Plungėje – jau trys koronaviruso židiniai

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­ka
Pa­sak M. Čes­naus­ko, visą sa­vait­galį te­ko su­kti gal­vas, ko­kių prie­mo­nių im­tis no­rint su­val­dy­ti vi­ru­so pli­timą
Vakar iš pat ryto Plungės rajono savivaldybės vadovai surengė nuotolinę spaudos konferenciją, kurioje papasakojo apie kiekvieną akimirką besikeičiančią koronaviruso plitimo situaciją rajone ir kaip ją bandoma pažaboti. Pasirodo, situacija – neeilinė. Vakarykščiais duomenimis, šiuo virusu jau yra užsikrėtę 22 rajono gyventojai. Įsiplieskė trys židiniai: įmonėje „Technoexport Storage“, Senamiesčio mokykloje bei Plungės ligoninėje. Situacija prastėja ir Rietavo savivaldybėje – prie praėjusią savaitę buvusių 6-ių prisidėjo dar 2 „švieži“ koronaviruso atvejai, ir visi jie – Tveruose.

Veiklos nestabdo

Plungės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Mantas Česnauskas pabrėžė, kad atvejų žinoma ir daugiau, mat dažnai būna, kad Savivaldybė apie naujus teigiamus koronaviruso tyrimų atsakymus sužino anksčiau, nei jie įvedami į specialią sistemą. Tačiau pastarųjų skelbti neskubama, kol viskas nebūna visiškai tikslu ir aišku.

Tad ir vakar, be žinomų oficialių 22 atvejų, Savivaldybės vadovų ausis pasiekė žinia apie pasitvirtinusius dar keturis. Juos oficialiai patvirtinus būtų jau 26 sergantieji. Ir tai, matyt, dar ne pabaiga, mat ir spaudos konferencijos metu M. Česnausko telefonas kaito nuo skambučių.

Daugiausiai užsikrėtusiųjų šiuo virusu – įmonėje „Technoexport Storage“. Anot M. Česnausko, serga 14 jos darbuotojų, tačiau ne visi jie yra plungiškiai. Mūsų rajono gyventojų iš šio skaičiaus yra 10 ar 11.

Įmonė, kuri iš pradžių gana aplaidžiai žiūrėjo į būtinus ribojimus ir saugos priemones, kol kas veiklos nestabdo. Tačiau dalis darbuotojų izoliuojasi ir nedirba, tad neaišku, ar ilgainiui nepritrūks darbo rankų. „Technoexport Storage“ penktadienį lankęsi policijos pareigūnai įsitikino, jog priemonėmis apsisaugoti nuo koronaviruso darbuotojai yra aprūpinti. Tad bent jau dabar susitvarkyta.

Mokyklos durys užvertos, ligoninė nepriima lankytojų

Senamiesčio mokykloje užsikrėtė 4 mokytojai ir 2 mokiniai, todėl šiai mokymo įstaigai nurodyta dvi savaites dirbti nuotoliniu būdu. Namuose prie kompiuterių savaitei pasodinta ir Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos bendruomenė – dėl ją lankiusių Senamiesčio mokyklos auklėtinių.

Ką daryti mokinių tėveliams, turintiems eiti į darbus, bet negalintiems palikti savo mažųjų? Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis informavo, kad vaikų iki aštuonerių metų tėvai dėl jų priežiūros gali prašyti nedarbingumo lapelio. Jis gali būti suteikiamas ir tiems, kurie augina neįgalų vaiką iki 21-erių metų. Tad Senamiesčio mokyklą lankančių moksleivių tėvai šiuo metu gali tuo pasinaudoti.

Lankyti sergančiųjų nebus galima Plungės ligoninėje, mat čia koronavirusu užsikrėtė 5 medicinos darbuotojai (4 atvejai vakar buvo dar neoficialūs). Kol kas žinių apie užsikrėtusius ligonius negirdėti. Jie testuojami. Baiminamasi, kad gali pradėti trūkti personalo, nes turėjusieji tiesioginį kontaktą izoliuojasi. Tokių vakar, anot M. Česnausko, buvo ar ne 7, bet gali atsirasti ir daugiau.

Serga ir Savivaldybės administracijos darbuotojas, tačiau virusas čia kol kas plačiau neišplito. Galbūt dėl to, jog pusė Savivaldybės darbuotojų ir anksčiau, ir dabar dirba iš namų.

