
Naujausios
Asociacijos „Plungės skautai“ organizuojama stovykla šiemet sulaukė gausaus būrio dalyvių ne tik iš Plungės rajono. Atvyko vaikų ir iš kitų rajonų, taip pat ukrainiečių. Daugiausia tai 8–15 metų vaikai ir jaunuoliai, panorę vieną vasaros savaitę praleisti kitokioje – ne namų – aplinkoje, su būriu bendraminčių, bei patirti įvairių nuotykių ir išbandymų.
Pirmasis išbandymas tik atvykus į stovyklą ir įsikūrus, žinoma, buvo atsisveikinimas su tėveliais. Vyresnieji skubėjo atsiglėbesčiuoti su artimaisiais, o štai mažiausiems stovyklos dalyviams šis momentas nebuvo toks lengvas. Nuvyti išsiskyrimo slogutį padėjo pirmoji skautiška rikiuotė ir pažintis su stovyklos vadovais bei kitais stovyklautojais, įvairūs žaidimai, pastovyklių puošimas.
Vyresniesiems, jau įžengusiems į paauglystę, sunkiau buvo atsisveikinti ne su tėveliais, bet su namie likusiais telefonais bei kompiuteriais, planšetėmis – organizatoriai prašė šių išmaniųjų įrenginių į stovyklą nesivežti. Esant reikalui tiek tėvai su savo atžalom, tiek vaikai su tėveliais galėjo susisiekti per stovyklos vadovus.
Žinoma, kaip ir kasmet jau po dienos kitos atsiranda vaikų, kurie prašo vadovų susisiekti su tėveliais, kad šie atvažiuotų pasiimti jų namo, mat ne visiems pavyksta prisitaikyti prie naujos aplinkos. Šiemet kai kuriems nuotaiką pagadino ir pasitaikęs prastas oras, bet štai kiti džiaugėsi po balas bei purvynus taškydamiesi.
„Viskas priklauso nuo nusiteikimo, – seną tiesą patvirtino stovyklos vadovas Dovydas Vaitkus. – Orai šiemet tikrai ne mūsų pusėje, bet pasitaikė ir gražių dienų. Vieną dieną net maudynes tvenkiny turėjom. Pirmadienį – žygio dieną – vyresnieji keliavo iki piliakalnio, viso gal 20 kilometrų teko įveikti, mažesnieji arčiau – iki Dievo stalo akmens. Pastarieji laiku spėjo grįžti, o didesnieji pakliuvo į liūtį, parėjo permirkę iki paskutinio siūlo. Bet tai irgi nuotykis. Be jų nebūna skautiškų stovyklų.“
Atsižvelgiant į orus kai kurias veiklas teko perkelti po stogu, tačiau stovyklautojai nenuobodžiavo: vienus užsiėmimus keitė kiti, žaidimus – estafetės, rikiuotes – talentų šou, filmų peržiūras – vakaronės prie laužo, įvairios šėlionės ir išgyvenimo gamtoje pamokos.
Stovyklai vadovaujantis Dovydas atskleidė, kad sena skautų tradicija – budėjimas saugant vėliavą ir indus, kitus atributus, mat paprastai tokių stovyklų metu sulaukiama nekviestų, dažniausiai – naktinių svečių iš kitų skautų tuntų. Naktį iš antradienio į trečiadienį toks inscenizuotas užpuolimas įvyko ir Baltučių sodyboje, tačiau stovyklautojai sugebėjo apginti savo tunto vėliavą, o užpuolikus išginti lauk. „Nukentėjusių nebuvo“, – patvirtino stovyklos vadovas.
Bet ne vien tik šėlionės laukia skautų stovyklose – per įvairias veiklas stengiamasi išmokyti vaikus praktiškų dalykų, kurie pravestų ateity, ir nebūtinai stovyklaujant gamtoje. Mažiukams svarbu išmokti pasirūpinti savo higiena, drabužiais, vyresnieji įtraukiami į istorinius žaidimus. Skatinamas kūrybiškumas, verslumas, už sugalvotas originalias veiklas vaikai gauna skautiškų pinigų, kuriuos vėliau gali išleisti vietoje rengiamuose aukcionuose ir nusipirkti įvairių skanėstų, kurių šiaip skautų lauko virtuvėje nė su žiburiu nerasi.
Viešėdami Baltučių sodyboje išgirdome, kad vaikai maistu nesiskundžia – gamtoje kitas apetitas nei namie. Skaniausia, pasak pačių stovyklautojų, – dešrelės bei žagarėliai, tačiau grįžę iš žygio ar išsidūkę tvenkiny noriai kerta ir košes, ir daržovių sriubas bei šaltibarščius.
Nors gali susidaryti įspūdis, kad skautiška veikla yra labiau berniukiška, Dovydas skuba paneigti šį mitą – į tokias stovyklas susirenka apylygiai tiek berniukų, tiek mergaičių.
Asociacija „Plungės skautai“ per vasarą paprastai surengia tris stovyklas: viena skirta ne skautams, o kitos dvi – jau ragavusiems skautiškos košės. Paprastai gyvenama palapinėse, visiškai gamtinėmis sąlygomis. Vyresnieji, jau turintys patirties, miega tarp medžių pasikabinę hamakus ir virš galvų ištempę neperlyjamus tentus – sako, kad taip net patogiau nei palapinėje.
Įvairių gudrybių netrūksta išmokti ir mažesnieji. Ir ne vienas jų, stovykloje pasimatavęs skautiškus batus, į skautų veiklą įsitraukia ilgam.