
Naujausios
Globai pasiryžo kone pusšimtis šeimų
Diskusiją pradėjęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas sakė apgailestaujantis, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai vaikus tenka paimti iš šeimos ir ieškoti jiems saugesnio prieglobsčio. Ir nors metams bėgant globojamų vaikų mažėja, esą požiūris į globą keičiasi lėčiau nei norėtųsi – tebeišgirstame pasvarstymų, kad globėjais tampama tik dėl finansinių sumetimų.
„Gal reikia sulaukti, kol užaugs nauja karta, kuri rūpestį svetimais vaikais priims kaip natūralų dalyką“, – svarstė M. Česnauskas.
Vis tik yra ir optimistiškai nuteikiančių pavyzdžių. Antai globos koordinatorė Erika Medutė papasakojo bendraujanti su 18 globėjų šeimų, kuriose auga 35 globojami vaikai. Kita koordinatorė Donata Paulauskienė dirba su 26-iomis globėjų šeimomis, kuriose auga 29 globojami vaikai, tarp jų – ir 7 globojami ukrainiečiai. Tiesa, į Plungę jie atvyko jau su savo globėjais. Esą prasidėjus karui Ukrainoje, į Globos centrą kreipėsi ne viena plungiškių šeima, norinti priimti globoti ukrainiečius vaikus, tačiau minėti 7 mažieji pabėgėliai į mūsų šalį atvyko jau su savo globėjais.
Be minėtų jau esamų globėjų šiemet centras pravedė mokymus dar 7-iems asmenims, norintiems priimti į šeimą globoti vaikus, ir šiuo metu ruošiasi pakviesti į mokymus sudarytą dar vieną 6-ių asmenų grupę. Pasidžiaugta, kad nuo liepos tokie mokymai yra privalomi visiems asmenimis, besiruošiantiems globoti vaiką, nes iki šiol artimiesiems (močiutėms ir seneliams, broliams ir seserims, kitiems giminaičiams) jie buvo tik rekomenduojami.
Parengė penkias budinčias globotojas
Globos centro padalinio vadovė Jolanta Zaburienė papasakojo ir apie laikinąją globą. Esą šiuo metu viena budinti globotoja yra priėmusi tris paaugles merginas, tad pas ją daugiau laisvų vietų nėra, o kita laikinoji globotoja yra pasiruošusi priimti vaikus iki 6 metų amžiaus.
Pasak J. Zaburienės, centras norėtų rasti dar vieną budinčią globotoją, kuri, reikalui esant, priimtų vyresnio amžiaus vaikus – paauglius, tačiau tokių globotojų esą trūksta ne tik Plungėje, bet ir visoje Lietuvoje. Ta pati situacija ir su nuolatine globa – tam apsisprendusios šeimos dairosi kuo mažesnių vaikų. Esą šiuo metu dvi paruoštos potencialių globėjų šeimos laukia, kada į savo namus galės priimti vaikus nuo 3 iki 5 metų arba nuo 5 iki 7 metų, o vyresniems rasti globėjus būna sudėtinga.
„Kad ir kiek bandom kviesti, dalinam skrajutes, organizuojam renginius, visuomenė labai neaktyviai renkasi. Nežinom, kokiu būdu pritraukti žmones aktyviau domėtis galimybe tapti globėjais, – sakė J. Zaburienė. – Bet situacija gerėja. 2017 m. turėjom tik vieną budinčią globotoją ir džiaugėmės tuo, o dabar, reikalui esant, galėtume įdarbinti net tirs. Tiesa, per pastaruosius penkerius metus kursus išklausė 5 budinčios globotojos, bet viena atsisakė, susirado kitą darbą, kita išvyko. Apskritai mums tas kelias buvo gana sunkus, bet palaipsniui norinčiųjų kad ir laikinai globoti vaikus atsiranda. Ir atsiranda tokių, kurie to imasi tikrai ne dėl pinigų, nes kitam kad ir kokią sumą mokėtum, tikrai neims prižiūrėti svetimų vaikų.“
Laukia įkurtuvės
Plungėje veikia ir dveji bendruomeniniai vaikų globos namai, įsikūrę daugiabutyje Vėjo gatvėje. Juose šiuo metu gyvena 8 vaikai. Nebetolimoje ateityje jų laukia įkurtuvės Gandingos gatvėje statomame name, tačiau Plungės socialinių paslaugų centro direktorė Odeta Misiūnienė sakė ieškosianti galimybės pasilikti bent vieną iš dviejų butų Vėjo gatvėje, nes numatyti, kiek vaikų dar gali tekti apgyvendinti – neįmanoma.
„Probleminės šeimos paprastai turi ne po vieną, bet po du, tris ar keturis vaikus, kartais ir penkis, o įstatymai numato, kad vienos šeimos vaikai negali būti išskiriami – visi turi būti įkurdinti kartu. Taip kad mūsų darbe nieko negali suplanuoti, ypač vasarą, nes tada tėveliai atsipalaiduoja, nebeprižiūri vaikų. Visokių situacijų būna“, – kalbėjo O. Misiūnienė.
Jaunuoliams – palydėjimo į savarankišką gyvenimą paslauga
M. Česnauskas teiravosi, kas laukia tų globojamų vaikų, kurie sulaukia pilnametystės. Pasirodo, tokie jaunuoliai gali persikelti į patalpas buvusiuose Vaikų globos namuose V. Mačernio gatvėje, kur su minimalia socialinio darbuotojo pagalba gali pratintis prie savarankiško gyvenimo.
„Neseniai iš ten vieną merginą išlydėjom – susirado darbą prekybos centre, išsinuomojo butą su draugu. Bet reikėjo sulaukti to momento, kada jau galėjo išeiti ir, svarbiausia, turėjo, kur išeiti“, – sakė O. Misiūnienė. Pasak jos, vieni jaunuoliai tik ir laukia, kada sukaks 18 metų ir jie galės užverti globėjų ar globos namų duris, o kiti ateina ir klausia, ar dar galės pasilikti.
Telšių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Plungės rajone patarėja Irmantė Kurmienė susitikimo metu pristatė nuo liepos 1 d. įsigaliojusius Civilinio kodekso pakeitimus, susijusius su vaikų globa. Nors pokyčių, pasak jos, tikrai nemažai, vaiko teisių apsaugos specialistai ir toliau kontroliuoja, ar globėjai tinkamai vykdo pareigas, ar globojami vaikai auga saugioje aplinkoje.