Nuo rugsėjo vienoje Plungės mokyklų – naujovė

Plungės atviro jaunimo centro nuotrauka
Jaunimas noriai dalyvauja įvairiuose užsiėmimuose
Tokią žinią praėjusią savaitę vykusio Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio metu pranešė Plungės atviro jaunimo centro vadovė Rita Raukaitė. Anot jos, kitose šalies mokyklose jaunimo darbuotojai jau kurį laiką per pertraukas ar laisvas pamokas bendrauja ir užsiima su jaunimu, o nuo kitų mokslo metu ši naujovė įžengs ir į Plungę. Tad ir mūsų jaunimas vietoj tuščio laiko leidimo, slampinėjimo mokykloje ar jos teritorijoje, neretai įsitraukiant į žalingas veiklas, galės rinktis pasibuvimą su jaunimo darbuotoju.

Mokyklose – jaunimo darbuotojai

Posėdžio metu R. Raukaitė pasakojo, jog šalies atviri jaunimo centrai pradeda aktyviai veikti švietimo įstaigose – atvyksta į mokyklas ir dirba su jaunuoliais pertraukų ar laisvų pamokų metu. Per tą laiką mokiniai gali ateiti į susitikimams su jaunimo darbuotoju skirtą erdvę, kalbėtis su juo, spręsti savo problemas, žaisti ar užsiimti kita pozityvia veikla.

nuotrauka
Pusmetį Plungės atviram jaunimo centrui vadovaujanti R. Raukaitė
 

Planuojama, kad jaunimo darbuotojas nuo naujų mokslo metų dirbs ir vienoje iš Plungės rajono mokyklų. Tokiais planais komiteto nariai liko patenkinti, anot jų, tokiu būdų bus palengvinamas mokytojų darbas, o ir patiems moksleiviams ši naujovė turėtų būti patraukli.

Vėliau „Žemaičio“ kalbinta centro vadovė teigė, jog atviras darbas su jaunimu mokyklose jau vyksta bene dešimtyje miestų: Gargžduose, Druskininkuose, Kėdainiuose, Vilniuje, Biržuose, Skuode ir kitur.

Bendraus su jaunimu ir teiks pagalbą

„Rengėme pristatymą apie tai mokyklų vadovams. Toliau laukia diskusijos, mokyklų ir jaunimo situacijų analizė ir kiti žingsniai, kad būtų priimtas geriausias sprendimas renkantis, nuo kurios mokyklos pradėti“, – kalbėjo direktorė. Pasak jos, atviras darbas mokykloje padės jaunuoliams mažinti dėl įvairių priežasčių kylantį stresą, didins motyvaciją keistis, gerinti ryšius su socialine aplinka, mokytojais, draugais, stiprins bendravimo gebėjimus, prisidės prie priklausomybių, patyčių prevencijos ir panašiai.

Vis tik pagrindinis šios programos tikslas, anot R. Raukaitės, – mažinti jaunų žmonių, turinčių mažiau galimybių ir patiriančių didesnius iššūkius, atskirtį, gerinti jų psichologinę ir emocinę savijautą.

Į kokios mokyklos veiklą planuojama integruoti jaunimo darbuotoją, centro vadovė neįvardijo, kadangi kol kas tai nėra nuspręsta. Tačiau užsiminė, jog Jaunimo reikalų agentūros rekomendacija yra veikti gimnazijose, kadangi gimnazistai patiria daugiausiai iššūkių.

„Tačiau ar galutinis sprendimas bus koncentruotis į gimnazijas, pasakyti dar negaliu, – kalbėjo vadovė, patikslindama, jog iš pradžių bus dirbama tik vienoje ugdymo įstaigoje. – Nusprendėme, kad geriau kokybė, nei kiekybė, tad orientuojamės pirmiausia į vieną mokyklą, turėdami norą, kad įgiję patirties ir žinių galėsime plėstis ir į kitas mokyklas.“

Daug dėmesio skirta mokymams

Tiesa, per komiteto posėdį pagrindinis R. Raukaitės tikslas nebuvo pristatyti šią naujovę. Ji buvo pakviesta supažindinti su praėjusių metų Plungės atviro jaunimo centro veikla.

2023 metais buvo išsikeltas tikslas sudalyvauti 30 val. vadovų mokymuose, suorganizuoti dvejus savanorių mokymus ir 10 supervizijų darbuotojams, 20 mobilių susitikimų Stalgėnų, Karklėnų ir Narvaišių bendruomenėse. Visu šimtu procentu šių tikslų įgyvendinti nepavyko, tačiau iki to esą trūko visai nedaug.

Iš viso pernai centre įgyvendinta 91 veikla, jaunimas turėjo galimybę dalyvauti įvairiose užsiėmimuose, pasineriant į kūrybą, žaidimus, kitų šalių kultūrų pažinimą.

Metus centre savanoriavusi mergina iš Sakartvelo įdomiai pristatė savo šalies kultūrą, rengė įvairius užsiėmimus.

Tarp pernai rengtų veiklų – ir išvyka į Seimą, pilietinio pasipriešinimo paskaita. Per pastarąją jaunimas sužinojo, ką reikėtų daryti, jei reikėtų slėptis, ragavo karių maistą, sužinojo, kaip ištirpdyti sniegą, kurį kariai naudoja tuo atveju, kai neturi vandens.

Dalyvauta ir „Erazmus+“ mokymuose Turkijoje, projekte Slovakijoje, lyderystės mokymuose Plateliuose.

„Patys surengėme mokymus apie projektų rašymą, į kuriuos įsitraukė įvairių organizacijų atstovai iš Plungės. Taip pat patys vedėme paskaitą apie tikslus ir jų siekimą NVO „Krantas“ jaunimui“, – pasakojo R. Raukaitė, akcentuodama, jog praėję metai išties buvo gausūs įvairių mokymų.

Praėjusiais metais centrą aplankė 3 309 jaunuoliai, tarp kurių net 42 procentai – mergaičių. Šie skaičiai – išties džiuginantys, nes, kaip pastebėjo vadovė, ankstesniais metais dažniausi centro lankytojai buvo vaikinai.

Plėtojamas mobilus darbas

Šiuo metu centre, kurio veiklai pernai iš Savivaldybės biudžeto skirta 61 400 eurų, visu etatu dirba du darbuotojai ir direktorius. Dar vienas darbuotojas pagal projektą įdarbintas puse etato mobiliam darbui. Antro tokio dar ieškoma. Šių darbuotojų užduotis – bendrauti su kaimų bendruomenėmis, vykti į susitikimus su jų nariais.

Anot R. Raukaitės, šiuo metu atliekama apklausa, kurios metu bandoma išsiaiškinti, kiek kiekvienoje bendruomenėje jaunuolių nuo 14-os metų ir koks poreikis, kad su jais dirbtų mobilūs Plungės atviro jaunimo centro darbuotojai. Taip siekiama šiais metais plėtoti mobilų Atviro jaunimo centro darbą. Tuo tikslu lankomasi ir rajono mokyklose.

Tarp šiųmečių uždavinių – ir centro patalpų atnaujinimas. Tam pradžia jau duota. Pasak R. Raukaitės, patalpos atnaujinamos ne šiaip sau – paaiškėjo, jog centrą lankantiems jaunuoliams labai svarbu, kad jiems skirtos erdvės būtų tvarkingos, švarios ir jaukios.