
Naujausios

Naujo tipo mokykla
Apie tai kalbėta per praėjusį pirmadienį vykusį Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį. Anot Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio, vėl imtis mokyklų tinklo pertvarkos paskatino vis dar mažėjantis mokinių skaičius. „Siekiant racionaliai naudoti valstybės bei Savivaldybės biudžeto lėšas, būtina ieškoti būdų, kaip tinkamai optimizuoti mokyklų tinklą“, – kalbėjo vedėjas. Jis ir prabilo apie ketinamą įsteigti naujo tipo – jungtinę – mokyklą.
G. Rimeikio teigimu, sujungus švietimo įstaigas būtų išvengta praeities klaidų, kai sprendžiant bėdą, kilusią dėl kasmet tirpstančio mokinių skaičiaus, net penkias kaimiškąsias mokyklas nutarta paversti miesto mokyklų skyriais. Ne paslaptis, jog toks sprendimas kai kurioms įstaigoms buvo lemtingas – galiausiai jos buvo likviduotos.
Vengiant to, šįkart siūloma eiti kitu keliu ir švietimo įstaigas reorganizuoti ne prijungimo, o sujungimo būdu. Ketinama pradėti nuo Šateikių pagrindinės mokyklos ir Platelių gimnazijos bei universalaus daugiafunkcio centro. Šios įstaigos taptų viena. Anot vedėjo, tai turėtų atsispindėti ir naujo tipo mokyklos pavadinime, taip pabrėžiant, kad nė viena įstaiga nėra sumenkinama. Atvirkščiai – jų įvaizdis esą tik sustiprėtų. Naujoji įstaiga neva galėtų vadintis Plungės rajono jungtine Platelių ir Šateikių gimnazija.
Padidės atlyginimai
Kalbėdamas apie tokio sprendimo pliusus, G. Rimeikis įvardijo ne tik galimybę išsaugoti įstaigas, nesumenkinant jų statuso, bei pagerėsiančią ugdymo kokybę, bet padidėsiančius jų vadovų atlyginimus.
Žinoma, jei tik Savivaldybė nenuspręs nebeskirti savo dalies įstaigai valdyti, kaip pasielgė po Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos stogu pakišus lopšelį-darželį.
Vedėjo teigimu, reikia apsispręsti, ko norime – gyventi taip, kaip anksčiau, ar vis dėlto suteikti galimybę švietimo įstaigų vadovams ir jų pavaduotojams uždirbti daugiau. Kitokio būdo tai padaryti šiuo metu esą nėra, nes Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kol kas tam nėra numačiusi daugiau pinigų.
Šateikiai gelbės Platelius?
Pati idėja, kad ir šiek tiek abejotina, bet skamba neblogai. Tik klausimas, kam to prisireikė? Nejaugi tai išties vienintelis būdas pakelti algas švietimo įstaigų vadovams? G. Rimeikio teigimu, tokiu sprendimu bandoma pirmiausia padėti Platelių gimnazijai, kurią jau kitąmet gali ištikti Kulių gimnazijos likimas, kai dvyliktokų klasėse nesusidarė reikiamas mokinių skaičius, tad ją išlaikyti ėmėsi pati Savivaldybė.
Pagal dabartinius duomenis ir prognozes, kitais mokslo metais Platelių gimnazija sulauks vos aštuonių vienoliktokų. Vyresniųjų klasių moksleivių stygiaus problema įstaigos neaplenks ir vėlesniai metais.
Šateikiuose pritrūkti mokinių gali tik 2023-aisiais. Bet net ir tada mokykla nepražus, nes iki devintos klasės galimas ugdymas jungtinėse klasėse. Tad ir „pagalbos rankos“ šiai įstaigai iš Savivaldybės nereikėtų.
Tad net ir kvailam aišku, kad, sujungus minėtas įstaigas, didžiausią naudą pajus Plateliai. Tai pro akis nepraslydo ir komiteto nariams. „Logiška, kad gelbstime Platelius, bet ką tai duos Šateikiams? Gal kažkokią renovaciją pažadėsime?“ – klausė komiteto narys Audrius Misiūnas.
Jam paaiškinta, kad Šateikių mokyklai pastaruoju metu jau ir taip skiriamos didelės lėšos. G. Rimeikio teigimu, šateikiškiai pajus kitokią naudą. Sujungus jų mokyklą su pagal ugdymo pasiekimus stipresne, galbūt pagerės iš Šateikiuose besimokančiųjų ugdymo kokybė, mat įstaigos dalinsis pedagogais.
Pokyčiai laukia ir kitų
Po ilgų diskusijų galiausiai pritarta G. Rimeikio pristatytiems siūlymams, kurie, kaip pažymėjo pats vedėjas, nėra galutiniai. Mat Savivaldybės administracija įsipareigoja dėl planuojamo švietimo įstaigų tinklo pertvarkymo konsultuotis su vietos gyventojais, švietimo įstaigų bendruomenėmis bei kitais suinteresuotais asmenimis.
Nuo kitų metų rugsėjo didžiausi pasikeitimai laukia Šateikių mokyklos ir Plateliuose esančių švietimo įstaigų, bet pertvarkos neišvengs ir kitos rajone esančios mokyklos ir darželiai.
Reorganizuoti ketinama ir Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnaziją, prie jos prijungiant tame pačiame miestelyje esantį lopšelį-darželį. Pertvarka laukia ir Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos – prie jos norima prijungti Prūsalių mokyklą-darželį. 2020-ųjų rugsėjį pokyčiai paliestų ir Plungėje esantį lopšelį-darželį „Vyturėlis“, prie kurio ruošiamasi prijungti Didvyčių daugiafunkcį centrą.
Kol kas reakcijų nesulaukta
Nors pasikeitimų planuojama nemažai, kol kas nė iš vienos įstaigos nesulaukta jokių reakcijų. Apie tai „Žemaičiui“ jau po posėdžio sakė G. Rimeikis. Jo teigimu, oficialių pokalbių ar derybų su švietimo įstaigų bendruomenėmis dar nebuvo, bet jų vadovai tikrai žino situaciją ir apie planuojamą pertvarką. Konsultuotis su įstaigomis ketinama tik gavus Savivaldybės tarybos pritarimą.
Pasak vedėjo, svarbiausia, kad tiek pedagogų, tiek tėvų bei mokinių bendruomenės suvoktų, jog sprendimas pertvarkyti ugdymo įstaigų tinklą nereiškia kai kurių mokyklų ar darželių atsisveikinimo šokio pradžios. Atvirkščiai – tai yra būdas išsaugoti visas įstaigas, sumažinant jų administracijų darbuotojų skaičių.