Naujausios
Motyvuoja ne diržai
Net šešiais dziudo diržais galinti apsijuosti Barbora kuklinasi – ne pelnyti diržai ją motyvuoja. Ir žūtbūt gauti juodąjį nesvajojanti. Kur kas labiau siekti pergalių įkvepia asmeninis tobulėjimas, kai matai, kad gali vis daugiau ir daugiau nei anksčiau, kad visa galva pranoksti varžoves. Sportininkė mintinai nežino ir laimėtų apdovanojimų skaičiaus.
Taip, yra bandžiusi skaičiuoti ir skaičiuoti tikrai buvo ką, tik į galvą to skaičiaus neįsidėjusi.
Kas merginai atmintin įstrigę? Tai pirmoji jos iškovota pergalė. Tada ji buvo dar penktokė. Dalyvavo moksleivių dziudo čempionate ir iškart tapo nugalėtoja. Pajaustas pergalės skonis buvęs saldus. Nuo tada į kiekvienas varžybas važiuoja turėdama vieną tikslą – laimėti.
Keturios ar penkios treniruotės per savaitę, šiukštu nepraleidžiant nė vienos, didžiulis darbštumas, pareigingumas ir atsakomybė – paprasta, bet laiko patikrinta Barboros pergalių paslaptis.
„Tokius sportininkus galima laikyti pavyzdžiu. Kokią užduotį jai duosi, tokią ir įvykdys, kokį tik tikslą iškelsi, tokį ir pasieks. Jeigu visi sportininkai taip darbuotųsi, turėtume daug daug čempionų“, – įsitikinęs merginos treneris R. Zimkus.
Į dziudo – iš šokių
Plungėje dziudo treniruotes daugiausia renkasi berniukai ir vaikinai. Tarp mergaičių ir merginų šis sportas čia nėra populiarus. Gal tik dešimtadalis dziudo kovotojų Plungės sporto ir rekreacijos centre – dailiosios lyties. Ir tikrai nėra taip, jog panelės ateina, pamato išvysta ką nors joms nepatinkančio ir išsigandusios viską meta – tiesiog daugelis dziudo aikštelėje savęs nemato, niekada apie tokią galimybę nepagalvoja. Nors pasaulyje dziudisčių, kaip pasakoja
R. Zimkus, – daug.
Iš prigimties švelnioms merginoms ši kontaktinė sporto šaka turbūt atrodo atgrasi dėl baimės susižeisti, dėl įsitikinimo, kad jos bus spardomos, kad kūnas kaskart bus pažymėtas mėlynėmis. O juk randai ar žaizdos, kaip sakydavo liaudis, – puošia vyrus, ne moteris.
„Bet juk mes nesimušam... Sakyčiau, kaip tik išmokome, kaip nesusižeisti, – tokius pamąstymus iškart paneigia dziudo treneris R. Zimkus. – Net ir pats „dziudo“ pavadinimas reiškia „lankstus kelias“, o kovos esmė – išnaudoti varžovo jėgą savo tikslams. Tad daug tenka dirbti ir su galva. Dziudo stiprina kūną, grūdina charakterį. Aš šioj sporto šakoj matau tik pliusus ir nesutinku su sakančiais, jog tai ne mergaitėms.“
Matyt, tik pliusus joje įžvelgė ir Barboros mama, aštuonmetę dukra pati ir atvedusi į dziudo treniruotes pas tuometinį trenerį Edvardą Žilių.
Kodėl tėvai manė, kad vienturtė dukra tinka šiam japonų kovos menui? „Aš buvau judrus vaikas, – greit atsakymą suranda Barbora. – Tėvai matė, kad man reikia išsikrauti, o ir man pačiai iškart patiko. Smagu, įdomu, yra kur išlieti energiją.“
Barborai niekada nė minties nebuvo šią sporto šaką iškeisti į muziką, dailę ar šokį. Tiesa, darželyje yra lankiusi ir šokius, bet jie, matyt, mergaitės nepavergė. Užtat antrasis pasirinkimas – kovos menų – nenuvylė.
Dziudo taip ir liko paauglės gyvenime kaip mėgstamiausias sportas. Vienintelis dalykas, kas per tuos metus pasikeitė, – tai treneris. Pasitraukus E. Žiliui, Barborą iki šiol treniruoja R. Zimkus. Nors šis sako, kad B. Endriekutė jam tik „pagal sąrašą“ priskirta – iš tiesų ją kovos meno moko kartu su kolega Antanu Kastecku.
„Nemalonu, pakenti, ir viskas“
Plungiškė savo pasirinkimu yra patenkinta, juo labiau kad šioje sporto šakoje jai sekasi. Visgi pripažįsta, kad nė vienas kontaktinis sportas neapsieina be didesnių ar mažesnių traumų.
„Daugiau pasitaiko patempimų, o mėlynių beveik išvis nebūna. Taip, jų pasitaiko, bet kai daugiau sportuoji, išmoksti saugotis. Paskui ir kūnas įpranta, nebe toks jautrus būna. O jei ir gauni traumą – nemalonu, pakenti, ir viskas“, – kaip tikra kovotoja kalba Plungės sporto ir rekreacijos centro auklėtinė.
Praktikuojantieji dziudo tikina, kad šis sportas puikiai tinka ir savigynai. Esą gatvėje užpultas dziudo kovotojas gal užpuolikui ir neparodys, iš kur kojos dygsta, tačiau pats gerai žinos, kaip apsiginti, kaip išvengti smūgių.
Pačiai Barborai išbandyti jėgų gatvėje, ačiūdie, neteko. Ar apsigintų? Žiūrint, kas pultų. Juk dziudo kovos vyksta laikantis griežtų taisyklių, o gatvėje jų nėra...
Tad šį kovos meną šešiolikmetė vertina ne už išmoktus „triukus“, bet už tai, ką jis jai pačiai, kaip asmenybei, suteikia.
„Tai labai ugdo kantrybę“, – patikina Barbora. O paklausta, ar daug jos turi, tik šypteli: „Šiek tiek. Bet dar tikrai trūksta.“
Mano, kad pasieks daug
Dėl apdovanojimų, kurių, pasak R. Zimkaus, mergina turi begalę, Barbora nosies neriečia. Nors neslepia – jie pamalonina.
Paklausta, gal „Saulės“ gimnazijoje, kurioje mokosi, po pernykščio geriausių rajono sportininkų pagerbimo sulaukė didesnio dėmesio, sako to nepastebėjusi – kaip buvo paprasta mergina, taip ir likusi. Ne kaip į stiprią kovotoją, bet kaip į tiesiog draugę ją žvelgia ir bičiuliai, kurių daugiausia – ne iš sportininkų gretų. Jiems mergina laiko randa, kad ir kokia užimta būtų. Be abejonės, skiria jo ir mokslams. Tik sako čia pirmūnė nesanti, mokosi vidutiniškai.
Šiuo metu šešiolikmetė gyvena paprastos mokinės gyvenimą, turi mėgstamą užsiėmimą, kuriuo garsina ir Plungės sporto ir rekreacijos centrą, ir visą Plungę, o apie ateitį dar negalvoja. Galvoje tik mintys, kaip nugalėti ateities turnyruose, o iki jų – sunkus darbas.
Užtat Barboros treneris į auklėtinę žvelgia viltingai: „Ir jai pačiai esu sakęs, kad viskas priklausys tik nuo jos. Jei ir toliau taip treniruosis, apie ją mes plačiau išgirsime. Aš tuo tikiu.“