Plateliuose – naktišokiai iki ryto

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Nuo jauno iki vyresnio amžiaus, visi šoko vienu ritmu
Šeštadienio vakarą į Platelius ėmė rinktis folklorui ir šokiams neabejingi žmonės. Įsispyrę į patogia avalynę, atsinešę užkandžių ir kitų vaišių, vakarotojai iki ryto smagiai trypė pirmą kartą Platelių kultūros centro surengtuose naktišokiuose. Tiesa, prieš tai pačių drąsiausiųjų laukė iššūkis – maudynės lediniame Platelių ežere.
Šventė prasidėjo sutartinėmis prie laužo

Simbolinis laužo kūrenimas

Šventinė programa prasidėjo nuo ugnelės kūrenimo ant aukuro, esančio prie pat Platelių ežero, Šeirės stovyklavietėje. Didingą laužą paruošė ir ugnį įžiebė Saulius Stonkus, o visi susirinkusieji, sustoję ratu, dainavo sutartines, kurias vedė Modestas Pocius su šeima. Nuo seno tikėta, kad ugnelės kūrenimas – tarsi visų neigiamų emocijų, išgyvenimų ir negandų paleidimas.

Padainavę ir kiek apšilę prie spragsinčio laužo, dvi dešimtys vakarotojų nutarė išbandyti ne tik pavasarinį, bet dar ledu dengiamą Platelių ežero vandenį, bet ir savo valią. Anot šventės organizatorių, tai buvo puiki proga parodyti visiems, kad šaltis nebūtinai yra pavojingas ar žalingas, bet netgi priešingai – gali suteikti stiprybės, ištvermės ir sveikatos.

Senovėje mūsų protėviai per lygiadienį maudydavosi upėje, tekančioje rytų kryptimi. Buvo sakoma, kad išsimaudžius šią dieną, visus ateinančius metus būsi sveikas ir gyvybingas.

Ir nors Plateliai neturi jokios upės, tačiau tam reikalui iš anksto buvo paruošas Platelių ežeras: prakirsta į rytų pusę besidriekianti eketė, imituojanti tekančią upę.

nuotrauka
Patys drąsiausi šoko maudytis į ledinį ežerą
 

Viskam savas metas

Ko gero nesame visai tikslūs, parašę, kad naktišokiai Plateliuose vyko pirmąjį kartą. Manoma, kad tradicija rengti šokių naktis egzistavo dar nuo mūsų protėvių laikų. Mat dienomis žmonės sunkiai dirbo žemės ūkio darbus, ganė gyvulius, o saulei nusileidus pasigirsdavo ir per naktį netildavo muzikos akordai bei smagus šokėjų šurmulys.

Vienas iš naktišokių Plateliuose sumanytojų ir organizatorių, plateliškis Adrijus Alminas pasakojo, kad idėja surengti šį renginį galvoje sukosi ne vienerius metus.

„Panašu, kad viskam reikia subręsti ir išlaukti tinkamo meto. Dabar man kyla klausimas, jeigu būtume surengę tokį renginį prieš metus, ar būtume sulaukę tokio didelio palaikymo, ar būtume sukvietę tokį gausų ir talentingą būrį muzikantų, kokio sulaukėme dabar?“ – svarstė plateliškis ir pridūrė siekęs, kad žmonės prisimintų, koks džiaugsmas yra pajausti senąją protėvių dvasią, unikalias tradicijas, o kartu – ir bendrystę.

Šokių varžytuvės

Kada ateina metas, kai diena ima viršų ir tamsos už lango lieka vis mažiau, norisi įprasminti šį simbolinį virsmą. Tad ar rastum naktišokiams geresnį metą nei pavasario lygiadienis?!

Pagrindinė naktišokių programa prasidėjo Platelių kultūros namuose. Pagroti ir gerai praleisti laiką muzikantai susirinko iš visos Lietuvos. Griežti smagiausius šokius į sceną lipo ansambliai „Platelē“, „Senoliai“, „Dūzginėlis“, „MEIGa nanuorem“, „LT Gikšių chebra“, „Alksna“ ir „Alksniukai“, taip pat atlikėjai Rita Šukienė ir Tomas Jurginas, Emilija Vaiginytė, Jogintas Čepulis, Viltaras Raudys, Ignas Dailydė ir pats organizatorius A. Alminas.

Nuo šokių išalkusius ir ištuštėjusius pilvus buvo galima pamaitinti netradiciniu patiekalu „Šiurpe“ – ypatingu troškiniu, pagardintu šerniena, kurį virė ir nemokamai šokėjėlius vaišino Giedrė Daukšaitė su draugais Irmantu ir Antanu.

Vakaro metu suorganizuotos šokėjų varžytuvės ir išrinktos net penkios geriausios trepsėtojų poros, o Barborai ir Steponui iš Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ atiteko ypatingas prizas – jodinėjimas žirgu. Renginio organizatoriai už šį prizą dėkoja kumelaitei Vėtrūnei ir jos šeimininkams Gintautui bei Laimai Žiliams.

Po varžytuvių šokiai tęsėsi toliau, o patys ištvermingiausi šokėjai trypė iki pat šeštos valandos ryto.