Linos RUIBIENĖS nuotr.Be jaunųjų menininkų nebūtų ir šio konkurso
Šis unikalus renginys – ne tik nusilenkimas neblėstančiam S. Riaubos atminimui, bet ir galimybė atverti duris į jaunystės fantazijos pasaulį. Kol puoselėjamos tokios iniciatyvos, liaudies meno dvasia, giliausios tradicijos ir žemaitiškas autentiškumas išlieka gyvi, o jaunųjų kūrėjų rankose senieji amatai atgimsta pačiomis netikėčiausiomis, šiuolaikiškomis spalvomis.
Šiais metais konkurse savo darbus pristatė ypatingai gausus būrys jaunųjų dalyvių – net 92. Iš viso buvo eksponuojama net 390 jų kūrinių. Konkursui mokinius paruošė 26 mokytojai iš Mažeikių, Skuodo, Šiaulių, Sedos, Židikų, Rietavo, Kulių, Šateikių, Platelių ir kitų Plungės krašto mokyklų.
Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė ir renginio vedėja Jolanta Miltenė pasakojo, kad per visus 26-erius konkurso gyvavimo metus iš viso jame dalyvavo net 2 122 mokiniai ir buvo eksponuota apie 8 tūkst. pačių įvairiausių jų darbų.
„Šis konkursas yra skirtas dalyviams nuo 10 iki 19 metų, tačiau šiais metais yra vienas dalyvis, kuriam viso labo tik 9-eri. Tegul jam tai būna savo jėgų išbandymas. Plungės kultūros centras yra labai dėkingas, kad visus šiuos metus konkursą palaiko rajono Savivaldybė. Nuoširdžią padėką norime išreikšti ir savo draugams bei ištikimiems rėmėjams iš Švedijos – Boksholmo organizacijai „Draugas draugui“, – kalbėjo J. Miltenė.
Minėta Boksholmo organizacija įteikė paskatinamuosius prizus. Skulptūros kategorijoje jis skirtas Plungės „Saulės“ gimnazijos mokiniui Simonui Mickevičiui (jo mokytojas Viktoras Raibužis), amatų kategorijoje – Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokinei Samantai Beniušytei (jos mokytoja Inga Šilinskaitė). Grafikos kategorijoje paskatinamuoju prizu apdovanota Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinė Auksė Mikalauskaitė (jos mokytoja Bronelė Valužienė), tapybos kategorijoje – Platelių meno mokyklos Šateikių skyriaus mokinė Lilija Gedvilaitė (jos mokytoja Liudvika Švedė).
Na, o Plungės rajono savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Vida Saukalienė įteikė dovaną minėtai jauniausiai dalyvei – 9-erių metų Barborai Zelskytei iš Platelių meno mokyklos, jos mokytoja – Alma Vilnienė.

organizatoriai
Linos RUIBIENĖS nuotr.Lankomiausia paroda visoje Žemaitijoje
Prie sveikinimų prisidėjo ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. Jis neslėpė džiaugsmo ir pasididžiavimo, kad jau 26-erius metus Plungės kultūros centras sukviečia jaunuosius Žemaitijos menininkus į Plungę.
„Jūs, vaikai, esate tas garantas, kad Lietuva išsaugos savo pamatines vertybes, tradicijas, kuriomis esame unikalūs ir įdomūs pasauliui. S. Riaubos kūryba išlieka aktuali metų metus, o jaunieji menininkai perima tą liaudies tradiciją ir ją perduos kitoms kartoms“, – kalbėjo R. Matulis.
Plungės kultūros centro direktorius pridūrė, kad ši paroda yra pati lankomiausia ir gyviausia, jos fone vyksta įtraukiosios pamokos, tad į kūrybinį vyksmą įsitraukia daug moksleivių ir suaugusiųjų. Didelis ir mokytojų indėlis: tik šalia didelio meistro gali užaugti didis kūrėjas.
J. Miltenė pristatė daugiausiai mokinių paruošusius mokytojus: V. Raibužį, Ingą Šilinskaitę ir Aleksandrą Novaką. Beje, plungiškio pedagogo V. Raibužio pasiteiravus, kaip pavyksta paruošti tiek daug dalyvių, jo atsakymas buvo trumpas ir konkretus: „Kantriai, iš lėto ir su meile“.
Apdovanojimų gausa
Visi, aplankę „jaunųjų riaubukų“ darbų parodą, galėjo reikšti savo simpatijas ir atiduoti balsą už labiausiai patikusį darbą. Tokiu būdu geriausia tapytoja išrinkta Plungės „Ryto“ mokyklos mokinė Viktorija Švelnytė (jos mokytoja Vilma Stankuvienė). Geriausia skulptorė – Klaipėdos Eduardo Balsio menų mokyklos mokinė Jonė Valdonė Einikytė (mokytoja Regina Aleksandravičienė). Geriausias amatininkas, lankytojų nuomone, – Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos mokinys Dovydas Sabeckis (mokytoja Rima Drevinskienė). O geriausia grafikė – Plungės technologijų ir verslo mokyklos mokinė Skaistė Mineikytė (jos mokytoja J. Miltenė).
Konkurso-parodos dalyvių darbus vertino ir komisija, pirmininkaujama menotyrininkės dr. Jolantos Zabulytės. Kiti komisijos nariai: tautodailininkė, konkurso iniciatorė Zafira Leilionienė, skulptorius-kryždirbys Antanas Vaškys, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė, Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė ir Žemaitijos nacionalinio parko paveldo skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Kuprelytė.
Komisijos pirmininkė dr. J. Zabulytė trumpai apibūdino parodą ir pasidžiaugė, kad darbų gausa bei pilna salė žiūrovų parodo, jog šis renginys turi gilią prasmę ir besitęsiančią jaunųjų kūrėjų tradiciją.
„Ši paroda pasižymi didžiule stilių gausa. Kaip ir praėjusiais metais, dominuoja tapybos darbai, bet pasigedau tekstilės ir skulptūros darbų. Renginio organizatoriams rekomenduočiau konkursą daryti kas antrus metus, su atranka pagal vertybinę skalę, kad varžytųsi tematiniai darbai“, – kalbėjo dr. J. Zabulytė.
Apžvelgus parodą ir įteikus papildomus apdovanojimus, atėjo metas skelbti pagrindinius laimėtojus. Salėje aidint plojimams ir tvyrant džiaugsmingam jauduliui, iškilmingai paskelbti ir piniginiais prizais apdovanoti konkurso nugalėtojai.
2026 metų geriausia tapytoja išrinkta Mažeikių Kalnėnų progimnazijos mokinė Emilija Mačiulytė, jos mokytoja Karolina Jautakė. Geriausias skulptorius – Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinys Žygimantas Augustas Palšis, jo mokytojas – V. Raibužis. Geriausias amatininkas – Šiaulių Ragainės progimnazijos mokinys Domas Aleksandravičius, jo mokytoja – Regina Aleksandravičienė. Geriausio grafiti autorė – Mažeikių Pavasario progimnazijos mokinė Meda Kateivaitė, jos mokytojas – Aleksandras Novakas.
Šventinę nuotaiką kūrė ir nuotaikingus muzikinius kūrinius renginio metu dovanojo Plungės kultūros centro vaikų vokalinė grupė „Hello“, kuriai vadovauja Diana Paulauskienė.
Linos RUIBIENĖS nuotr.
Linos RUIBIENĖS nuotr.
Linos RUIBIENĖS nuotr.
Linos RUIBIENĖS nuotr.
Linos RUIBIENĖS nuotr.
