
Naujausios

Aistrą sportui paveldėjo iš mamos
Galina Žilienė pati augo Platelių miestelyje, kiek vėliau su tėvais persikėlė į Rietavą, kuriame gyvena iki šiol. Ten pat baigė ir vidurinę mokyklą. Dirbo lentpjūvėje, po to įsidarbino Rietavo baldų gamykloje. Sukūrė šeimą, su vyru Antanu susilaukė dviejų atžalų – sūnaus Renato ir dukros Dianos.
„Abu vaikus auginome ir auklėjome vienodai. Sūnus, kaip ir visi berniukai, mėgdavo kieme karstytis visur: tai po medžius, tai ant treniruoklių kokių. O mažoji Diana viską kopijavo, vietoj nenustygo, kartojo, ką darė vyresnėlis brolis. Nebuvo jie sportininkai ir būrelių nelankė. Diana net savo dviračio jokio neturėjo, tik triratuką mažytė.“
G. Žilienė atsimena ir pati mokykloje buvusi sportiška. Kada visos klasės draugės bandydavo išsisukti nuo kūno kultūros pamokų, jai pačiai, priešingai, sportuojant širdis atsigaudavo.
„Aš tik ir laukdavau tų pamokų. Turbūt dukra iš manęs tą aistrą ir paveldėjo“, – šypsodamasi pasakojo rietaviškė.
Rietavas – per mažas svajonėms
Sulaukusi vos dešimties, šeimos jaunėlė ėmė kalbėti, kad Rietave jai trūksta erdvės. Norėjo keliauti į platųjį pasaulį, ieškoti savęs ir siekti aukštumų.
O štai Galinai gyvenimas, rodos, tekėjo įprasta vaga. Bet tik iki to momento, kada moteris sužinojo, jog dukros mokykloje vyksta gabių sportininkų atranka.
„Diana mokykloje lankė tik fizinio parengimo pamokas, į jokius užklasinius užsiėmimus neidavo. Bet kūno kultūros mokytoja Auškalnienė pastebėjo jos gabumus ir atsidavimą sportui. Ji ir delegavo ją į kitą atrankos etapą, vykusį Plungėje. Ten turėjo būti atrinkti gabiausi vaikai, kurie vyks mokytis į tuomet garsią Panevėžio internatinę sporto mokyklą“, – prisiminė moteris.
Nuo to momento Galinos ramus gyvenimas baigėsi. Sako, per naktis nemiegojusi, širdis plyšo iš skausmo suvokus, kad gali tekti ilgam atsisveikinti su dukra. Galiausiai atėjo žinia, kad visi nuogąstavimai visgi pasitvirtins – dukra buvo pakviesta mokytis Panevėžy.
„Įsivaizduojat, ji visą tą laiką, keletą savaičių, tylėjo ir slėpė nuo manęs, kad gavo laišką – pakvietimą. Bijojo prasitarti, nes manė, jog griežtai drausiu ir neišleisiu.“
Moteris dar visaip bandė savo jaunėlę atžalą atkalbėti, bet mergaitės svajonės ir ryžtas buvo kur kas stipresni nei mamos žodžiai.
Jeigu myli – paleisk
1988 metai šeimai buvo nelengvi. G. Žilienės trylikametė dukra, sėdusi į autobusą, viena pati išvyko savo laimės ieškoti. Panevėžyje lankė vidurinę mokyklą ir sportavo, vėliau, 1995 m., baigė Žemės ūkio ir hidromelioracijos technikumą.
Visi savaitgaliai būdavo užimti, tad retai grįždavo į gimtinę. „Treniruotės, įvairios išvykos, varžybos. Labai širdis skaudėjo dėl to, bet o ką aš galėjau padaryti – nieko. Visada save drąsinau mintimi, kad jeigu ji laiminga, tai ko daugiau ir bereikia“, – atviravo rietaviškė.
Kad dviračių sportas gali būti ne šiaip malonus hobis, Galina sako suvokusi 1994-aisiais, kada jos dukra dalyvavo pasaulio jaunimo čempionate Ekvadore ir iškovojo pirmąjį tokio rango varžybų medalį.
Rietaviškė prisipažįsta tik tada ir pati pamačiusi savo dukros potencialą bei pergalių troškimą, o kartu ir vidinę stiprybę, kuri leido jai taip anksti suaugti.
Toli nuo gimtųjų namų
D. Žiliūtė jau daug metų gyvena Italijoje. 2009 m. ji paskelbė baigianti dviratininkės karjerą. Dabar augina paauglę dukrą Ilariją ir stengiasi nenutolti nuo dviračių sporto, nors trenerės karjeros būtent dėl šeimos nusprendė nesiekti. Tiesa, mėgino, tačiau suprato, kad nori turėti tik vieną vaiką, o ne keliolika.
„Anūkėlei, kaip ir kiekvienam vaikui, labai reikėjo mamos artumo, o tie visi išvažiavimai ir nuolatinės kelionės tikrai nieko gero nežadėjo. Teko pasirinkti, arba dirbti trenere, arba būti mama“, – atskleidė Galina. Ir prisipažino, kad giliai širdyje ir pati džiaugiasi šiuo dukros sprendimu, nes kiekvienos varžybos jai atnešdavo didžiulį nerimą ir stresą.
„Dukros kūnas – vien randais nusėtas. Kiek traumų yra turėjusi, tai net sunku ir suskaičiuoti. Vienas po kito lūžiai, operacijos... Ir be sąmonės iš varžybų buvo išvežta. Reikia tik įsivaizduoti, kokias kančias išgyvena mamos širdis“, – atviravo moteris.
Italijoje skamba ir žemaičių tarmė
G. Žilienės dukra ir anūkė Rietave – itin retos ir labai brangios viešnios. Italijoje gimusi ir užaugusi Ilarija labai mėgsta leisti laiką pas močiutę. Mergina, kiek pabuvusi Rietave, sakosi iš čia ir išvažiuoti nebenorinti. O paklausta, kaip juodviem pavyksta susikalbėti, Galina tik numoja ranka.
„Mudvi su anūkėle kalbamės žemaitiškai. Mergaitė yra labai gabi, vienu metu mokinasi net keletą kalbų, o ir žemaitiškai greitai išmoko, tad jokių bendravimo sunkumų mes neturime. Gal buvo kiek sudėtingiau, kol buvo visai mažytė. Nesuprasdavau, ką bando itališkai pasakyti, bet, žiūrėk, nusinešu prie šaldytuvo ir pati pirštuku parodo, ko nori.“
Mums susitarus su Galina dėl interviu, moteris tik prieš dieną kitą buvo išlydėjusi pas ją viešėjusias dukrą ir anūkę namo. Šįkart Diana į Rietavą skubėjo ne tik mamos aplankyti, bet ir turėdama svarbią misiją. Dar pernai buvo pažadėjusi sugrįžti į Rietave rengiamas tradicines dviračių lenktynes ir savo pažadą ištesėjo – rugpjūčio 14 dieną pati pasaulio čempionė davė startą visiems lenktynių dalyviams.
„Net klausti nereikia, kokia tada laiminga esu, matydama savo mergaites gimtinėje“, – teigė vis dar džiugiais prisiminimais gyvenanti rietaviškė Galina.