Pagirios – pirmąją kūdikio gyvenimo dieną

Pagirios – pirmąją kūdikio gyvenimo dieną

Pagirios – pirmąją kūdikio gyvenimo dieną

Neramus, keistai besielgiantis ką tik gimęs kūdikis. Medikai patikrina. Sveikas. Vėliau paaiškėja, kad kūdikį kamuoja abstinencijos sindromas – organizmas reikalauja arba alkoholio, arba nikotino. Būdamas mamos įsčiose jis kasdien gaudavo „dozę“.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Geria ir rūko vaisingo amžiaus moterys

Kelmėje vykusioje mokslinėje praktinėje konferencijoje „Sveika šeima – visuomenės sveikatos pagrindas“ pranešimą skaitęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doc. dr. Aurelijus Veryga tvirtino, jog nuo alkoholio ir rūkalų labiausiai priklausomos 25 – 35 metų moterys. Tai parodė atlikti tyrimai. Būtent tokio amžiaus moterys dažniausia gimdo ir kūdikius.

Tik pusė Lietuvoje gimstančių vaikų yra planuoti. Vadinasi, tik pusė tėvų, planuodami turėti kūdikį, atsakingai ruošiasi tėvystei ir motinystei.

Girta pelė atsiveda kvailus peliukus

A. Veryga pateikė pavyzdį. Buvo atliktas eksperimentas su laboratorinėmis pelėmis. Vienai grupei vaikingų pelių buvo duota alkoholio. Kita grupė paliktos blaivios.

Peliukai išbandyti elektros šoku. Blaiviųjų pelių mažyliai, gavę elektros šoko, daugiau nebėgdavo ton pusėn. Girdytų pelių vaikai, gavę elektros šoko, vėl puldavo į tą pusę.

„Tai labai primena mokinius, su kuriais mokykloje niekas negali susišnekėti, – pastebėjo A. Veryga. – Alkoholiu nuodytiems kūdikiams būdingas hiperaktyvumas, koncentracijos stoka, prastesnė atmintis, mokymosi sunkumai, sutrikusi smulkioji motorika, nesugebėjimas prisitaikyti prie naujų sąlygų, uždelsta psichikos raida, kalbos, klausos sutrikimai.“

Girdytos pelės nesugebėjo apsaugoti peliukų. Nepajėgdavo jų parsinešti į lizdą. Kai kurios bandydavo, bet palikdavo pusiaukelėje.

Motinos girtavimas – kūdikio veide

Dėl alkoholinės intoksikacijos kūdikis gali gimti su ryškiais fiziniais trūkumais. Maža galvos apimtis (mikrocefalija), siauras akių plyšys, raukšlės akių kampučiuose, trumpa, plokščia nosis su plokščia nugarėle, plona viršutinė lūpa, trumpas latakas tarp viršutinės lūpos ir nosies, sulėtėjęs augimas ir per mažas svoris.

Vaisiaus alkoholinį sindromą aprašę mokslininkai teigia, jog alkoholio pakenkimas vaisiui priklauso ir nuo to, kiek alkoholio nėščia moteris vartojo. Jeigu nedidelį kiekį, kūdikiui gresia smegenų defektai, elgesio ir neurologiniai sutrikimai, protinis atsilikimas.

Jeigu vartojo daug alkoholio, galimos širdies ydos, griaučių sistemos defektai, inkstų, klausos ir regos anomalijos. Būtent dideli alkoholio kiekiai gali sukelti vaisiaus alkoholinį sindromą.

Alkoholio vartojimas iki pastojimo ir nėštumo metu didina persileidimo, vaisiaus žūties ir priešlaikinio gimdymo riziką.

Alkoholinė intoksikacija silpnina vaisiaus judesius, slopina kvėpavimą.

Europoje atlikti tyrimai parodė, jog ir 120 gramų alkoholio per savaitę gali turėti vaisiui neigiamų pasekmių.

A. Veryga sakė, jog dar yra gydytojų, kurie pataria moterims nemalonius nėštumo simptomus malšinti alkoholiu.

Rizikuoja ir rūkančios motinos

Tyrimai rodo, jog vaisiui labai kenkia motinos rūkymas ir buvimas aplinkoje, kurioje rūkoma. Nikotinas pablogina placentos kraujotaką, apsunkina kraujo įsotinimą deguonimi, kartais sukelia net deguonies badą – hipoksiją.

Rūkančioms mamoms triskart padidėja persileidimo grėsmė. Daugelis jų pagimdo negyvus kūdikius.

Vaikas gali gimti su taip vadinama „kiškio lūpa“ arba „vilko gomuriu“, šlapimo sistemos apsigimimais.

Į rūkančios motinos organizmą patenka 4000 įvairiausių medžiagų. Tarp jų ir radioaktyvusis polonis, kuris gali nulemti fizinius vaisiaus vystymosi sutrikimus.

Rūkančių motinų kūdikiams keliskart padidėja grėsmė susirgti vėžiu. Daugelis jau gimsta sirgdami bronchine astma.

Baisiau už gyvatės barškuolės nuodus

Tyrimai rodo, jog pirmoji rūkančių mamų vaikų patirtis šiame pasaulyje – kankinanti nikotininės abstinencijos būsena. Ką tik gimęs kūdikis – dirglus, neramus, blogai miega, dažnai verkia. Smegenys reikalauja nikotino, nes motinos įsčiose jo kasdien gaudavo.

„Tikriausiai, nė viena besilaukianti moteris sąmoningai nesiekia tokios patirties savo kūdikiui, – sako A. Veryga. – Tiesiog nesusimąsto, kokie baisūs nuodai yra nikotinas. Jo lašas – baisesnis už gyvatės barškuolės nuodus, o poveikis tris kartus stipresnis negu arseno. 2 – 3 lašų nikotino pakaktų nužudyti 80 kilogramų sveriantį žmogų. Su kiekviena cigarete žmogus gauna 1 miligramą nikotino. Tokiu kiekiu galima užmušti jūrų kiaulytę.“

Motinų rūkymas atsiliepia jų kūdikių psichinei sveikatai. Dažnai jie būna menkesnių gabumų, lėčiau įgyja naujų įgūdžių, blogiau skaito ir rašo.

Kartais rūkymas lemia ir protinį atsilikimą, asocialų elgesį. Kas trečia nėštumo metu rūkiusios motinos dukra, būdama nėščia, taip pat rūko.

Autorės nuotr.

PERSPĖJIMAS: Aurelijus Veryga perspėja, jog rūkančios moterys rečiau pastoja.