
Naujausios
Sulaukta garbių svečių
Tądien Alsėdžių gimnazijoje lankėsi ir Lietuvos šaulių sąjungos vadas pulkininkas leitenantas Gintaras Koryzna. Šiai sąjungai atstovavo ir kiti jos nariai – aktyvus visuomenininkas ir atlikėjas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Augustas Žukauskas, kuris visiems žinomas, kaip „Išgyvenimo stovyklų“ organizatorius, bei žurnalo „Trimitas“ korespondentas Valdas Kilpys. Pastarieji vedė pamokas-diskusijas apie pilietiškumą ir patriotiškumą bei jo svarbą jaunajai kartai.
Šaulių sąjungos metams paminėti skirtame teoriniame-praktiniame seminare sulaukta ir jaunųjų šaulių kuopų iš Varnių (Telšių r.), Tverų bei Plungės. Taip pat dalyvavo būrys pedagogų iš Rietavo ir Telšių.
„Smagu, kad šiandien daugumos regiono pedagogų ir jaunųjų šaulių keliai veda į Alsėdžius. Tad drąsiai galima teigti, jog Alsėdžiai – regiono jaunųjų šaulių lopšys“, – kalbėjo renginį vedusi Daiva Gramalienė.
Šiais metais Šaulių sąjunga mini savo šimtmetį. Jauniesiems alsėdiškiams šauliams jis itin įsimintinas, mat ta proga jie gavo išskirtinę dovaną – galimybę savo jėgas išbandyti tarptautinėje „Karinių klasių“ stovykloje Lenkijos Žagano sausumos pajėgų batalione.
Kalbėjo apie patriotiškumą ir pilietiškumą
Apie tai, kaip jiems ten sekėsi, jaunieji šauliai trumpai papasakojo į gimnazijos aktų salę gausiai susirinkusiems svečiams. Pirmiausia mokiniai pažymėjo, kad jiems buvo didžiulė garbė būti vienais pirmųjų Lietuvos pasiuntinių tarptautinėje stovykloje, kur jie atstovavo ne tik Alsėdžiams ir Plungės rajonui, bet visai Lietuvai.
„Stovykla mane išmokė dirbti komandoje. Labiausiai įsiminė aštuonių kilometrų bėgimas su kliūtimis. Didelį įspūdį paliko ir sunkiosios artilerijos pabūklai. Lenkijoje patobulinau žinias apie kariuomenės veiklą, susipažinau su šios šalies istorija, susiradau naujų draugų“, – įspūdžiais dalijosi vienas iš moksleivių.
Išgirdęs jaunųjų šaulių įspūdžius bei išvydęs stovykloje darytas nuotraukas, susižavėjimo alsėdiškiais neslėpė ir pats Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys, turėjęs jiems skaityti pranešimą apie pilietiškumą ir patriotiškumą bei jo svarbą.
„Jūsų įspūdžiai bei fotografijos iš stovyklos Lenkijoje gerokai pakoregavo mano suplanuotą kalbą. Supratau, kad šios gimnazijos mokiniai, jų pedagogai ir visa bendruomenė daug dėmesio skiria kariniam rengimui, švietimui, ginklams, aprangai ir apskritai kovinei parengčiai. Bet norisi akcentuoti, kad pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymas yra kur kas platesnė sąvoka nei karinis mokymas, disciplina.
Gražiausias pilietiškumo atspindys – atsakingas visų požiūris į pareigas bei sąmoningas jų vykdymas. Mokinių pagrindinė pareiga yra mokytis – išmokti tai, ką duoda mokykla, ką pateikia ir ko reikalauja pedagogai. Nes, kad ir koks didelis patriotas būtum, be žinių pražūsi. Jos reikalingos ne tik kariuomenėje, bet ir kitose sferose. Neužtenka būti vien patriotu ar pavyzdingu piliečiu, reikia turėti ir žinių bagažą“, – kalbėjo kariuomenės vadas.
