Atversta korupcijos Plungės ligoninėje byla

Freepik nuotr.
Vilniaus miesto apylinkės teisme pradėta nagrinėti baudžiamoji byla dėl kyšininkavimo ir korupcijos Plungės rajono savivaldybės ligoninėje. Iš viso aiškinamasi net dėl 8-ių teisėsaugos užfiksuotų epizodų, kada MB „Lusanus“ ir UAB „Airimedus“ atstovaujantis Vytautas Kasnauskas davė piniginius kyšius dabar jau buvusiam Plungės ligoninės direktoriui Antanui Martusevičiui ir taip pat jau buvusiai ligoninės vyriausiajai ekonomistei Loretai Miltenienei.
Rūtos LAURINAITENĖS nuotrauka
Buvusiam ligoninės vadovui A. Martusevičiui bei taip pat jau buvusiai vyriausiajai buhalterei L. Miltenienei teisme teks aiškintis, kokiu tikslu ir su kokiomis dovanomis ligoninėje lankydavosi medicinine įranga prekiaujančių įmonių atstovai

Kaltinimų – keli puslapiai

Pradėjus nagrinėti šią bylą, vasario 23-ąją, prokurorui prireikė kiek daugiau nei pusvalandžio kaltinamajam aktui perskaityti. Daugiausiai epizodų šioje baudžiamojoje byloje inkriminuojama V. Kasnauskui.

Vyras kaltinamas 2019 m. lapkričio mėnesį picerijoje „Submarinas“, Vilniuje, tuomečiam Plungės ligoninės direktoriui A. Martusevičiui davęs ne mažiau nei 50 eurų kyšį už tai, kad jis pasirinko jo atstovaujamą MB „Lusanus“ generatoriaus remontui ir sutiko apmokėti 2 299 eurus už šią paslaugą.

2020 m. sausį kavinėje „Distilerija“, Vilniuje, V. Kasnauskas A. Martusevičiui vėl davė ne mažiau nei 50 eurų kyšį, kad jis pratęstų su „Airimedus“ pasirašytą dyzelinio elektros generatoriaus ir nepertraukiamo maitinimo įrenginio techninės priežiūros paslaugų teikimo sutartį dar vieneriems metams. Už tai ligoninė „Airimedus“ sumokėjo 2 990 eurų.

Tų pačių metų kovą V. Kasnausko ir A. Martusevičiaus susitikimas įvyko Klaipėdoje, picerijoje „CanCan“. Čia vėl į ligoninės vadovo kišenę nukeliavo ne mažesnis nei 50 eurų kyšis mainais už pažadą pirkti iš „Lusanus“ medicininių kaukių, dezinfekcinio skysčio bei kitų priemonių. Už jas ligoninė šiai įmonei sumokėjo 4 970 eurų.

2020 m. balandžio 17 d. prie prekybos centro IKI, Plungėje, V. Kasnauskas 200 eurų kyšiu pamalonino vyriausiąją buhalterę L. Miltenienę, kad ši nevilkintų mokėjimo už iš „Lusanus“ nupirktas priemones. Tą pačią dieną L. Miltenienė į šios įmonės sąskaitą pervedė 2 940 eurų. Žinoma, ne savų, o ligoninės.

Netrukus po to, 2020 m. gegužės pradžioje, A. Martusevičius ir V. Kasnauskas susitiko prekybos centre „Akropolis“, Klaipėdoje, čia ligoninės direktorius vėl buvo pamalonintas ne mažesniu nei 50 eurų kyšiu už tai, kad pirktų iš „Lusanus“ prekių ir paslaugų už 7 457 eurų. Pinigai įmonę pasiekė tą pačią dieną.

Dar vieną tokį susitikimą, tik jau Vilniuje, gruzinų restorane „Leleko“, tyrėjai sekimo priemonėmis užfiksavo 2020-ųjų spalį. Čia V. Kasnauskas kyšiais pamalonino ne tik A. Martusevičių, bet ir tuometį ligoninės viešųjų pirkimų specialistą Edvardą Bierontą. Tą pačią dieną ligoninė „Lusanus“ pervedė 3 025 eurus, po savaitės – 3 993 eurus, dar po savaitės – 5 230 eurų.

