
Naujausios
– Kas yra tas operacijų centras ir kuo jis užsiima?
– Teisės aktai numato, kad, esant ypatingoms situacijoms, kokią dabar ir turime, pradeda veikti Savivaldybės operacijų centras. Jo užduotis – įgyvendinti Plungės rajono ekstremalių situacijų komisijos priimtus sprendimus.
Šiuo metu pagrindinis uždavinys yra užtikrinti galimybę žmonėms, grįžusiems iš užsienio, 14 dienų izoliuotis nuo visuomenės bei savo šeimos. Pirminiam poreikiui užtikrinti turime paruošę 20 vietų Alsėdžių gimnazijos bendrabutyje. Vakar (antradienį – aut.) ten apsigyveno pirmieji du žmonės. Turime organizuoti tokių asmenų transportavimą iš oro uostų ar kitų parvykimo vietų, pasienio ruožų, jeigu jie patys neturi tokios galimybės, rūpintis jų maitinimu.
– Alsėdiškiai išsigąs perskaitę, kad tokie parvykėliai nukreipiami pas juos.
– Šis mechanizmas yra skirtas tik ypatingiems atvejams – kai parvykstantieji patys negali pasirūpinti saviizoliacija. Todėl prašome žmonių šita galimybe nepiktnaudžiauti ir kreiptis tik tada, kai iš tikrųjų yra reikalas.
Minėtieji du atvejai būtent tokie ir buvo. Grįždami iš užsienio šie asmenys susisiekė su mumis viešai skelbiamu telefonu ir pasidomėjo šia galimybe. Jie negali izoliuotis namie, nes ten yra šeimos, vaikai, ir nenorėtų jų užkrėsti.
Alsėdiškiams nėra ko nerimauti. Bendrabutyje apgyvendinami asmenys negali judėti nei po miestelį, nei po patį bendrabutį. Jie griežtai turi būti tik savo kambaryje. Maistas jiems atvežamas ir paliekamas prie durų, kad nebūtų jokio kontakto su darbuotojais.
– O jei šeimos nariai norėtų organizuoti tokio izoliuoto asmens maitinimą?
– Jei yra noras ar būtinybė kažką gauti iš namų, tai yra įmanoma. Izoliuotieji asmenys turi mobiliuosius, interneto ryšį ir gali bendrauti su namiškiais. Tiktai, kaip jau minėta, atvežtas maistas ar kiti reikmenys turi būti palikti atsakingam darbuotojui. Negali būti jokio kontakto akis į akį.
– Ar tie du asmenys turi kokių negalavimų, iš kurių būtų galima įtarti koronavirusą?
– Ne. Jei tokie požymiai pasireikš, jie iškart su greitąja bus transportuojami į Klaipėdos universitetinę ligoninę.
– Grįžtančiųjų iš užsienio srautai šiom dienom – labai dideli. Reikia manyti, didžioji dalis jų laikosi nurodymų ir dvi savaites tikrai liks namie. Tačiau būtinybė izoliuotis atskirai nuo šeimos narių iki šiol nebuvo akcentuota, o juk dauguma ir grįžo į savo šeimas.
– Ta informacija nuolat kinta. Kasdien iš Vyriausybės gauname naujus nurodymus, kurie kas-kart – vis griežtesni. Šiai dienai reikalavimas toks ir yra – sudaryti galimybes saviizoliacijai tiems asmenims, kurie patys negali sau užtikrinti tokių sąlygų.
Bet žinom tokių atvejų, kai žmonės grįžta ir patys tuo pasirūpina, tarkim, nutaria, jog žmona dvi savaites su vaikais apsistos pas tėvus, kol vyras saugiai išbus tą laiką namie ir įsitikins, jog nėra užsikrėtęs. Toks požiūris sveikintinas ir pageidaujamas. Bet kokiu atveju, būti savo aplinkoj daug smagiau nei kažkokiam bendrabuty. O ir apgyvendinti visų grįžtančiųjų tikrai neturėtume galimybių.
– Ar turite duomenis, kiek mūsų rajono gyventojų jau tirta dėl koronaviruso?
– Taip, šių duomenų mes reguliariai teiraujamės Plungės greitosios. Iki šiol, įtarus koronaviruso užkratą, į Klaipėdą vežti tirti 9 mūsų rajono gyventojai. Informacijos dėl to, ar nors vienam jų buvo nustatyta ši liga, konkrečiai mes negauname. Apie nustatytus naujus susirgimus visuomenei praneša sveikatos apsaugos ministras. Tad jei kuriam iš tirtų mūsų rajono gyventojų būtų buvęs patvirtintas šis susirgimas, visi jau būtume apie tai išgirdę iš ministro lūpų.
– Kokia bendra situacija dėl karantino – ar tvarkingai Plungė perėjo prie šio naujo režimo?
– Kol kas – gana tvarkingai. Buvo vienas kitas pranešimas iš gyventojų apie klientus aptarnaujančias įstaigas. Nuvykus patikrinti, šios teisinosi neva tik konsultuojančios savo klientus, nors jokiom konsultacijom iki tol neužsiimdavo. Žodžiu, smuklių pažeidimų buvo, bet pasikalbėjom, regis, supratom vieni kitus.
– O kaip šiomis dienomis dirba pati Savivaldybė bei jos įstaigos?
– Nemažai darbuotojų, kurie turi galimybę, darbuojasi nuotoliniu būdu iš namų. Gyventojus konsultuojam telefonu, elektroniniu paštu, feisbuku, visomis įmanomomis ryšio priemonėmis. Savivaldybės vadovai dirba savo kabinetuose – kapitonai laivo nepalieka (juokiasi – aut.). Aišku, irgi laikomės saugumo reikalavimų, ribojam susitikimus, daugiausiai bendraujam telefonu ir pasitelkdami interneto ryšį.
– Kas nuspręsta dėl Tarybos ir jos komitetų darbo? Pastarieji posėdžiauti turėjo šią savaitę, tačiau visi posėdžiai buvo atšaukti. Kuriam laikui?
– Kol kas – karantino laikotarpiui. Vakar Seimas svarstė įstatymų pakeitimus, kurie leistų tokius posėdžius vesti nuotoliniu būdu. Kažkokią išeitį reikės rasti, nes yra klausimų, dėl kurių Taryba artimiausiu metu turės priimti vienokius ar kitokius sprendimus, kad nebūtų paralyžiuotas Savivaldybės darbas. Galų gale, gyvenam XXI amžiuje ir ateity tikrai bus pravartu turėt galimybę Tarybai dirbti nuotoliniu būdu.
–––––
Dėl apgyvendinimo ar kitos pagalbos karantino metu į M. Česnauską galima kreiptis tel. 8 699 19125, el. p. mantas.cesnauskas@plunge.lt