
Naujausios
Gyvūnų ženklinimas – ne naujiena
Pereinamajam periodui, per kurį turėtų būti suženklinti visi Lietuvoje laikomi šunys, katės ir šeškai, skirti vieneri metai. Tad iki 2021 m. gegužės 1 d. atvesti gyvūnai, tarp kurių patenka dauguma jau suaugusių keturkojų, turi būti suženklinti iki 2022 m. gegužės 1 dienos (jeigu gyvūnai naudojami versliniam veisimui – iki 2021 m.
rugsėjo 1 d.). Po 2021 m. gegužės 1 d. atvesti gyvūnai turi būti suženklinami per 4 mėnesius nuo gimimo, bet ne vėliau iki jų perdavimo kitam savininkui ar laikytojui.
Įstatymas numato, kad katės, šunys ir šeškai privalo būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre. Už tai atsakingi gyvūnų savininkai.
Tiesa, veisėjams, gyvūnų prieglaudų darbuotojams ir nemažai daliai gyventojų ženklinimas – jokia naujiena, mat jau nuo 2016 m. gyvūnų ženklinimas ir jų įtraukimas į Gyvūnų augintinių registrą yra privalomas tuomet, kai keičiasi jų savininkai, t. y. kuomet gyvūnas yra parduodamas, dovanojamas ar perduodamas kitiems savininkams.
Nauja tik tai, kad nuo šiol tą daryti privalo visi gyvūnų augintiniai, net jei nesiruošiama keisti savininko.
Būdas apsidrausti
Suregistruoti augintinius norima dėl daugybės priežasčių – ligų, nelegalaus veisimo ir prekybos prevencijos. Iš ryžio dydžio mikroschemos, kuri ženklinant gyvūną yra įvedama į poodį ties ketera, tarp menčių, galima sužinoti, kam gyvūnas priklauso, o tai pasitarnauja gyvūnui pabėgus ar pasimetus.
Neretai vadovaujamasi klaidinga nuomone, kad jei gyvūnas laikomas namie ir į lauką neišeina, tai ir mikroschema jam nereikalinga. Deja, nutinka visko. Socialiniai tinklai mirga nuo skelbimų apie dingusius augintinius, kurie buvo laikomi namie ar uždarose teritorijose. Katinai iškrenta per balkonus ar išsprūsta pro lauko duris, šunys nubėga paskui rujojančias pateles, iššoka iš automobilio ar patenka į ilgapirščių rankas, o šešką sužiūrėti – apskritai nemenkas iššūkis. Ir savininkui gali nutikti visko, todėl mikroschema – būdas apsidrausti nuo įvykių, kurių niekas neplanuoja, bet, deja, jie pasitaiko.
Aktualu tiek miesto, tiek kaimo gyventojams
Apie augintinių ženklinimo niuansus mūsų rajone papasakojo Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos Telšių departamento Plungės skyriaus vedėjas Alvydas Montvydas.
Pasak jo, šiuo metu Plungėje ženklinimo paslaugas teikia dvi privačios veterinarijos gydyklos ir du privatūs veterinarijos gydytojai. Nors įstatyme numatyta, kad ženklinti galės asmenys, baigę specialius mokymus ir turintys tą patvirtinantį dokumentą, bet kol kas tokių, norinčių ir galinčių prisidėti, Plungėje nesulaukta. O gal ir poreikio tokio nėra!?
Skaičiuojama, kad mūsų šalyje kol kas paženklinta tik 9,87 proc. visų kačių ir šunų, o neženklintų augintinių, manoma, yra daugiau nei milijonas. Kiek neženklintų keturkojų gali būti mūsų rajone, sunku pasakyti. Pasak A. Montvydo, kaimiškose vietovėse kiekvienuose namuose tikrai rasi katiną ar šunį. Tad skaičius gyvūnų, kurie turės būti „sučipuoti“, gali būti nemenkas.
