Koronavirusas ir tuberkuliozė nesitraukia

Unsplash nuotr.
Į posėdį susirinkusiems Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariams gydytoja Eugenija Gaudiešienė papasakojo, kaip rajone pastaruoju metu kito sergamumas tuberkulioze ir koronavirusu.

Tuberkuliozės statistika Savivaldybės komitetuose domimasi kasmet, mat Plungės rajonas pagal sergančiųjų skaičių kurį laiką buvo tarp pirmaujančiųjų šalyje.

Pasak E. Gaudiešienės, šiemet išaiškinti 8 naujai tuberkulioze susirgę asmenys (pernai – 6).

„Šiemet nuo šios ligos minė vienas žmogus, gyvenęs Kuliuose. Jis buvo išvežtas į Klaipėdą iš Plungės ligoninės, kadangi procesas buvo išplitęs, o pats žmogus – senyvo amžiaus, jo išgelbėti nepavyko. Naujai tuberkulioze susirgo ir jauna, 29-erių metų, moteris, ji gydoma Šiaulių ligoninėje“, – nelinksmais faktais dalinosi E. Gaudiešienė.

Bet yra ir kuo pasidžiaugti. Šiemet kol kas nenustatytas nė vienas medikamentams atsparios tuberkuliozės atvejis. Gydytoja pasidžiaugė, jog pernai pavyko nuo tuberkuliozės išgydyti asmenį, kuris dar serga ir AIDS.

Posėdžio metu apžvelgta ir COVID-19 situacija. Nuo pandemijos pradžios šia liga pasaulyje jau persirgo 623 mln. žmonių, nustatyta 6,5 mln. mirčių (iš jų 1,6 mln. Europoje). Iš užsikrėtusiųjų 80 proc. persirgo lengva ir vidutine forma, 15 proc. – sunkia, 5-iems procentams reikėjo dirbtinės plaučių ventiliacijos.

Iš hospitalizuotų asmenų 86 procentai pasveiko, 16,9 proc. taikyta dirbtinė plaučių ventiliacija, 13,6 proc. pacientų mirė.

Pandemijos pradžioje buvo įsitvirtinusi delta atmaina, šiemet ji vietą užleido omikron atmainai, kuri pasireiškia gerklės skausmu ir užkimimu, vidutinė gydymosi trukmė sutrumpėjo nuo 8 iki 5 dienų, sumažėjo ir hospitalizacijų.

E. Gaudiešienė priminė, kad nuo rudens visi turi galimybę pasiskiepyti nuo koronaviruso, tik nebe visiems tai yra aktualu, kadangi dažniau sergama lengvesnėmis formomis, sumažėjo hospitalizacijų ir mirčių.

„Vis tik yra daug rizikos grupės žmonių, kuriems būtina skiepytis. Gaila, kad Lietuvoje apie 20 proc. 80 metų ir vyresnių asmenų neturi nė vieno skiepo. Jie yra didžiausi kandidatai susirgti kovidu ir patekti į ligoninę. Rizikos grupėje – ir sergantys sunkiomis lėtinėmis, taip pat onkologinėmis ligomis. Pasiskiepyt reikėtų ir prieš planinę operaciją“, – priminė gydytoja.

Statistikos departamento duomenimis, bent viena vakcina nuo koronaviruso yra pasiskiepiję 56,1 procentas Plungės rajono gyventojų. Plungės ligoninėje nuo rugsėjo iki lapkričio paskiepyti 72 asmenys, Plungės sveikatos centre – 36.