Tuberkuliozės problema nedingo

„Že­mai­čio“ nuo­trau­ka
Eu­ge­ni­ja Gau­die­šienė
Pasaulyje ėmus sklisti koronavirusui kitos užkrečiamos ir ne ką mažiau pavojingos ligos tarsi nuėjo į antrą planą. Viena jų – tuberkuliozė. Plungės ligoninės gydytoja Eugenija Gaudiešienė primena, kad ši liga niekur nedingo, o sergantieji ja gyvena tarp mūsų. Ir ne visada nori būti išaiškinti bei gydomi.

Kokia sergamumo tuberkulioze situacija mūsų rajone, neseniai domėjosi Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komitetas. Jo nariams E. Gaudiešienė pasakojo, kad pernai rajone buvo išaiškinta 13 naujų susirgimo tuberkulioze atvejų. Šeši asmenys tęsia gydymą ir šiemet. Du iš jų serga atsparia vaistams forma, todėl jų gydymas bus ilgesnis.

„Vienas rajono gyventojas labai atsakingai gydosi, o su kita sergančiąja turime problemų. Sugyventinis ją atveža išgert vaistų, mat moteris yra neįgali. Jei jau kartais prapuola, skambinam, aiškinamės, kodėl nepasirodė“, – kalbėjo medikė.

Tokiu sergančiųjų neatsakingumu galima tik stebėtis, mat pernai nuo tuberkuliozės rajone mirė du pacientai. Esą vienas iš jų turėjo daug gretutinių ligų. Ir nors tuberkuliozė nustatyta tik paskutinę dieną, ji vis tiek įrašyta kaip mirties priežastis. O antras asmuo medikams buvo pristatytas labai sunkios būklės. Iki tol sunkiai sirgdamas namuose išgulėjo apie du mėnesius, nors ir nebuvo vienišas, turėjo artimų giminaičių.

Po tokių atvejų E. Gaudiešienė sakė pasigendanti šeimos gydytojų įsitraukimo. Esą jei šie žino, kad medicininės pagalbos reikalingas asmuo atsisako vykti pas gydytojus, reikėtų pranešti socialiniams darbuotojams. Ji pati teigė bendradarbiaujanti ne tik su pastaraisiais, bet, reikalui esant, į pagalbą kviečianti ir seniūnus. „Yra buvę, kad tirtis nenorėjusį asmenį atvežė būtent seniūnas“, – sakė medikė.

Per šių metų pirmąjį ketvirtį rajone naujai išaiškinti dar šeši sergantieji tuberkulioze: keturi mieste ir du rajone. Visi gydomi.

E. Gaudiešienė priminė, kad visi naujagimiai skiepijami nuo tuberkuliozės, o septynerių metų vaikams daromas Mantu testas, leidžiantis nustatyti, ar vaikas yra užsikrėtęs šia liga. Esą šio tyrimo apimtys yra geros, viršija net šalies vidurkį. Nedžiugina tik sergamumo rodikliai. Medikė pasakojo, kad skaičiuojant bendrą sergamumą tuberkulioze neišskiriami atskiri rajonai, tik apskritys. O Telšių apskritis pagal sergančiųjų skaičių viršija šalies vidurkį.

„Gal dėl to, kad daugiau atvejų išaiškinam. Ir tai nėra blogai“, – pastebėjo medikė. Ji pridūrė, kad tuberkulioze, kaip ir koronavirusu, užsikrečiama oro lašeliniu būdu, todėl labai svarbu nustatyti ne tik šios ligos užkratą nešiojančius asmenis, bet ir turėjusius su jais kontaktų.

Kaip minėta, ne visi, net ir žinantys savo diagnozę, skuba gydytis. Norint motyvuoti juos, atvykstantieji išgerti vaistų gauna materialinę paskatą – 9-ių eurų vertės maisto taloną.