Vis tik daugeliui rajono gyventojų gyvūnų ženklinimas kelia daug klausimų. Žmonės nerimauja, kaip iš atokių vietovių savo keturkojus nuvežti į Plungę, ypač tiems, kas neturi savo transporto priemonės? Gal bus organizuojamas augintinių ženklinimas seniūnijose, kaip buvo kalbama? Pagaliau, kaip sugaudyti kates, kurios gyvena ūkyje, veisiasi laisvai ar yra bešeimininkės? O kur dar vasaromis ar rudeniop atvažiuojančių „grybautojų“ kaimuose, pamiškėse ir pakelėse paliekami nebereikalingi augintiniai? Ką su jais daryti?
„Kad bešeimininkių gyvūnų nebūtų, yra Savivaldybės ir seniūnijos reikalas. Jei žmogus negali ar nenori laikyti ir prisiimti atsakomybės už rastą, priklydusį gyvūną, jis turi kreiptis į vietinę valdžią – Savivaldybę, seniūniją, seniūną, seniūnaitį... Laikinąją globą turi organizuoti Savivaldybės administracija jos direktoriaus nustatyta tvarka. Jei yra pranešimas apie kažkokį rastą, be priežiūros paliktą ar valkataujantį gyvūną, už tai atsakinga tarnyba turi atvažiuoti ir jį sugauti. Po to jis turi būti perduotas globoti gyvūnų globėjui“, – kalbėjo A. Montvydas.
Svarstant įstatymo pataisas buvo kalbama apie galimybę gyvūnų ženklinimo paslaugą teikti kuo arčiau gyvūno laikytojo. Kalbėta ir apie įvairias ženklinimo akcijas, bet ar jos bus, kada ir kas jas turėtų organizuoti, vedėjas nieko pasakyti negalėjo. Atsakymo į šį klausimą negavome ir iš Plungės rajono savivaldybės. Įstatymo pataisos dar „šviežios“, matyt, dėmesys vis dar yra nukreiptas į pandemijos suvaldymą, o gyvūnų ženklinimo klausimai palikti savieigai.
Procedūra – greita ir neskausminga
Norėdami sužinoti, kokia yra reali situacija ir kokiais tempais vyksta augintinių ženklinimas Plungės rajone, susisiekėme su privačios veterinarinės gydyklos vadove Liuda Griciene. Pokalbio metu paaiškėjo, kad šioks toks gyvūnų ženklinimo suaktyvėjimas yra.
Dažniausiai atvežusieji paskiepyti savo augintinį tuo pačiu jį ir paženklina. Ši procedūra – trumpa ir neskausminga, esą ilgiau užtrunkama pildant dokumentus. Pasak veterinarės, dažnai šios procedūros prašoma net nesidomint kaina. O mums vis tik smalsu, kiek reikės paploninti piniginę, norint nenusižengti įstatymui? Šioje gydykloje ženklinimo ir įregistravimo paslauga kainuoja 20 eurų. Daug tai ar mažai, paliksime spręsti skaitytojams.
Reikia paminėti ir tai, kad Gyvūnų gerovės įstatymo pataisos numatė ne tik prievolę paženklinti laikomus naminius keturkojus, bet ir patirtų išlaidų kompensaciją socialiai remtiniems asmenims.
Jų laikomų kačių, šunų ir šeškų, atvestų iki šių metų gegužės 1 dienos, ženklinimo ir registravimo išlaidos turi būti kompensuojamos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšų. Nurodyta, kad šia lengvata bus galima pasinaudoti net iki 2022 m. gruodžio 31 d., bėda tik, kad mūsiškėje – Plungės rajono – savivaldybėje apie tokią lengvatą niekas nėra net girdėjęs.
„Jokios informacijos, jokių aprašų ar išaiškinimų dėl kompensavimo tvarkos, absoliučiai nieko nesame gavę. Tad atėjęs žmogus, nešinas ženklinimo sąskaita, paramos gauti negalėtų, – „Žemaičiui“ sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Puidokienės. – Įstatymo pataisos priimtos, bet palikta spraga, niekas daugiau nėra padaryta. Kol kas dar reikia laukti.“