Paskutinis kyšininkavimo epizodas šioje byloje užfiksuotas 2021 m. vasario 24 dieną, kada V. Kasnauskas L. Miltenienės

automobilyje perdavė jai pačios reikalautą 1 500 eurų kyšį, A. Martusevičiui jo tarnybiniame automobilyje – 1 000 eurų, E. Bierontui taip pat jo automobilyje – 600 eurų kyšius.

„Latvijoje aš esu ponas, o Lietuvoj – vargšas“

Šitaip dosniai tuometį Plungės ligoninės vadovą ir kelis jos parankinius lepinęs V. Kasnauskas teisme sakė neturintis nuolatinės gyvenamosios vietos, dažniau būnantis Latvijoje, nei Lietuvoje. 1971 m. gimęs iki šiol nė karto neteistas vyras nurodė turintis aukštąjį medicininį išsilavinimą, bet esantis bedarbis. Paklaustas, ar yra užsiregistravęs Užimtumo tarnyboje, atsakė šito nežinantis.

Išgirdęs jam inkriminuojamus kaltinimus ir paklaustas, ar suprantantis juos, vyras atsakė tikintis Lietuvos teismais ir teisingumu, bet norintis laiko susivokti kaltinimuose. Neskubėjo pasakyti ir to, ar pripažįsta savo kaltę, bei nurodė parodymus duosiantis tik po liudytojų apklausos.

Nepaisant to, kad atsisakė kol kas duoti parodymus, teismo V. Kasnauskui paskirtas gynėjas turėjo vieną prašymą – panaikinti jo ginamajam paskirtą reikalavimą kiekvieną savaitę registruotis policijoje.

Apginti šio prašymo atsistojo pats kaltinamasis. „Aš Antakalnio vidurinėje mokykloje gana gerai žaidžiau krepšini 3x3, todėl buvau ten gerbiamas. Gerbė mane ir darželyje, be to, ir medicinos visuomenėje tikrai yra žmonių, kurie mane gerbia. Mano pusė šeimos – menininkai, aš pats daktaras... gal buvau... būsimasis daktaras. Todėl man per daug jautru periodiškai registruotis policijos įstaigoje. Mane tai žemina“, – dėstė vyras.

Ir pridūrė turintis draugų Latvijoje, kitose Europos šalyse, tad norėtų galimybės, kol vyksta teismo procesas, laisvai keliauti. „Lietuvai esu dėkingas, viską padarysiu dėl jos, Sausio 13-ąją stovėjau, bet... Latvijoj aš esu ponas, o Lietuvoj – vargšas“, – toliau kalbėjo jis.

Taktikos kol kas susilaikyti nuo parodymų davimo laikosi ir kiti kaltinamieji – A. Martusevičius bei L. Miltenienė. Abu sakė nepripažįstantys savo kaltės, bet parodymus duosiantys tik apklausus liudytojus.

Rodydavo dėmesį, kviesdavo kavos

Antro posėdžio, vykusio praėjusį antradienį, metu apklausti suinteresuoti asmenys: jau minėtas E. Bierontas, už kyšių ėmimą iš V. Kasnausko nuteistas kitoje byloje, bei dar du ligoninės darbuotojai, kurie prisipažino taip pat kartą paėmę kyšius, tačiau buvo atleisti nuo atsakomybės pagal laidavimą.

Viena jų – viename ligoninės skyrių slaugos administratore dirbanti moteris. Ji pasakojo, kad V. Kasnauskas buvo dažnas svečias jos kabinete. Atvykęs į ligoninę visada užeidavo paklausti, ar nereikia kokių priemonių skyriui. Bet ne tik apie jas kalba sukdavosi. „Jis rodydavo dėmesį, kviesdavo kavos, kviesdavo į Vilnių, į Klaipėdą...“ – pasakojo slaugytoja.