Atšaukti renginiai

M. Česnauskas sakė, jog sukti galvą, kokių priemonių imtis norint suvaldyti viruso plitimą, reikėjo visą savaitgalį. Niekas nenori Raseinių ar Radviliškio likimo, tad teko priimti nepopuliarius sprendimus dėl kai kurių ribojimų.

Kaip jau minėta, per šį savaitgalį nuspręsta dėl Senamiesčio mokyklos darbo nuotoliniu būdu. Kitos rajono švietimo įstaigos į viruso atvejus ar sąlyčius turi reaguoti atsakingai ir pagal galimybes spręsti, ar reikia į namus siųsti vieną ar kitą klasę. Nurodymą dirbti kiek įmanoma nuotoliniu būdu gavo ir neformalaus švietimo įstaigos. Socialinės priežiūros įstaigose bus galima organizuoti tik būtiniausias veiklas.

Dviem savaitėms užsivers kultūros centrų ir kitų renginius organizuojančių įstaigų durys – stabdomi visi kultūros, sporto ir kiti renginiai, kadangi juos „virusas“ yra pamėgęs labiausiai.

Tiesa, dėl Mišių bažnyčioje bus kalbamasi su klebonu ir ieškoma priimtino varianto. Bažnyčios erdvė – didelė, tad, anot M. Česnausko, protingai sudėliojus Mišios galbūt galėtų vykti.

Išsitirti galima ne tik Plungėje

Šią savaitę su Nacionaliniu sveikatos centru planuojama tikrinti, kaip Plungės rajono įstaigos bei privačios įmonės laikosi saugos reikalavimų koronaviruso akivaizdoje. Bus kalbamasi ir su Pramonininkų sąjungos atstovais, kaip jiems sekasi reguliuoti darbuotojų srautus.

O tie, kurie nori išsitirti, ar neserga koronavirusu, tą gali padaryti ne tik Plungėje (J. Tumo-Vaižganto g. 91) pirmadieniais ir penktadieniais veikiančiame mobiliajame punkte. Tie, kurie laukti nenori, gali būti nukreipiami į Telšių, Mažeikių ar Klaipėdos punktus. Koronaviruso testui reikia registruotis bendruoju numeriu 1808. Tiesa, skambinat čia apsišarvuokite kantrybe, mat linija „kaista“ .

Neigiamas testo atsakymas rankas atriša ne visiems

Į spaudos konferenciją iš automobilio prisijungęs meras Audrius Klišonis paragino asmenis, kurie kontaktavo su galimai koronavirusu užsikrėtusiuoju, bet dar nėra išsityrę, sąžiningai laikytis saviizoliacijos.

„Kol nėra testo rezultatų, būkime atsargūs, saugokime save ir kitus“, – supratingumo prašė meras. Pasak jo, tvarkai užtikrinti bus pasitelkta ir policija.

M. Česnauskas pridėjo, kad tiek užsikrėtusius, tiek izoliuotis turinčius gyventojus policijos pareigūnai tikrina nuolat. Jiems į pagalbą šią savaitę dažniau ateis ir Savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnai, tad piktnaudžiauti draudimais nereikėtų.

Akcentuota, jog tie žmonės, kurie kontaktavo su užsikrėtusiu asmeniu, turi privalomai izoliuotis nustatytą laiką ir nesvarbu, jų pačių koronaviruso testai buvo teigiami ar neigiami. Tai nieko nekeičia. O jeigu žmonės neturi, kas jiems atneštų maisto ar kitų reikalingų prekių, pagalbos gali kreiptis į Savivaldybę telefonu 8 640 53649.

Koronavirusas įsitvirtino ir Tveruose

O praėjusią savaitę Tveruose netikėtai plykstelėjęs koronaviruso židinys rusena ir toliau. Kaip vakar „Žemaičiui“ sakė Rietavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Antanas Aužbikavičius, savivaldybėje naujai patvirtinti dar 2 koronaviruso atvejai – tame pačiame židinyje Tveruose. Tad dabar čia serga jau 7 gyventojai, dar vienas susirgimas anksčiau fiksuotas Rietave. Užsikrėtusysis dirbo minėtoje Plungės įmonėje.

Rietavo savivaldybė taip pat ėmėsi priemonių, kad virusas neplistų. Čia irgi atšaukiami visi renginiai.