
Naujausios
Situacija – dar blogesnė
Nors į redakciją paskambinusi kalvariškė pasakojo tik apie apleistą šunį, atvykę supratome, jog problemų šioje sodyboje – nors vežimais vežk. Priešais miestelio ambulatorijos pastatą esantis kiemas primena siaubo filmuose rodomas apleistas vietas, kuriose suversta daugybė nereikalingų daiktų, šiukšlių, maisto atliekų, skudurų. Įvairių daiktų prigrūstos ir dvi kieme stovinčios mašinos bei šiltnamis. Trumpai tariant, šioje sodyboje net velnias koją nusilaužtų.
Ne ką geresnė situacija ir pačiuose namuose, kurių durims atsidarius pirmiausia pasitinka ne šeimininkai, o baisi smarvė. Užuodus ją sunku suvokti, kad čia gyvena žmonės. Čia jie miega, valgo. Baisu.
Išvydusi nelauktus svečius, netrukus pasirodė moteris. Paaiškėjo, kad ji – sodybos šeimininkų duktė, prižiūrinti senus ir pasiligojusius tėvukus bei neįgalų dėdę. Nors priežiūra tai, ką mes pamatėme, vargu ar galėtum pavadinti...
Tvarkai laiko nelieka
Iš namo į kiemą išėjusiai moteriai ėmėme pasakoti, kokie vėjai mus čia atpūtė. Išgirdusi, jog susirūpinome neprižiūrimu jos tėvų keturkoju, ji puolė į ašaras ir ėmė teisintis, kad šuniukas – ne tik prižiūrimas, bet ir mylimas. Moteris parodė, kad ir būdą jis turi, o nėra pririštas prie traktoriaus, kaip teigė skambinusioji.
„Taip, grandinė – gal ir trumpoka, bet mano dukra kas vakarą vedžioja šunį, jis nėra laikomas tik pririštas. Tik šis neturi būdos (rodė į haskį – aut. past.), nes tik neseniai priklydo. Matyt, išmetė vargšą“, – aiškino prisistatyti nepanorusi moteriškė.
Ji sielojosi, kad pastaruoju metu vis kažkam užkliūva. Antai prieš porą dienų sulaukusi seniūno vizito. Šis jai priekaištavo dėl netvarkos jai priklausančioje sodyboje Pučkoriuose bei ten šmirinėjančių palaidų šunų.
„Nesu pajėgi viską suspėti. Gyvenu vien rūpesčiais ir niekas man nepadeda. Juk tėvelis – ant lovos, jam reikia ir sauskelnes keisti, ir valgyti paduoti. Dėdė – neįgalus. Jį taip pat prižiūriu. Mamai irgi reikia pagalbos. Aš nesuprantu, kodėl visiems užkliūvu. Ir viskas nuo tada, kai pasiligojo tėvukas. Atseit aš pasiimu jo ir dėdės priežiūrai skirtus pinigus ir nieko nedarau. Kaltina, kad net maistą jiems normuoju. Prikiša ir tai, kad mašiną naują nusipirkau, bet juk ji man – reikalinga. Kaip tėvus pas gydytojus nuvešiu?!“ – skundėsi moteris.
Žvelgdama baimės kupinomis akimis ji prisiminė ir socialinės darbuotojos apsilankymą. Esą ši tikrino, ar tinkamai prižiūrimi senukai.
„Visi tik puola, o atsiremti nėra į ką. Anksčiau bent vyrą turėjau. O dabar ir jo nėra. Jau metai viena sukuosi, kaip išeina. Kaip man suspėti ir ligonius slaugyti, ir namus apkuopti, ir dar abi sodybas prižiūrėti? Pas tėvus net išsiskalbti nebegalėjau – dėl prasto vandens užsikišo vandens filtrai, sugedo skalbimo mašina. Gerai, kad atėjusi socialinė darbuotoja pasakė, kad pas juos išsiskalbti galiu. Tai vešiu dabar patalynę išplauti. Juk ją kasdien reikia keisti. Tėvelis viską po savim daro ir dar išterlioja“, – toliau braukė ašaras.
