Vietoj popierinių atestatų abiturientai gaus elektroninius

„Žemaičio“ nuotr.
Išleistuvės būdavo bene laukiamiausia abiturientų šventė, nes jos metu būdavo įteikiamas svarbiausias dvylikos mokslo metų dokumentas – atestatas
Šiuos mokslo metus baigsiantys ir sėkmingai brandos egzaminus įveiksiantys abiturientai gaus nebe popierinius, o elektroninius brandos atestatus. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) teigimu, natsisakyti popierinių atestatų nuspręsta manant, jog elektroniniai dokumentai bus kur kas patogesni tiek mokykloms, tiek mokiniams. „Žemaitis“ domėjosi, ką apie šią naujovę mano Plungės ir Rietavo krašto mokyklų atstovai bei moksleiviai.

Įžvelgia vien pliusus

ŠMSM įsitikinusi, kad elektroniniai atestatai pirmiausia palengvins moksleivio dalią, nes jam nebereikės prašyti mokyklos išduoti atestato dublikato jį pametus ar kitaip praradus, nebereikės atvykti į mokyklą.

Jei bus reikalinga popierinė atestato versija, abiturientas ar mokykla mokymosi pasiekimus įteisinančius dokumentus galės atsispausdinti, peržiūrėti bei atsisiųsti.

Kaip aiškino ŠMSM, asmens tapatybė bus nustatoma Lietuvoje naudojamomis atpažinties priemonėmis. Bet jei asmuo neturės galimybės pasinaudoti internetu, parsisiųsti atestato iš Diplomų, atestatų ir kvalifikacijos pažymėjimų registro, išspausdinti galės ir mokykla, išdavusi šį dokumentą.

Teigiamai šią naujovę vertina ir Nacionalinės švietimo agentūros atstovai. Pasak jų, apie šiųmečių abiturientų laukiančius pasikeitimus jau informuotos ir mokyklų bendruomenės, ir savivaldybių administracijų atstovai.

Tad jei sėkmė lydės visus norinčiuosius šiais metais laikyti brandos egzaminus, popierinius pakeisiančius elektroninius atestatus šiemet gaus per 27 600 asmenų.

Atestatai dūla stalčiuose

Žinią, kad nuo šių metų nebelieka popierinių atestatų, o vietoj jų abiturientai gaus elektroninius, džiugiai sutiko ir Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis. „Duomenų bazė, kurioje kaupiama informacija apie mokinių pasiekimus, egzistuoja jau seniai. Dauguma sričių pereina prie skaitmeninių dokumentų, todėl smagu, jog ir švietimo sistema ne išimtis“, – kalbėjo vedėjas.

Anot jo, nebebus problemų, su kuriomis susiduria asmuo, pametęs atestatą. G. Rimeikis tikino suprantantis simbolinę popierinio atestato reikšmę, bet, jo nuomone, dažnu atveju atestatai tik dūla stalčiuose.

„Tikrai suprantu ŠMSM norą atsisakyti visų popierinių pažymėjimų, nes taip mažinamos ir išlaidos už šių dokumentų gamybą. Kažkada buvo keista, jog nebeliko mokinio sveikatos pažymėjimų, bet sistema dėl to nesugriuvo, netgi tapo viskas paprasčiau. Gal šiemet ir dar kitais metais mokyklų bendruomenėms bus neįprasta, jog nebelieka popierinių pažymėjimų, bet po kelerių metų pamiršime juos ir atrodys, jog taip visada ir buvo“, – sakė „Žemaičio“ kalbintas vedėjas.

Naujovę, susijusią su brandos atestatais, teigiamai vertina ir Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos direktorė Rasa Pakalniškienė. Anot jos, elektroninis dokumentas lengviau saugomas, be to, paprastai prieinamas tiek mokyklai, tiek pačiam mokiniui. Direktorė įsitikinusi, jog elektroninis atestatas labiausiai palengvins moksleivių dalią, nes yra tokių, kurie baigę mokslo metus išvyksta į užsienį ir atestato atsiėmimas sukelia papildomų rūpesčių. Įvedus elektroninius dokumentus, šios bėdos neliks.

