Ką nori, tą matai

Šis posakis liaudyje gerai žinomas, o ir mokslu pagrįstas. Klausiausi vienos plungiškės, sergančios cukriniu diabetu ir padedančiomis šia bei kitomis ligomis sergantiems vaikams visoje Lietuvoje. Ji papasakojo tokią istoriją.

Vienoje sporto salėje, kurioje vaikai praleidžia daug laiko, buvo paliepta penkias minutes stebėti ir fiksuoti visus raudonos spalvos daiktus. Po to jiems visiems buvo užrištos akys ir liepta paeiliui vardinti salės daiktus, kurie yra... žalios spalvos. Vaikai liko nepatenkinti dėl užduoties pakeitimo ir mažai kas galėjo prisiminti daugiau kaip vieną daiktą salėje.

Eksperimento autorė padarė kelias išvadas, su kuriomis aš sutinku ir galimus pamąstymus dėlioju toliau. Mergina teigia, kad, turint kieno nors suformuotą arba paties įsiteigtą nuostatą, sunku pažvelgti į reiškinį plačiau. Gal todėl tiek daug žmonių keliasi ryte su neigiama nuostata į reiškinius aplink save ir mato tik tai patvirtinančius faktus. Be to, jie dar ir pyksta, kai kas nors bando parodyti ir kitas reiškinio puses. Negi su tuo pasiginčysi...

Sakykim, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis prieš kiek laiko paskelbė, jog žydai – blogiečiai, kone visos lietuvių tautos bėdų kaltininkai. Kadangi kai kas tam pasipriešino, nieko kito nebeliko, kaip tik vystyti šią temą toliau. Imta skelbti, kurie tos tautybės žmonės prisidėjo Rainių žudynėse, tremiant lietuvius, kurie šiandien kažką ne taip daro.

Suprantama, buvo užmiršti tie, kurie prisidėjo prie kovų už Lietuvos nepriklausomybę bei jos atstatymą, o, svarbiausia, nuošalyje paliktas net holokaustas. Tokia „klaida“ daroma ne atsitiktinai. Seimo narys pajuto, koks gali būti populiarus feisbuko platybių komentaruose, tad, tikėtina, jog šioje „klaidoje“ jis taip ir liks. Lauksim, ar galiausiai nepasakys, jog žydai kankino ir nužudė Kristų...

Visiškai ignoruojama tai, kad dauguma kaltųjų buvo pasmerkti ar nuteisti. Matyt, ne atsitiktinai nepaminėtas ir tas faktas, kad mūsų tautiečiai lietuviai gana aktyviai prisidėjo prie holokausto vykdymo.

Išvada viena – aprašyto eksperimento „auka“ galim laikyti ir Seimo narį, norintį matyti tik tai, kas norima matyti.