paakino, kad sprendimas bet kokiu atveju reikalingas, nes klausimas jau yra įtrauktas į darbotvarkę. Todėl Tarybos nariai vis dėlto balsavo prieš tai, kad mokestis už mišrių komunalinių atliekų tvarkymą būtų didinimas.
Pirmadienį kalbintas meras A. Černeckis jau žinojo Seimo sprendimą – nors Vyriausybė ir pritarė, kad taršos mokestis didėtų, Seimo nariai tam kelią užkirto. Vadinasi, Savivaldybėms neturėtų keistis ir mišrių komunalinių atliekų sutvarkymo mokestis. Bent jau kilti nežymiai. Pasak mero, ir šio klausimo svarstymas TRATC-o akcininkų susirinkime nebetenka prasmės.
Bėdos dėl Registrų centro
Meras informavo, kad nuo spalio 1 dienos Rietave nebeteikiamos Registrų centro paslaugos, susijusios su nekilnojamuoju turtu. Iki tol į Rietavą atvažiuodavo centro atstovė, tačiau nuo spalio ji nebesirodo. O tai reiškia, kad norintieji gauti minėtas paslaugas turi vykti į Plungę ar į Telšius. Esą mokantieji naudotis kompiuteriu bėdos dėl to nemato – paslaugos teikiamos internetu, taigi viską galima susitvarkyti elektroniniu būdu. Tačiau ką daryti seniems žmonėms, gyvenantiesiems kaime, kurie nei kompiuteriu naudotis moka, nei internetą turi?
Pasak A. Černeckio, jis kartu su Pagėgių savivaldybės meru buvo nuvykę į Registrų centrą, kalbėjosi su jo direktoriumi. A. Černeckis siūlęs, kad gyventoją su reikiamu Registrų centro specialistu internetiniu tiltu galėtų sujungti Savivaldybės administracijos darbuotojas. Kompiuterio monitoriuje būtų galima matyti klausiantį ir atsakantį žmogų, o savivaldybės specialistas tik padėtų sukurti šį elektroninį ryšį.
Ateity netgi galvojama apie konsultacinius centrus savivaldybėse, kur gyventojai gautų visą reikalingą informaciją, būtų sukuriamas ryšys su atitinkamomis įstaigomis Vilniuje ar kitur. O koks sprendimas bus priimtas dėl Registro centro paslaugų, sausio 10 d. paaiškės Vilniuje.
Liovėsi tikėti pažadais
Šių metų Mero padėkos vakaras gruodžio 30 dieną vys L. Ivinskio gimnazijos sporto salėje, atidarytoje pernai. Priminus apie šią kasmetinę tradiciją, Tarybos narys Povilas Batavičius ta pačia proga klustelėjo: tai kada pagaliau salė bus atvira gimnazistams?
Modernioje mokyklos salėje karts nuo karto vis rengiami įvairūs tinklinio, krepšinio turnyrai, į kuriuos suvažiuoja sporto mėgėjai iš visos Rietavo savivaldybės ir aplinkinių rajonų, o gimnazijos moksleiviai kojos ten dar nebuvo įkėlę. Mat pastabų dėl šio statinio pateikė priešgaisrinės saugos specialistai. Kol į jas nebus atsižvelgta, negalima gauti statybos užbaigimo akto.
Jau anksčiau kalbėta, kad situaciją apsunkina sudėtingas bendravimas su projektuotojais bei sporto salę pradėjusiais statyti ir vėliau pasitraukusiais rangovais – savo kaltės dėl trūkumų nenori prisiimti niekas.
Jau spalį vykusiame Tarybos posėdyje meras nuogąstavo, kad teks imtis rimtesnių priemonių. Atrodo, nuogąstavimai pasitvirtino. Šio posėdžio metu meras patvirtino, kad tikėti pažadais jau atsibodo, todėl statybininkams buvo išsiųstos pretenzijos. Į jas nesureagavus kitas kelias – teisminis.