Moteris detaliau papasakojo apie 2021-ųjų vasario 24-os dienos V. Kasnausko vizitą jos kabinete. „Daug kalbėjome, o kai jau turėjau eiti dirbti ir pakilau nuo stalo, pastebėjau, kad Vytautas po mano dokumentais ant stalo padėjo pinigus. Sakau – pasiimkit, nenoriu turėti problemų, o jis – viskas gerai... Ir išėjo. Ten buvo 400 eurų. Tą dieną juos ten palikau, o po to pasiėmiau ir išleidau savo reikmėms, dėl ko labai gailiuosi.“

Ji sakė supratusi, kad minėti 400 eurų jai buvo duoti kaip atsidėkojimas už tai, jog būtų perkama iš V. Kasnausko atstovaujamų įmonių.

Pinigai buvo, darbai – neaišku

Kitas apklausiamas ligoninės darbuotojas minėtą 2021-ųjų vasario 24-ąją V. Kasnausko buvo pamalonintas 350 eurų kyšiu mainais už tai, kad pasirašytų dyzelinio generatoriaus techninės priežiūros aktą.

Paklaustas, ar buvo atliktas tas generatoriaus patikrinimas, o gal susitarimas buvęs fiktyvus, plungiškis išbėrė: „Ten darbai nesudėtingi, reikia tik paspausti tokį mygtuką ir pastovėti 15 minučių – tai ir visa patikra. Ir už tai ligoninė mokėdavo 2 900 eurų. Aš visada buvau prieš tokius pirkimus. Dabar patys atliekame tą patikrą ir jokių įmonių nesamdome, bet tada į mano nuomonę niekas neatsižvelgdavo.“

Vyras aiškino, kad generatoriaus patikrai UAB „Airimedus“ būdavo samdoma du kartus per metus, tačiau jis tikino nė sykio nematęs jos darbininkų. Girdėjęs tik, kad jie apsilankantys šeštadieniais ar sekmadieniais, ne jo darbo metu. „Tik tiek galiu pasakyti, kad generatorius veikė, problemų su juo nebuvo, o prieštarauti prieš direktorių aš negalėjau“, – tęsė jis.

Vyras sakė 2019 metais dėl savo nuomonės apskritai buvęs pašalintas iš Viešųjų pirkimų komisijos. Neva visi pirkimai buvo daromi gerokai užkeltomis kainomis ir visa ligoninė tai žinojo, tik niekas neviešino.

„Kas su kuo susijęs buvo? Kasnauskas su Martusevičium, – paaiškino plungiškis. O A. Martusevičiaus advokatės paprašytas detalizuoti savo šį pasisakymą, mestelėjo, – Galiu jums pasakyti tik tiek, kad dabar tas pačias prekes perkame 10 kartų pigiau nei prie Martusevičiaus. Kokio dar paaiškinimo reikia!?“

Jokių pažeidimų nebuvo

Skirtingai nei prieš tai du apklaustieji, buvęs viešųjų pirkimų specialistas E. Bierontas nebuvo linkęs prisiminti byloje tiriamus epizodus. Jis aiškino jau davęs parodymus ir už kyšių ėmimą kito teismo esantis nubaustas pinigine bauda, o dabar nieko daugiau nebepridėsiantis.

Teisėjai paviešinus jo anksčiau duotus parodymus, neva kyšiais buvo „tepamas“ už palankumą V. Kasnausko atstovaujamoms įmonėms, E. Bierontas dievagojosi, jog tai neturėjo jokios įtakos ligoninės viešiesiems pirkimams – visi esą vykdyti pagal teisės aktų reikalavimus.

Be to, jis kalbėjo, kad atėjus dirbti į Plungės ligoninę jau buvo nusistovėjusi praktika, kas iš ko perkama, ir jis tęsė tą toliau, o iš „Airimedus“ ir „Lusanus“ esą buvo perkama tik maža dalis visų ligoninei reikalingų prekių bei paslaugų.

E. Bierontas paliudijo, kad ir kiti tiekėjai nuolat lankydavosi ligoninėje bei A. Martusevičiaus kabinete, tik apie ką jie kalbėdavosi, jis pasakyti negalintis.