Alsėdžių gimnazijos laikinajam direktoriui Regimantui Kavaliauskui V. Rupšys įteikė visai mokyklai skirtą kariuomenės vado ženklą bei padėkos raštą.
Pagerbė šaulių atminimą
Kaip turėtų atrodyti pilietiška visuomenė, kalbėjo ir Lietuvos šaulių sąjungos vadas G. Koryzna, sakęs, jog patriotiškumo ir pilietiškumo atspindys yra patys žmonės. Svečias dėkojo gimnazijos mokytojams, taip aktyviai prisidedantiems prie savo mokinių pilietinio ugdymo, švietimo, savo žiniomis padedantiems jiems atrasti savo kelią.
Apie patriotiškumo bei pilietiškumo svarbą pasisakė ir Žemaitijos šaulių 8-os rinktinės vadas Julius Svirušis, Seimo narys Jurgis Razma bei Savivaldybės atstovai.
Minint Lietuvos šaulių sąjungos metus, paminėtos ir 15-osios dviejų merginų, tuomet devyniolikmetės telšiškės Viktorijos Adačkutės ir šešiolikmetės alsėdiškės Vilmos Budreckytės 14-osios mirties metinės. Abi merginos už drąsą, sumanumą ir ryžtą gelbstint skęstančius vaikus po mirties apdovanotos Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Merginų atminimas pagerbtas tylos minute.
„Šių merginų pavyzdys parodo, kaip svarbu būti pilietišku šauliu, kuris net ir rizikuodamas savo gyvybe pasiryžta gelbėti kitus“, – kalbėjo D. Gramalienė.
Gimnazijos išskirtinumas
O laikinasis mokyklos vadovas R. Kavaliauskas susirinkusiesiems, ypač tiems, kurie mokykloje lankėsi pirmą kartą, trumpai papasakojo, kuo Alsėdžių gimnazija skiriasi nuo kitų.
„Mūsų gimnazija dažnai vadinama ir karine, ir pilietine, ir patriotine mokykla. Sunku trumpai nupasakoti, kokia ji išties. Esmė – mes kitokie. Vieni mokiniai šioje gimnazijoje ieško žinių, kiti bando atrasti save įvairiose kryptyse, tokiose kaip sukarinta veikla. Kiti čia randa užuovėją nuo nepalankių aplinkos sąlygų. Mus iš tikrųjų įvairiai vadina. Nebenustembame kitame laido gale išgirdę: „Čia – gimnazija? Mokykla? Sanatorija? Gydymo įstaiga?“. Tai rodo, kad mūsų įstaiga gali suteikti žymiai daugiau nei bet kuri kita bendrojo lavinimo įstaiga.
Esame pilietiška gimnazija, tad savaime suprantama, jog išskirtinį dėmesį skiriame valstybinėms šventėms. Svarbus akcentas pilietiškumui yra ir uniforma, kuri moksleivį ne tik patempia, bet ir įpareigoja. Su uniforma mokinys ne tik atrodo, bet ir jaučiasi kitaip“, – kalbėjo laikinasis gimnazijos vadovas. Jis priminė ir gimnazijos puoselėjamą Nepriklausomybės Akto signatarų Jono Smilgevičiaus ir S. Narutavičiaus, kurio garbei pavadinta miestelio mokykla, atminimą.
Direktorius pasidžiaugė gimnazijos partneryste su Lietuvos karo akademija, Lietuvos šaulių sąjunga, Krašto apsaugos savanorių pajėgomis bei pavieniais, tačiau reikšmingais žmonėmis, kurių dėka alsėdiškiai įprastą savo veiklą paįvairina papildoma, jaunajai kartai daug įdomesne. Puikiausias to pavyzdys – ketvirtadienį su žinomu atlikėju bei visuomenininku Svaru vykusios pamokos, į kurias mokiniai tiesiog veržėsi.