Pagalbos neprašo
Apie šią moterį besisukančios bėdos – ne naujiena ir Žemaičių Kalvarijos seniūnui Liudui Griciui. Vos tik išgirdęs jos pavardę, jis ėmė pasakoti apie metų metais nesibaigiančias problemas dėl palaidų šunų, netvarką moters sodyboje Pučkoriuose, netinkamą tėvų slaugą...
„Nuolatos su ja vargstame. Paskutinį kartą ten lankėmės trečiadienį. Mat mane pasiekė informacija apie jos sodyboje išpjautas vištas, kurios taip ir mėtėsi negyvos. Sulaukiau nusiskundimų ir dėl palaidų šunų. Bet čia – ne pirmas kartas.“
Seniūnas sakė šįkart pagalbon pasikvietęs Savivaldybės Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vyr. specialistą viešajai tvarkai Antaną Gedrimą. Kartu nuvykę į moters sodybą Pučkoriuose ir savo akimis viskuo įsitikinę.
„Baisu tiesiog. Negyvas vištas lesė gyvosios. Kieme lakstė palaidi šunys. Visur – šiukšlynai. Moteriai buvo surašyti įspėjimai tiek dėl šunų, tiek dėl netvarkos. Keturkojais liepta pasirūpinti per dvi savaites. Apsitvarkyti sodybą – iki gegužės mėnesio. Žiūrėsime, kaip čia bus. Kiek kartų jau kalbėta, prašyta, viskas – it į sieną. Kitąkart jos lauktų bauda “, – aiškino seniūnas.
L. Griciaus klausėme, ar nebūtų galimybės moteriškei padėti. Gal ji iš tikrųjų nesuspėja visų darbų nudirbti? Bet seniūnas patikino, kad pagalbos ji neprašo. Esą jei parodytų iniciatyvą, seniūnija tikrai rastų būdų padėti. „Jai tereikia ateiti ir nebijoti pasakyti, kokios bėdos ją kamuoja ir kuo mes galime padėti“, – tikino L. Gricius.
Nėra piktybinė
Dar jis pasakojo, kad apie jo seniūnijoje gyvenančią moterį, užsiimančią bitininkyste bei prekiaujančia medumi, puikiai žino ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Plungės skyrius. Neva jis taip pat ne kartą sulaukęs skundų dėl neprižiūrimų moters šunų bei gyvulių.
Tą mums patvirtino ir vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Algirdas Žulpa, prisiminęs, jog tarnybai skųstasi dėl esą nešeriamos telyčios, ožkų. Būta bėdų ir su gyvulių registravimu.
„Bet ji tikrai nėra piktybinė, priešingai – visada geranoriška. Pasižada susitvarkyti. Vargšė moteris, vargsta su sergančiais tėvais. Tik kam jai tų šunų tiek?! Jie vis veisiasi. Savo ruožtu buvau suradęs vietos verslininkę, kuri už savo lėšas sterilizavo net dešimt tos moters kalių. Būtų galima tuos šunis patalpinti į gyvūnų prieglaudą, bet tokios neturime.
O dėl netvarkos... Net nežinau, kaip būtų galima jai padėti. Tiek bėdų – kur dursi, ten užkliūsi. Bet norisi vargšei ištiesti pagalbos ranką. Galėtume visi suremti pečius ir pabandyti kaip nors pagelbėti“, – kalbėjo inspektorius.
Pirmas žingsnis
Žurnalistų skambutis inspektorių paskatino dar tą pačią dieną imtis veiksmų. Jis susisiekė su daugybės bėdų kamuojama moterimi ir išklausinėjo, kokia pagalba šiuo metu jai – reikalingiausia. Tada kreipėsi į Plungės socialinių paslaugų centrą, kuris pažadėjo nusiųsti savo žmones į Žemaičių Kalvariją, kad šie aptvarkytų namus, išmaudytų moters slaugomus tėvus ir dėdę, išskalbtų patalynę.
Inspektorius džiaugėsi, kad bent taip galėjo padėti vargstančiai moteriškei. Sakė, kad antradienį ir pats važiuos pas ją, žiūrės, kaip dar galima prisidėti prie jos problemų sprendimo.
Lieka tikėtis, kad ir pati moteris nepabijos bendradarbiauti su seniūnija, kuri, kaip sakė seniūnas, taip pat pasiruošusi jai pagelbėti.