„Aš tik už naujovę, tačiau tai nereiškia, kad abiturientai nebeturės išleistuvių šventės. Galų gale atestatus bus galima atspausdinti ir simboliškai įteikti dvyliktokams. Mokslo metus vainikuosianti šventė, kurios metus išlydimi abiturientai, tikrai bus“, – kalbėjo gimnazijos vadovė.

Naujovę palaiko ne visi

O štai Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas ne taip džiugiai sutiko šią naujieną. Jo įsitikimu, popierinis atestatas liks popieriniu. Jį pakeitus elektroniniu, vadovo nuomone, neliks per atestatų įteikimo iškilmes tvyrančio iškilmingumo.

„Žinoma, mes būsime už tai, kad bene laukiamiausia abiturientų šventė, vainikuojanti visus dvylika metų mokykloje, išliktų, nes be atestatų jiems įteikiami ir per mokslo metus sukaupti diplomai, padėkos. Tačiau gali nutikti taip, kad dažnas mokinys nematys reikalo dalyvauti šventėje, nes svarbiausias jam dokumentas bus pasiekiamas internetu“, – mintimis dalijosi Alsėdžių gimnazijos vadovas.

Liūdnai žinią apie pokyčius priėmė ir Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė. „Graudu. Aš dar – kaip ir šoke. Gal esu senoviškas žmogus, bet nuoširdžiai gaila, jog nebelieka labai rimto dokumento popierinės versijos. Aš tik už senuosius atestatus. Man atrodo, kad jį norisi turėti, kaip ir vairuotojo pažymėjimą, asmens tapatybės ar kitą dokumentą“, – savo nuomonę dėstė vadovė.

Ji sakė apie šią naujovę jau kalbėjusi su dvyliktokais. Esą ir jie nėra patenkinti. Su abiturientais diskutavusi ir apie išleistuvių šventę – ar nelikus atestatų, ji bėra reikalinga?

„Dar tarsimės su mokiniais, ką daryti. Bijau, kad jie sakys, jog ši šventė, nelikus popierinių atestatų, praras prasmę. Būtų labai liūdna, jei atestatų įteikimo šventės neliktų, nes bent jau Rietave abiturientų išleistuvės – ne tik mokyklos, bet viso miesto šventė. Juk į ją susirenka abiturientų tėveliai, kiti jų artimieji ir draugai, norintys pasveikinti juos gražia proga“, – liūdnai kalbėjo gimnazijos direktorė.

Šventė – mokyklų apsisprendimo reikalas

Ir iš tikrųjų – kaip bus su atestatų įteikimo švente, kurios abiturientai su nekantrumu laukia ir jai ruošiasi?

G. Rimeikis aiškino, kad pačios mokyklų bendruomenės turės spręsti, rengti ar ne tokią šventę ir kaip tai daryti. „Kiek žinoma, atestatus vis tiek bus galima spausdinti, tik nebebus specialaus blanko. Tad lieka pačioms mokyklų bendruomenėms susitarti dėl šventės formato“, – kalbėjo Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.

Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinių prezidentas Justas Balsys „Žemaičiui“ sakė, jog gimnazijoje jau šiek tiek kalbėta šia tema, tačiau galutinis sprendimas esą – nepriimtas. „Moksleiviai tokios šventės nori, tad, manau, alternatyvų tam įteikimui dar ieškosime“, – sakė mokyklos prezidentas.

O pačią naujovę dėl elektroninių atestatų pašnekovas sakė palaikantis. Šiuo metu vienuoliktoje klasėje besimokantis J. Balsys pasidžiaugė, jog švietimo srityje lieka mažiau popierizmo. „Neabejoju, kad su laiku jo liks dar mažiau“, – įsitikinęs jis. Tiesa, iš mokinių prezidentas tikino girdėjęs ir priešingų nuomonių. Esą didelė dalis moksleivių itin skeptiškai vertina elektroninį atestatą ir norėtų gauti popierinę jo versiją.