
Naujausios
Po to, kai rašėme
Laiške taip pat skundžiamasi nuo 5 iki 11 kv. metrų netikėtai padidėjusia kai kurių butų kvadratūra ir net nuo 5 iki 75 proc. (!) išaugusia nuomos kaina. Tiesa, informacinis pranešimas apie nuomos mokesčio perskaičiavimą buvo iškabintas daugiabučių laiptinėse, tačiau jame trūksta duomenų: kada Plungės rajono savivaldybės taryba patvirtinto šiuos pasikeitimus, nėra nutarimo numerio ir kitos informacijos.
Tai pastebėję akyli gyventojai ėmė spėliot, kad šitaip jais bandoma manipuliuoti. Juk jei nėra tiksliai nurodyta, kada ir kas keista, sunku bus rasti pasikeitimus įtvirtinusį sprendimą ir įsitikinti, teisėtai mokestis padidintas ar ne. Laiške nuogąstaujama ir dėl to, kad minėtame pranešime nurodytas Vyriausybės nutarimas dėl būsto nuomos mokesčio perskaičiavimo rinkos kaina yra negaliojantis.
Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad laiptinėse iškabinto pranešimo gale „Plungės būsto“ administracija, iškilus klausimų, kviečia kreiptis nurodytais telefonais, tad, paskambinus, turbūt būtų atsakiusi. Bet čia iškilo kita problema: gyventojai skambinti bijo. Juk išsiaiškinus, kas kelia pretenzijas, „kyla grėsmė būti iškeldintiems iš būstų“.
„Žemaitis“ kreipėsi į Plungės rajono savivaldybės turto skyrių, kurio rengiamais ir administracijos direktoriaus pasirašytais įsakymais vadovaujasi „Plungės būstas“, ir gavo specialistės Neringos Žilienės atsakymą.
Ji raštiškai patikino, kad „Plungės būsto“ informaciniame pranešime nurodyti teisės aktai yra galiojantys. Atskleidė ir tai, kad naują rinkos pataisos koeficientą Plungės rajono savivaldybės taryba nustatė ir patvirtino 2019 m. birželio 27 d. sprendimu Nr. T1-159. Tačiau gyventojai apie jį sužinos ne iš įstaigos, prieš keletą savaičių parengusios „išsamų“ pranešimą, o dabar, perskaitę mūsų laikraštį.
Atsakyme paaiškinta, kad naujas rinkos pataisos koeficientas skaičiuojant nuomos mokestį yra taikomas tik tiems nuomininkams, kurie Savivaldybės būstą nuomoja ne socialinio būsto nuomos sąlygomis. O gyvenantiesiems socialiniuose būstuose nuomos mokestis perskaičiuotas pagal galiojančias vidutines statybos vertes, kurios kasmet nuo sausio 1 d. tvirtinamos Registrų centro direktoriaus įsakymu.
Paaiškėjo ir tai, kad socialinio ir Savivaldybės būstų nuomos mokestis gali būti perskaičiuojamas ne dažniau kaip kartą per metus. Šįsyk jis keitėsi nuo 2019 m. rugpjūčio 1 dienos. Tad gyventojai už rugpjūtį ir gavo padidėjusias sąskaitas.
Kaip atskleidė specialistė, Plungės rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausančių butų permatavimai atliekami ir tikslinami jau nuo 2015 metų. Būtent dėl šių matavimų, prie butų priskaičiavus dalį bendrai naudojamų patalpų ploto (kaip jau rašėme praėjusiame numeryje, tokioms patalpoms priskiriami koridoriai, laiptinės, fojė ir kt.), padidėja butų kvadratūra.
N. Žilienės atsakymas atrodo išsamus ir aiškus. Lyg ir nieko užslėpto čia nėra. Gyventojams dažnai tiek ir tetrūksta – aiškumo. Paaiškinimo, kodėl ir už ką jie turi mokėti daugiau.
Gaunami nusiskundimai rodo, kad „Plungės būstas“, kuris turėtų būti jungtis tarp Savivaldybės, priimančios būstų nuomininkams svarbius sprendimus, ir tų pačių gyventojų, kartais aplaidžiai žiūri į svarbios informacijos sklaidą. Nesugeba sukurti tokio ryšio, kad situacijos nesupratę žmonės galėtų drąsiai klausti. Dėl to, nusivylę, jie ir ima belstis ne į „Plungės būsto“, o į „Žemaičio“ redakcijos duris.