
Naujausios
Iš trijų veikiančios – tik vienos
Plungės miestui priklauso trejos kapinės, tačiau vietos naujoms kapvietėms tebėra tik vienose – Jovaišiškės kaime esančiose kapinėse. O Plungės mieste, Telšių ir Birutės gatvėse, esančiose kapinėse leidžiama laidoti tik jau suformuotų šeimos kapviečių tuščiose vietose arba šeimos kapvietėse, kuriose pasibaigęs kapo ramybės laikotarpis – palaikai palaidoti prieš daugiau nei 25-erius metus. Anksčiau tokiose kapvietėse galima laidoti tik palaikus urnose.
„Žemaitis“ domėjosi, kiek dar liko laisvos vietos Jovaišiškės kapinėse naujoms kapvietėms ir apytiksliai kuriam laikotarpiui to laisvo ploto dar užteks.
Šito paklausta minėtas kapines prižiūrinčios Plungės miesto seniūnijos seniūnė Dangirutė Jurkuvienė sakė, kad tiksliai suskaičiuoti laisvas vietas – sudėtinga.
„Kadangi pagal aplinkybes ir esamas galimybes žmonės laidojasi jau turimose šeimyninėse kapvietėse, be to, nemažai mirusiųjų palaikų dabar yra kremuojami ir laidojami jau turimose kapvietėse, todėl tikslius skaičius įvardinti sunku“, – kalbėjo seniūnė.
Jovaišiškės kapinės užima apie 4,2 hektaro plotą, neužlaidota maždaug 1,5 hektaro. Skaičiuojama, kad čia tilptų apie du tūkstančiai naujų kapviečių. Preliminariais skaičiavimais, įvertinus tai, kad vidutiniškai per metus šiose kapinėse palaidojama apie 150 mirusiųjų, likusios neužlaidotos kapinių teritorijos turėtų užtekti dar 15–20-iai metų.
Netolimoje ateityje – kolumbariumas
Ne sykį jau kalbėta ir apie kolumbariumo šalia Plungės atsiradimą, bet kol kas ir apie tai nieko nebegirdėti. Gyventojai nežino, nei kada jo tikėtis ir laukti, nei kurioje vietoje planuojama įrengti ir apskritai ar šis projektas kada išvys dienos šviesą.
Šito teiravomės Plungės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo Tomo Jocio. Ir išgirdome, kad kalbos apie kolumbariumą – ne iš piršto laužtos. Jį numatyta įrengti Jovaišiškės kaimo kapinėse, kadangi jos yra gerokai didesnės negu Telšių gatvėje esančios, vadinamos viduriniosios kapinės. Skaičiuojama, kad naujajame kolumbariume būtų galima sutalpinti apie 300 urnų.
T. Jocys minėjo, jog kolumbariumo projektui jau yra numatytos lėšos, tik štai kada tiksliai bus pradėti darbai kol kas dar anksti pasakyti.
„Kolumbariumo projektavimui numatytos lėšos jau yra numatytos Savivaldybės biudžete, todėl tikimės, kad projektas bus parengtas dar šiais metais“, – kalbėjo vedėjas.
Kantaučių kapinių laukia sunkūs laikai
Kol kas neaiški situacija ir dėl Žlibinų seniūnijos Kantaučių kapinių. Čia likusios laisvos vietos, preliminariais skaičiavimais, užteks galimai 5–6 metams. Be to, dar yra gal 15 senų neprižiūrimų kapviečių – iš bėdos būtų galima laidoti į jas, tik niekas nesiveržia to daryti, kol dar yra laisvos vietos.
Naujų kapinių atsiradimas Žlibinų seniūnijoje kol kas yra įstrigęs, nors prieš kelerius metus buvo parengtas projektas, suskaičiuota sąmata. Tačiau išaugus medžiagų ir darbų kainoms šiandien reikėtų gerokai didesnės sumos sumanymams įgyvendinti, o ir kalbų apie galimybę skirti bent dalį lėšų parengiamiesiems darbams kol kas negirdėti.
Kuliuose – dideli užmojai ir optimizmas
Pasidomėjus, kokia situacija šalia Kulių esančiose kapinėse, išgirdome kiek džiugesnes prognozes. Iš Savivaldybės biudžeto šiemet buvo gauta 50 tūkst. eurų naujų kapinių įrengimui.
Tuo klausimu kalbinta Kulių seniūnė Daivutė Petrauskienė išsamiai papasakojo apie jau nuveiktus darbus ir ateities planus.
„Po naujųjų kapinių teritoriją iš gautų lėšų yra išvedžiota lietaus nuotekų surinkimo sistema, taip pat jau įrengti šulinukai ir kitos sistemos. Po mažą žingsnelį tikrai judame į priekį. Tik štai bėda ta, kad jau visas gautas lėšas išnaudojome“, – kalbėjo D. Petrauskienė.
Planuose buvo įrengti ir elektros tinklus bei vandentiekį, bet sutrukdė pakelėse augantys seni medžiai – juos reikėtų versti šalin, bet tam pirma reikia gauti specialios komisijos pritarimą. Nespėta išsitekti į tam tikrus terminus, tad žadama laukti kitų metų ir toliau tęsti pradėtus darbus.
D. Petrauskienė sakė pastebėjusi, kad paskutiniu metu smarkiai išaugo kremuojamų ir urnose laidojamų palaikų skaičius, dėl to likęs laisvas senųjų kapinių plotas užsipildo kiek lėčiau. Vis tik, seniūnės skaičiavimu, laisvo turimo ploto senosiose kapinėse užteks tik 2–3 metus.
„Kadangi urnas galima laidoti į tą pačią vietą, po keletą, taip yra sutaupoma vietos. Jeigu nebūtų tokių išimčių, iškart nebeliktų ir to laisvo ploto“, – teigė D. Petrauskienė.
Daugėja neprižiūrimų kapviečių
Prieš kelerius metus įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią registruojami apleisti, neprižiūrimi kapai. Jeigu per trejus metus neatsiranda ten palaidotųjų giminaičių, artimųjų, ruošiami dokumentai tokiai kapvietei nusavinti ir leisti laidoti kitiems.
„Mes buvome susižymėję apie 60 tokių kapviečių. Tie treji metai jau eina į pabaigą. Neatsiradus artimiesiems, tos kapvietės bus pripažintos bešeimininkėmis, skelbsime aukcioną ir norintieji turės galimybę gauti nors tokią kapvietę“, – pasakojo seniūnė.
Toks yra Kulių seniūnijos atsarginis planas, kaip išlošti daugiau laisvos vietos senosiose kapinėse. Seniūnija jau dabar sulaukia besidominčių gyventojų klausimų, ar būtų galima praplėsti prižiūrimas kapvietes, prijungiant šalia esančias apleistas.
„Yra tik vienas mažas minusas, kad kai kurios kapvietės yra tikrai labai nedidelės, kitos tinkamos vien tik urnai laidoti, be jokių paminklų“, – pasakojo D. Petrauskienė.
Žada ir daugiau pokyčių
Naujose Kulių kapinėse yra numatytas ir kolumbariumas. Projektas paruoštas, sąmata padaryta, numatyta ir vieta kolumbariumui, tik dar nėra žinoma, kada pajudės ledai.
„Greičiausiai kolumbariumo sulauksime tik tada, kai bus baigtos įrengti naujosios kapinės. Planuose yra numatyta ir automobilių stovėjimo aikštelė bei naujas sargo namelis. Turim didžiulį optimizmą, tik kur jis mus nuves – dar nežinome“, – kalbėjo Kulių seniūnė.